Sadaļas Sadaļas

Pusdiena

Patērētāju tiesību aizsargi: Gaisa trases Latvijā ir drošas apmeklētājiem

Pusdiena

Pusdiena 14.09.2018

Studiju gads iesākas ar bankas prasību Rīgai atdot kredītus studentu vietā

Rīgai būs jāatdod studentu kredīti 8000 eiro vērtībā

Rekordīsā trīs minūšu Finanšu komitejas sēdē Rīgas domnieki līdz ar citiem jautājumiem bez ierunām nolēma arī atbalstīt SEB bankas prasību divu nu jau izbijušu studentu vietā atmaksāt gandrīz 8000 eiro saistības. Domei nākas maksāt rīdzinieku vietā, jo tā savulaik par viņiem galvojusi. Gan banka, gan dome gan norāda, ka ļaunprātīgu parādnieku studentu un izstudējušo vidū ir maz. Tikmēr paši studenti uzsver – kredītus var dabūt retais, tāpēc arī nemaksātāju īpatsvars ir mazs.

Kopš 2004. gada Rīgas dome kredītu atmaksu ir galvojusi 74 studentiem, kam banka izmaksājusi ap 180 tūkstošiem eiro. Lielākoties Rīga galvu liek ķīlā par maznodrošinātiem jauniešiem, kam studēt gribas, bet naudas mācību maksai vai dzīvošanai nav. Līdz šim astoņiem Rīgas domes atbalstītajiem studentiem pie naudas nav izdevies tikt arī pēc diploma iegūšanas. Dome kredītus viņu vietā atmaksājusi 28 tūkstošu eiro vērtībā.

Pašvaldības Finanšu departamenta Norēķinu sistēmas koordinācijas nodaļas vadītāja Solvita Melkerte stāsta, ka vienam no studentiem ir studiju un studējošā kredīts, bet otram - tikai studiju kredīts. Viens no viņiem mācījies Latvijas Kultūras koledžā, otrs - Informācijas sistēmu menedžmenta augstskolā. 

Viens no augstskolas beidzējiem saskaņā ar domes rīcībā esošo informāciju izbraucis uz ārzemēm, par otru parādnieku ziņu nav.

Neveiksmīga saruna ar abiem bijusi arī SEB bankai, kas studentiem piešķir kredītus. Banka pie tiem vērsās jau pirms četriem gadiem, bet bez rezultāta, tāpēc devās pie galvotājas Rīgas. Dome no SEB bankas gadā saņem vienu vai divus lūgumus norēķināties studentu vietā. Un bankas pārstāve Jeļena Kontuse skaidro, ka kopumā studējošo segments ir disciplinētākie saistību pildītāji.

Kontuse uzsver, ka tikai daži procenti saskaras ar kādām grūtībām atmaksāt kredītus. Savukārt gadījumu, kad parādu jālūdz atmaksāt pašvaldībai, esot vēl mazāk.

SEB banku kā studentu kredītu nodrošinātāju valsts izvēlējusies jau devīto gadu. Līdz šim ar pašvaldību galvojumiem saistīti gan bijuši vien ap 200 kredītu. No tiem nepilnā desmitā gadījumu radušās problēmas naudu atdot. Un tieši kredītu grūto pieejamību Latvijas Studentu apvienības prezidents Dāvis Freidenfelds min kā galveno iemeslu labajai disciplīnai – naudu var dabūt ar ļoti īpašiem nosacījumiem.

"Lielākoties tad tiek parakstīts līgums, ka cilvēks atgriezīsies reģionā strādāt. Daļai no studētgribētājiem tā ir vienīgā iespēja studēt," stāsta Freidenfelds. Pēc viņa teiktā, kredītu problēmu atrisinātu valsts dotēta augstākā izglītība.

Dzirdīgas ausis pie izglītības un finanšu nozarēm studenti vēl nav raduši. Tomēr norāda arī uz acīmredzamām sekām – studenti dodas uz kaimiņvalstīm, kur izglītoties var bez maksas. Aizpērn Igaunijā studēja 400 Latvijas jauniešu, bet šogad tādu ir jau ap 1000.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt