Sadaļas Sadaļas

1:1

1:1 Gundars Rēders: Zbigņevs Stankevičs

1:1

1:1 Gundars Rēders: Liene Cipule

1:1 Gundars Rēders: Zbigņevs Stankevičs

Rīgas arhibīskaps: Saistībā ar pāvesta izteikumiem par viendzimuma pāru tiesībām sacelta vētra ūdensglāzē

Par Romas Katoļu baznīcas pāvesta Franciska izteikumiem saistībā ar viendzimuma pāru tiesībām ir "sacelta vētra ūdensglāzē". Šādu viedokli intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Viens pret vienu" pauda Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs.

Viņš skaidroja, ka pāvesta izteikumi ir jāvērtē kontekstā ar to, ko viņš ir darījis līdz kļūšanai par Romas Katoļu baznīcas galvu no "integrālās baznīcas mācības" viedokļa. Francisks pirms nonākšanas pāvesta krēslā bija Buenosairesas arhibīskaps, kurš uzturējis kontaktus un aprūpējis arī homoseksuālas personas.

Pēc Stankeviča sacītā, pāvesta vēstījums bijis: ja ģimenē vecāki sava bērna uzvedībā pamana homoseksuālas noslieces, būtiski ir neizslēgt bērnu no ģimenes – "ikvienam ir tiesības būt ģimenē".

Rīgas arhibīskaps skaidroja, ka pāvests iestājas par to, ka ikvienam ir tiesības uz likuma aizstāvību, bet tam "nav nekāda sakara ne ar ģimenes, ne ar laulības institūtu". Laulība ir vīrieša un sievietes savienība, kā tas noteikts arī Latvijas Satversmē.

Vienlaikus Stankevičs atzina, ka Latvijā ir vajadzīgs likums, kas risinātu problēmas, piemēram, partnera apmeklēšanai slimnīcā, mantošanas lietās, un attiektos uz vairākām ļaužu kategorijām – ne tikai uz homoseksuāliem pāriem, bet arī dažādu dzimumu pāriem, kuri dzīvo kopā, bet nav laulāti, kā arī uz audžubērniem un audžuvecākiem.

Saeimā iesniegtais priekšlikums par partnerattiecībam, pēc Stankeviča sacītā, ir "ļoti sašaurināts" un nav atbalstāms – plānotais formulējums pavērtu adopcijas iespējas un mainītu ģimenes institūta jēdzienu, piepildot to ar citu saturu.

Stankevičs atzina, ka viņš par šiem jautājumiem ir daudz domājis un savus priekšlikumus sniedzis Tieslietu ministrijai.

"Varētu to [likumā] iestrādāt kā saistību institūtu," klāstīja Rīgas arhibīskaps, norādot, ka tas būtu kā līgums starp divām personām, kas dzīvo zem viena jumta.

Šāda saistību institūta noteikšana novērstu daudzas problēmas, tostarp arī šķelšanos sabiedrībā. "Tad būtu vilks paēdis un kaza dzīva," sacīja Stankevičs. "Vajag nodalīt ģimenes institūtu no saistību institūta."

KONTEKSTS:

Romas Katoļu baznīcas pāvests Francisks intervijā dokumentālajā filmā "Francesco", kas pirmizrādi piedzīvoja 21. oktobrī Romas filmu festivālā, pauda atbalstu homoseksuālu pāru civilajām savienībām.

Atbalstu viendzimuma pāriem Francisks pauž aptuveni filmas vidū, kas veltīta pāvestam svarīgiem tematiem, arī vides problēmām, nabadzībai, migrācijai, rasu un ienākumu nevienlīdzībai, cilvēkiem, kas visvairāk cieš diskriminācijas dēļ.

"Homoseksuāliem cilvēkiem ir tiesības būt ģimenē. Viņi ir Dieva bērni," vienā no filmas intervijām saka pāvests. "Tas, kas mums ir vajadzīgs, ir civilo savienību likums. Šādā veidā viņi būs juridiski aizsargāti," filmā sacīja pāvests Francisks.

Pāvesta atbalsts viendzimuma pāru civilajām savienībām raisīja seksuālo minoritāšu sajūsmu un baznīcas kritiku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt