Rīgas būvvalde atklāj plaisas 13 «Maxima» veikalu konstrukcijās

Pēc traģiskā negadījuma Zolitūdē, kur, sabrūkot lielveikala „Maxima" ēkas jumtam, gājuši bojā 54 cilvēki, Rīgas pilsētas būvvaldes Būvinspekcija pārbaudījusi vairāk nekā 200 būvniecības stadijā esošos objektos un pēdējos gados ekspluatācijā nodotās sabiedriski nozīmīgās ēkās. No 59 ekspluatētajiem „Maxima" lielveikaliem, kurus apsekojusi Būvinspekcija, 13 ir konstatētas nedrošuma pazīmes - plaisas būvju konstrukcijās.

Vairākos objektos konstatēti pārkāpumi vai ēkas nedrošības pazīmes, trešdien informēja būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs.

Vairāk nekā divu nedēļu laikā Būvinspekcija ir apsekojusi 94 sabiedriski nozīmīgus vēl ekspluatācijā nenodotus būvobjektus, no kuriem piecos konstatēta patvaļīga būvniecība, divos - patvaļīga ekspluatācija, vienā - atkāpes no darba veikšanas projekta, 18 - nepilnības izpilddokumentācijā. Savukārt 19 sabiedriski nozīmīgos būvobjektos uzdots uzrādīt vai pilnveidot izpilddokumentāciju, bet 25 objektos būvdarbi netiek veikti.

Pārbaudes notika visos SIA "Re&Re" būvobjektos. Kompānijai ir izsniegtas 14 būvatļaujas objektiem, kur būvdarbi nav pabeigti. No šiem būvobjektiem Būvinspekcija ir apsekojusi 13, no kuriem trijos konstatētas neatbilstības dokumentācijā, kas tagad ir novērstas, bet trijos objektos būvdarbi vēl nav sākti.

Pārbaudot vairāk nekā 100 ekspluatācijā nodotos lielveikalus, 31 gadījumā, spriežot pēc vizuālas apsekošanas, konstatētas iespējamas nedrošuma pazīmes – dažāda izmēra konfigurācijas plaisas, kas liecina, ka ir kādas tehniskas problēmas. Būvvalde uzdevusi ēku īpašniekiem nekavējoties pārbaudīt ēku tehnisko stāvokli.

„Diemžēl būvvaldei nav tiesību ekspluatācijā nodotu ēku īpašniekiem uzdot par pienākumu veikt šādas pārbaudes, tomēr ceram, ka viņi to godprātīgi izdarīs. Pēc ēkas nodošanas ekspluatācijā pilnībā par tajā notiekošo atbild īpašnieks, tāpēc pēc tehniskās ekspertīzes saņemšanas, ja tā tiks veikta, īpašnieks varēs lemt par tālāk veicamajiem pasākumiem. Vai tiešām pastāv reāli draudi, var pateikt tikai pēc ekspertīzes, tāpēc aicinu ēku īpašniekus to uztvert nopietni," norādīja Vircavs.

No 59 ekspluatētajiem „Maxima" lielveikaliem, kurus apsekojusi Būvinspekcija, 13 ir konstatētas nedrošuma pazīmes - plaisas būvju konstrukcijās. Lai konstatētu to ietekmi uz ēku nestspēju un noturību, īpašniekiem uzdots divu nedēļu laikā nodrošināt tehnisko apsekošanu. Apsekojot abus būvniecības procesā esošos lielveikalus, konstatētas neatbilstības būvniecības dokumentācijā - nekorekti aizpildīti būvdarbu un autoruzraudzības žurnāli, kā arī netika uzrādīti bultskrūvju montāžas un betona kvalitātes mērījumu rezultāti.

Apsekojot 58 „Rimi" un „Supernetto" veikalus, nedrošuma pazīmes konstatētas 18 veikalos - slikts konstrukciju tehniskais stāvoklis, plaisas, konstrukciju mitruma ietekmes pazīmes. 11 veikalos konstatēta ierobežota evakuācijas izeju pieejamība, 20 veikalos noliktavu un personāla telpu apsekošana nav nodrošināta. Arī šo ēku īpašniekiem uzdots divu nedēļu laikā nodrošināt tehnisko apsekošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt