Rīgas Centrāltirgū demontē kioskus «cigarešu mafijas» apsēstajā teritorijā

Rīgas Centrāltirgus teritorijā, kur līdz šim saimniekoja ilggadējais nomnieks “Tirdzniecības nams Latgales priekšpilsētā”, sākta kiosku demontāža, novēroja Latvijas Radio un Latvijas Televīzija (LTV).

ĪSUMĀ:

 • Sāka nojaukt kioskus Centrāltirgus teritorijā, kur darbojās “cigarešu mafija”.
 • Ar līdzšinējo nomnieku noslēgtais līgums zaudēja spēku otrdien.
 • Kopumā ir 24 būves: 12 nelikumīgas, 12 - beidzies ekspluatācijas termiņš.
 • Nelikumīgus kioskus nojauks vispirms, atlikušos – līdz 9. martam.
 • Rīgai nav ilgtermiņa plānu šim laukumam.
 • “Rail Baltica” projektā tur paredzēts publisks laukums.
 • Līdz tam rīdziniekus aicina sniegt priekšlikumus par īslaicīgiem pasākumiem tur.
 • Cigarešu tirgoņu apkarošanai RD sadarbosies ar policiju, Rīgas autoostu.
 • Ģirģens: Cīņai ar cigarešu mafiju ir arī jāgroza Krimināllikums, pie tā strādā.
 • Teritorijas nomnieks draud līguma laušanu apstrīdēt tiesā.
 • Burovs un Ģirģens uzskata – viss notiek likumīgi, tiesvedībai nav pamata.
 • LTV novēroja: Arī otrdienas rītā cigarešu tirgoņi turpināja savu rūpalu.
 • Pārdevējas no kioskiem bēdājās, ka zaudēs darbu.
 • Desmitiem kiosku nomnieki interesējas par jaunām tirdzniecības vietām tirgū.
 • Aptaujātie tirgus apmeklētāji pašvaldības aktivitātes vērtēja dažādi.

Vēl deviņdesmitajos gados slēgtais nomas līgums nav spēkā kopš otrdienas, 14. janvāra. Jau dienu iepriekš tirgotāji pameta demontāžai paredzētos kioskus, bet otrdienas agrā rītā attiecīgā tirgus teritorija bija nožogota. Tiem, kuri to vēlējās, ierādītas citas tirdzniecības vietas Centrāltirgū.

Vēl pirms demontāžas sākšanas patrulēšanai tirgus teritorijā bija norīkoti policijas papildspēki. Ieradās arī Centrāltirgus vadība. Un pēc plkst.9 sākta kiosku demontāža.

Kopumā Gogoļa laukumā atrodas 24 būves, no kurām puse uzbūvēta pilnīgi patvaļīgi bez jebkādas dokumentācijas. Tās tiks nojauktas tuvāko divu nedēļu laikā.  Atlikušās 12  uzbūvētas likumīgi, bet tām beidzies ekspluatācijas termiņš. Šīs būves tiks demontētas līdz 9. martam.  Izdevumus par šiem darbiem piedzīs no uzņēmēja - līdzšinējā teritorijas apsaimniekotāja.

No gandrīz visiem kioskiem ir izvāktas mantas, žurnālistus informēja Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs (“Gods kalpot Rīgai”).  

“Tas ir absolūti nepieņemami, ka pilsētas centrā ir būves ar nelegālu statusu, sākot no pagājušā gadsimta,” uzsvēra mērs.

 

Rīgas mērs Oļegs Burovs par kiosku teritorijas nākotni CentrāltirgūLinda Zalāne

Pēc tam, kad šī teritorija būs attīrīta no kioskiem, tajā paliks brīvs laukums. Tā kā dzelzceļa līnijas “Rail Baltica” projektā šajā vietā paredzēts publisks laukums, ilgtermiņa plānu attiecībā uz šo teritoriju tirgum nav. Tomēr Burovs mudināja iedzīvotājus iesniegt priekšlikumus par kādiem īslaicīgiem pasākumiem šajā teritorijā, kurus kopā ar Centrāltirgu pašvaldība varētu atbalstīt. 

Rīgas mērs Oļegs Burovs par nelegālo cigarešu tirgoņiem CentrāltirgūLinda Zalāne

Savukārt nelegālo cigarešu tirgošanas izskaušanai pašvaldība sadarbosies ar Valsts policiju. Situāciju plāno pārrunāt arī ar autoostas un Centrālās dzelzceļa stacijas vadību, pastāstīja Burovs.

Iekšlietu ministrs Sandis ĢirģensLinda Zalāne

Tikmēr iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (“KPV LV”) uzsvēra, ka līdz ar kiosku demontāžu būtiski arī grozījumi Krimināllikumā, lai nepieļautu nelegālu cigarešu tirgotāju atgriešanos šajā vai kādā citā teritorijā. Ministrija sagatavojusi attiecīgos grozījumus, bet Ģirģena ieskatā “tiek vilkta gumija” ar to pieņemšanu.

Teritorijas līdzšinējais nomnieks uzskata, ka pašvaldība līgumu lauzusi nepamatoti un pretlikumīgi iznīcina uzņēmuma īpašumā esošās būdas. Tādēļ draud sūdzēt Rīgas domi un Centrāltirgu tiesā. Rīgas mērs pārliecināts, ka viss notiek likumīgi.

Arī iekšlietu ministrs pauda, ka, viņaprāt, nav pamata nu jau bijušajam tirgus teritorijas nomniekam celt prasību saistībā ar kiosku nojaukšanu. 

Medijos izskanējušās ziņās par nomnieka SIA „Tirdzniecības nams Latgales priekšpilsētā” vēlmi vērsties tiesā Sandis Ģirģens komentēja, norādot, ka nevarētu būt pamata uzturēt spēkā līgumu, ja nomnieka teritorija nelegāli tirgo cigaretes, nodarot budžetam miljoniem eiro zaudējumus.

“Ja kāds tiesnesis apmierinātu šāda veida prasību, tas, manuprāt, būtu jautājums par tiesneša kompetenci. Es viennozīmīgi uzskatu, ka nav pamata celt prasību vai apšaubīt to, ka Rīgas dome varētu uzvarēt šādā tiesvedībā,” pauda Ģirģens.

“Tas, ko jūs redzat šobrīd – tā tam vajadzēja notikt jau pirms pāris gadiem. Manā ieskatā Rīgas centrā, tāpat kā citu Latvijas pilsētu centros, nav pieļaujams noziedzības perēklis. Un, ja ļoti grib, tad var izdarīt ļoti daudz,” uzsvēra ministrs.

Taču, kā novēroja Latvijas Televīzija, jau rīta agrumā turpat pie celtniecības žoga cigarešu tirgoņi turpināja piekopt savu rūpalu. Ieraugot kameru, gan viņi steidza nozust.

Vēl pirmdienas vakarā dažas pārdevējas, kuras līdz pēdējai darba dienas izskaņas minūtei tirgoja preces, Latvijas Radio atzina, ka ir bēdīgas, jo paliks bez darba. Liela daļa no viņām ir pensionāres un papildu ienākumi no darba tirgū lieti noderēja. Viņas ieceri šeit veidot parku vērtēja skeptiski.

Burovs gan otrdien informēja, ka vairāki desmiti Gogoļa ielas laukuma apakšnomnieki ir izrādījuši interesi par jaunām tirdzniecības vietām Rīgas Centrāltirgus teritorijā, kā arī viņi var strādāt netālu esošajās Spīķeru ēkās.

Bet aptaujātie tirgus apmeklētāji pašvaldības aktivitātes vērtē dažādi.

“Bija jau jāsakārto te sen laikam. Vismaz lai pieklājīgāka tā situācija. Jo es te bieži staigāju garām un tas man atgādināja kaut kādus Amerikas graustu rajonus. Lai sakārto!” pauda Marta.

“Vajag visu apspriest no A līdz Z, un tikai tad pieņemt lēmumu lauzt visu šo nost,” savukārt uzskata Matvejs. “Man nav saprotams, ka šeit notiek tā kriminālā tirgošana gadu gadiem, bet tepat blakus ir policijas iecirknis, un viņi nevar ieviest kārtību.”

“Es domāju, ka vajadzētu tomēr... nu, cilvēkiem tad bija darbs. Cilvēki kādu kapeiku nopelnīja. Vajadzētu atļaut arī tālāk, tikai sakārtot, lai nebūtu tā nekārtība un netīrība, un tā tālāk,” sprieda Brigita.   

KONTEKSTS:

Novembra vidū “Rīgas centrāltirgus” teritorijā, administrācijas ēkā un SIA “Tirdzniecības nams Latgales priekšpilsētā” nomātajā teritorijā Valsts policija veica vairāk nekā 80 kratīšanas, un ir aizturētas vairākas personas. LTV rīcībā esošā informācija liecināja, ka kratīšanās, iespējams, tika meklētas kontrabandas cigaretes.

Pēc policijas kratīšanām LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens” publiskoja savu eksperimentu, kura laikā žurnālisti iefiltrējās šajā biznesā. Noskaidrots, kā tas darbojas un kā budžetam garām iet miljoni eiro, bet viena “točkas” saimnieka ienākumi mēnesī sasniedz 12 000 eiro.

Turklāt kontrabandas cigarešu tirgotājiem mēdz būt administratīvie sodi pat 100 tūkstoš eiro, bet piedzīt tos nevar, jo sodītajiem nav legālu ienākumu.  

Pēc notikušā Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs (“Gods kalpot Rīgai”) uzdevis tirgus vadībai lauzt ilggadējo līgumu ar “Tirdzniecības nams Latgales priekšpilsētā”, un nomniekam teritorija jāatbrīvo līdz 13. janvārim.  Turklāt atklājies, ka nomnieka teritorijā izvietotajām tirdzniecības ēkām ekspluatācijas termiņš beidzies jau pirms vairāk nekā desmit gadiem, un galvaspilsētas vadība solīja tās nojaukt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti