Centrālcietumā, kur atrodas visvairāk ieslodzīto – kopumā ap 900, vīrusa izplatības apturēšanu sarežģīja tas, ka 188 ieslodzītie jeb teju katrs piektais atteicās testēties. Iemeslus Ieslodzījuma vietu pārvalde (IVP) neatklāja, taču norādīja, ka testēšanās, tāpat kā vakcinēšanās pret Covid-19 ir brīvprātīga un cietumu administrācijai nav tiesību ieslodzītos piespiest to darīt. Tomēr tagad situācija normalizējusies.
IVP pārstāve Ksenija Vītola norādīja: “Rīgas Centrālcietumā notiek ieslodzīto testēšana un tad mēs skatīsimies – ja būs atklāti pozitīvi gadījumi, tad tos ieslodzītos mēs plānojam pārvest uz Olaini, uz Latvijas cietumu slimnīcu. Pēc tam arī skatīsimies un vērtēsim šo epidemioloģisko situāciju kopumā un vērtēsim, vai ir nepieciešams izsludināt atkārtotu karantīnu vai nē.”
Ieslodzījuma vietās kopumā vakcinēti ir aptuveni 65% ieslodzīto un ap 98% darbinieku.
Konkrētam cietumam tiek pasūtīta tā vakcīna, kuru izvēlas vairākums attiecīgajā cietumā ieslodzīto. Piemēram, Centrālcietuma iemītnieki gribējuši “Janssen” vakcīnu un tā arī tiek izmantota. Bet, ja kāds tomēr uzstāj uz citu vakcīnu, tiekot meklēti risinājumi, kā to nodrošināt.
Visos cietumos kopumā patlaban ir 62 ar Covid-19 inficētie un infekcijas izplatība samazinās.
“Šobrīd visās ieslodzījuma vietās, kur iepriekš bija noteiktas karantīnas, tās ir pārtrauktas. Šobrīd nevienā ieslodzījuma vietā nav noteikta karantīna. Taču jāņem vērā, ka līdz 31. decembrim ir noteikti epidemioloģiskās drošības pasākumi, proti, ierobežojumi un tai skaitā arī satikšanās ierobežojumi. Īslaicīgās un ilglaicīgās satikšanās ir pārtrauktas un ir noteikta virkne citu pasākumu,” skaidroja Vītola.
Starp ieslodzījuma vietām īpaši izceļas Cēsu Audzināšanas iestāde nepilngadīgajiem, kur šogad nav konstatēts neviens inficēšanās gadījums.