Rīgas Aviācijas muzeja nākotne vēl neskaidra

Vairāk nekā pēc sešu gadu ilgām sarunām Rīgas Aviācijas muzeja eksponātus pārvieto uz jaunu vietu. Tagad vēsturiskie lidaparāti un to detaļas būs apskatāmi Skultē jeb otrpus lidostai "Rīga". Gaisakuģus nākas pārvest, jo iepriekšējā vietā tie traucējot lidostas attīstībai. Uzņēmumā norāda, ka, labiekārtojot muzeja jauno vietu, iespējams izveidot tūrisma centru, kas attīstīs apkārtni. Taču lidaparātu saimnieks atzīst, ka darba ir ļoti daudz un muzeja nākotne vēl nav skaidra.

Rīgas Aviācijas muzeja nākotne vēl neskaidraViktors Demidovs

Mazs, bet jaudīgs transportlīdzeklis signalizējot brauc atpakaļgaitā, velkot vienu no lielākajiem Rīgas Aviācijas muzeja eksponātiem – 70 tonnu smago un vairāk nekā 40 metrus garo padomju reaktīvo kara lidmašīnu Tu-22 M1. Tagad tā kopā ar citiem vēsturiskiem lidaparātiem atradīsies jaunā muzeja mājvietā, kas izvietota Skultē – otrpus lidostai.

Sīku akmeņu sablietētais laukums, kas atrodas blakus autoceļam Skulte–Jaunmārupe, ir nedaudz lielāks, nekā iepriekšējā teritorija, tāpēc starp gaisakuģiem ir vairāk brīvas vietas. Līdz šim vismaz 40 eksponāti bija izvietoti blakus lidostas ēkai, taču tos nākas pārvest, jo iepriekšējā vietā tie traucējot lidostas attīstībai. Sarunas starp uzņēmuma pārstāvjiem un muzeja īpašnieku ilgušas vairāk nekā sešus gadus. Galarezultātā vienojušies par vietu, kurā lidaparātu saimnieks Viktors Talpa cer muzeju attīstīt.

"Jautājums bija, vai muzejs spēs izdzīvot. Piedāvāja šo variantu. Tas muzeja nākotnei ir daudzmaz saudzējošs. Muzejam ir jāattīstās un tajā ir jāpalielinās arī eksponātu skaitam. Kā īstenībā sanāks – redzēsim. Laiks rādīs," saka Talpa.

Jaunajai muzeja mājvietai gan ir vairāki mīnusi, atzīst Talpa, norādot, ka pagaidām teritorijā nav nedz elektrības, nedz ūdens pieslēguma. Turklāt zemesgabalu divās daļās sadala pāris metrus dziļš drenāžas grāvis.

Teritorijas labiekārtošana aizņems daudz laika un spēka, tāpēc pagaidām muzeja nākotne nav skaidra.

Savukārt zemesgabals pieder lidostai, kas teritoriju ir atļāvusi nomāt ilgtermiņā. Lai pārvietotu eksponātus un lai labiekārtotu teritoriju, lidosta Talpam sniedz palīdzību.

"Lidosta man palīdz it visā. Darbam ir piesaistījuši savus speciālistus un atveduši arī tehniku, lai pārvestu muzeja eksponātus. Par to es viņiem esmu ļoti pateicīgs. Ceru, ka sadarbosimies arī nākotnē. Strādājam taču vienā nozarē. Visādā ziņā saprašanās mums ir. Dod Dievs, lai tā saglabātos arī turpmāk. Citādi – būtu žēl aizlaist postā tādu lietu. Neviens mūs nesaprastu," norāda lidaparātu saimnieks.

Viņam par saņemto palīdzību vēlāk vajadzēs lidostai atmaksāt. Vienošanās nosacījumus Talpa gan neatklāj, vien norādot, ka mēģinās visu paveikt.

Arī lidostas pārstāve Laura Kulakova atmaksas summu nemin. To aprēķinās tikai pēc tam, kad visi muzeja lidaparāti būs pilnībā pārvietoti.

Iepriekšējā muzeja teritorijā plānots uzbūvēt lidmašīnu tehniskās apkopes angāru. Turklāt to iecerēts izmantot arī "Rail Baltica" dzelzceļa izbūvei un jaunā gaisa satiksmes torņa celtniecībai. Lai plānoto realizētu, iepriekš bija noteikts, ka Talpam eksponāti ir jāpārvieto līdz 31. martam, taču ieilgušo sarunu dēļ to sāka darīt tikai augusta vidū. Tagad paredzēts, ka vēsturiskie gaisakuģi un to detaļas ir jāpārvieto līdz 1. septembrim.

"Tas viss notiek pēdējā brīdī un diezgan lielā steigā, bet strādājam kopā. Lielākā daļa no kolekcijas ir pārvesta. Viss notiek pēc plānotiem grafikiem. Tad, kad sākām jau skatīties un vērtēt to kolekciju un inventarizāciju tika veikta, lai uzskaitītu visu, tad, protams, atklājās, ka daudzi eksponāti ir ļoti sliktā tehniskā stāvoklī. Diezgan daudz mūsu speciālistiem nācās piestrādāt, lai tos sagatavotu tam, lai tie vispār kaut kur varētu tikt pārvietoti. Rezultāts, mūsuprāt, ir ļoti veiksmīgs, jo, protams, bija problēmas, sarežģījumi un šādi tādi defekti radušies, bet nekas tāds, kas varētu būtiski ietekmēt vērtību vai nebūtu novēršams. Tā kā mēs īstenībā lepojamies ar paveikto. Viņam ir tiešām ļoti vērtīgi šie eksponāti. Aviācijā nav nemaz tik bieži, ka tādus kaut kur transportē," stāsta lidostas pārstāve.

Viņa uzskata, ka izvēlētā vieta eksponātiem ir atbilstoša. Teritoriju labiekārtojot, var izveidot tūrisma centru, kas attīstīs apkārtni. Savukārt lidaparātu saimnieks Talpa atzīmē, ka interesenti jau parādās un izrāda vēlmi gaisakuģus apskatīt, taču pagaidām gan nav zināms, kad muzejs varētu būt vaļā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt