4. studija

Vai tiešām vairs nevar nopirkt ne kalendārus, ne plānotājus?

4. studija

Vai koronavīrusa paraugu testēšanai esam gatavi?

Smalkā Rīgas centra namā ļaudis strīdas, kā samaksāt par apkuri!

Rīgas centra namā par apkuri koplietošanas telpās maksā vien daļa īpašnieku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Rīgas centrā, Skolas ielā 38, nama iedzīvotājs Visvaldis Magone ceļ trauksmi par kārtību, kā tiek aprēķināta maksa par apkuri. Proti, par apkuri koplietošanas telpās, tostarp kāpņu telpā un pagrabā, maksā tikai to dzīvokļu īpašnieki, kur ir centralizētā apkure.

2000. gadu vidū vēl bija iespējams, ka atsevišķi dzīvokļi, nevis visa māja kopīgi lemj un pieslēdz gāzes apkuri, tāpēc šajā mājā daļā dzīvokļu ir centralizētā apkure, bet daļā – AGV, proti, gāzes apkure. Un te rodas problēma – kuram būtu jāmaksā par stāvvadiem, kas silda māju?

Nama iedzīvotājs Visvaldis Magone stāstīja, ka namā ir kopumā 20 stāvvadi, par kuriem siltums nonāk atsevišķu dzīvokļu radiatoros. Tāpat tiek apsildītas koplietošanas telpas – koridors, siltuma mezgls, kā arī dažas telpas pagrabā.

Visvaldis ir nemierā, ka viņš ir starp tiem, kam ir jāmaksā par siltumu arī koplietošanas telpās. Viņš ir vērsies pie projektēšanas speciālistiem, kuri ir sagatavojuši siltumzudumu aprēķinu, kas sastāda teju 68 megavatstundas gadā, un naudas izteiksmē tie ir gandrīz 4000 eiro. 

"57% pēc platības cilvēku ir pārgājuši uz AGV, pārējie 43% ir palikuši pie "Rīgas siltuma". Un sanāk tagad tā, ka AGV atsakās maksāt, un par visu šo daudzumu, tos 4000 eiro, sedzam tikai mēs, bet tas būtu jāsedz visiem mājas iedzīvotājiem, jo mūsu mājas sienas tiek apsildītas un sienas ir koplietošanas īpašums," klāstīja Visvaldis.

Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijā atzina, ka ir vairāki nami, kur nākas saskarties ar līdzīgu situāciju.  

"Tas bija deviņdesmito  gadu sākums līdz 2000. gadu sākumam, tas bija periods, kad vispār veidojās dzīvokļu īpašumu attiecības kā tādas. Bija privatizācijas process, un bija ļoti daudz lietu, kas bija paralēli un kas netika ievērtētas jau no paša sākuma. Mans ieteikums būtu, pirmkārt, paaicināt siltumtehniķi, siltuma speciālistu, kas izrēķinātu visā mājā, kādā stāvoklī tad ir,

jo šī siltuma sistēma ir kopīpašuma sadaļa un par to būtu jāmaksā visiem, vismaz tajā apjomā, kas silda koplietošanas daļu, kas nodrošina siltuma maiņu un tādas lietas,"

teica Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas valdes loceklis Edvīns Straupe.

2015. gadā mājas iedzīvotāji jau vērsās pie speciālistiem, kas aprēķināja siltuma zudumus, taču pārrēķins par siltummezglu stāvvadiem, kas atrodas sienās un silda māju, tā arī nav veikts, jo mājas iedzīvotāji par to nav lēmuši, un rezultātā par šiem siltummezgliem joprojām maksā tikai tie, kuriem ir centralizētā apkure. To dzīvokļu īpašnieki, kam ir AGV jeb gāzes apkure, nepiekrīt maksāt par apkuri koplietošanas telpās.   

"Viss, kas attiecas uz koplietošanas esošo daļu un apsilda, teiksim, koplietošanā esošo daļu, tas būtu jāiekļauj šajā aprēķinā un jāapmaksā. Attiecīgi siltumenerģijas aprēķins un patēriņš koplietošanas vajadzībām tiek aprēķināts par koplietošanā esošajām telpām, kas ir kāpņu telpas, esošie stāvvadi dzīvokļu sienās, kas tā kā ietilpst, un radiatoriem.

Dzīvokļu īpašnieki nevar lemt pretēji tam, kas ir noteikts likumā, un šis aprēķins ir konkrēti noteikts Ministru kabineta noteikumos,"

skaidroja Ekonomikas ministrijas Mājokļu politikas departamenta direktora vietniece Karina Truhanova.

Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas valdes loceklis piebilda, ka jāmaksā ir visiem dzīvokļu īpašniekiem ne tikai par siltumu kopīpašumā, bet arī par sistēmas uzturēšanu. "Kā piemēru varu minēt liftu, par liftu maksā arī pirmā stāva iedzīvotāji. Ja viņiem vienoties neizdodas, tad diemžēl tie ir tiesu darbi, jo nekādas citas iespējas šobrīd nav, un tas būtu civiltiesisks strīds."

Visvaldis Magone jau ir vērsies tiesā, lai par stāvvadiem, kas silda visus, arī maksātu visi. Taču arī pirms tiesas lēmuma dzīvokļu īpašniekiem ir iespēja, kopīgi vienojoties, lemt par jaunu kārtību, kā tiek aprēķināta maksa par koplietošanas siltumenerģiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti