Dienas ziņas

Viesu skaits viesnīcās samazinājies par pusi

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Meklēs risinājumus viendzimuma pāru aizsardzībai

Rīgas arhibīskaps: Lemjot par partnerattiecību deklarēšanu, ir jādefinē regulējuma mērķis - saimniecisko jautājumu atrisināšana (precizēts)

Izpildot Satversmes tiesas (ST) spriedumu, kas ļauj viendzimuma pāriem izmantot desmit dienu atvaļinājumu pēc bērna piedzimšanas, ir aktīvi jāstrādā pie risinājuma, kurā kā centrālais mērķis būtu izcelts tieši saimniecisko jautājumu aspekts, kas savukārt nav reliģijas un ideoloģijas galvenais jautājums, Saeimas Sociālo lietu un darba lietu komisijā pauda Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs.

Viņš sacīja, ka, izpildot ST spriedumu, ir jādomā, kā vienot sabiedrību, nevis to sašķelt. "Sabiedrībā pašlaik ir novērojama viedokļu polarizācija, jo no vienas puses tiek vākti paraksti, lai tiek reģistrētas partnerattiecības, bet notiek polarizācija un krājas negatīvas emocijas no abām pusēm," teica Stankevičs.

Stankevičs uzskata, ka ir jāmeklē priekšlikums, kurš nav reliģisko vai ideoloģisko jautājumu spektrā. "Ideoloģiju atstājam malā un nerunājam par ģimenes koncepta maiņu, nedz arī par partnerattiecībām kā tādām, bet piedāvājam tehniski atrisināt tās reālās problēmas, kuras ir visiem tiem cilvēkiem, kuri dzīvo kopā un viņiem, teiksim, nav juridiskās tiesiskās aizsardzības," viņš teica. Kā piemēru minot - kopīgās deklarētās mājsaimniecības un savstarpējās aprūpes regulējuma izveidi, kurš varētu apmierināt abas "karojošās" puses.

Viņš sacīja, ka šāds regulējums palīdzētu ne tikai viendzimuma pāriem, bet arī pensionāriem, kuri, iespējams, vēlas dzīvot kopā un rūpēties viens par otru, ar iespēju apmeklēt viens otru slimnīcā, ja tas ir nepieciešams. "Regulējums varētu reģistrēt vairākus cilvēkus kopā, jo tā būtu kā deklarācija, nevis reģistrācija," sacīja Stankevičs, uzsverot, ka šāds regulējums ļautu vairākiem vientuļiem cilvēkiem apvienoties.

Arī Pētera Grestes balvas laureāts, "Atvērtība ir vērtība" kampaņas vēstnesis Kaspars Zālītis piekrita arhibīskapa teiktajam, un piebilda, ka, lai pasargātu visus sabiedrības locekļus, ne tikai viendzimuma pārus, "ikvienam Latvijā ir jādzīvo taisnīgā vidē, un kopdzīves regulējums ir ļoti svarīgs šīs vides sasniegšanā," viņš pauda.

Otrdien 15.decembrī Latvijas katoļu bīskapi ir nosūtījuši atklātu vēstuli Valsts prezidentam Egilam Levitam, premjeram Krišjānim Kariņam (JV), Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei un Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai, kurā lūdz nemainīt ģimenes un laulības definīciju.

Pēc ST sprieduma komisija pagājušajā nedēļā sāka skatīt jautājumu par sociālās aizsardzības nepieciešamību dzīvesbiedriem, kuri nav laulībā.

KONTEKSTS:

Satversmes tiesā vērsās sieviete, kuras partnere nesaņēma pēc bērna piedzimšanas paredzēto atvaļinājumu. Tiesa lēma, ka Darba likumā noteiktais par atvaļinājumu tikai bērna tēvam neatbilst Satversmei. Tiesā uzsvēra, ka ģimene nav tikai laulībā balstīta savienība. Tādēļ valsts pienākums ir aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru ģimenes.

Likumdevējam jāizdomā, kā izmainīt likumus, lai to panāktu līdz 2022. gada vidum. Likumdevējs var labot Darba likumu vai arī kādu citu normu. Satversmes tiesas spriedums neskar laulības institūtu, kas definēts kā sievietes un vīrieša savienība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti