Rīgā varēs strādāt tikai speciāli sertificēti gidi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Turpmāk gidiem darbam Rīgā būs vajadzīgs speciāls sertifikāts. Ar šādu prasību Rīgas dome cer uzlabot gidu kvalitāti. Paši gidi jauno kārtību vērtē atzinīgi, lai gan izvairās apgalvot, ka tas tiešām cels gidu kvalitāti.

Pēc kļūšanas par Eiropas kultūras galvaspilsētu Rīgas dome nolēmusi sakārtot gidu darbību Rīgā. No 1.aprīļa gidiem Rīgā būs vajadzīgs Rīgas Tūrisma attīstības biroja izsniegts sertifikāts. Prasības tam ir augstas. Ja vien gidam jau nav 10 gadu pieredze, obligāti ir vajadzīga augstākā izglītība un vismaz 120 akadēmiskās stundas gidu apmācības kursos. Tāpat ar dokumentiem ir jāapliecina valodu zināšanas.

Rīgas Tūrisma attīstības biroja vadītāja Ingūna Priedīte stāsta, kādēļ sertifikācija ieviesta:

„Mums bija diezgan daudz sūdzību Rīgas domē par gidu pakalpojuma kvalitāti. Par to, ka tiek stāstītas dažādas muļķības. Tā situācija bija tāda, ka līdz šim par gidu varēja strādāt jebkura persona, neatkarīgi no izglītības, pieredzes, zināšanām. Nebija jāiet nekādos speciālos kursos. Jūs un es, mēs varējām apsēsties, izlasīt internetā informāciju par kaut kādiem tūrisma objektiem un strādāt kā gidi.”

Latvijā augstāko izglītību ar gida kvalifikāciju var iegūt tikai Vidzemes Augstskolā. Ja augstākā izglītība iegūta citur, gidu kursi ir obligāti. Vai gidiem ir vajadzīgais sertifikāts, uzraudzīs Pašvaldības policija. „Visiem gidiem būs apliecības. Ja policists redzēs, ka ir gids bez nozīmītes, viņš varēs jautāt. Ja nevarēs pierādīt, ka viņš ir sertificēts gids, tad tiek izteikts brīdinājums, bet par atkārtotu pārkāpumu var būt no 50 līdz 250 latu sods,” skaidro Priedīte.

Šonedēļ bija pirmā diena, kad varēja iesniegt dokumentus sertifikācijai. Viena no pirmajām uz gida sertifikātu pieteicās Līga Irbe. Viņasprāt, šī ir laba ideja, tomēr gide šaubās, vai tas vien cels gidu kvalitāti. „Vērtēju to ļoti pozitīvu, jo es uzskatu, ka savas prasmes būtu jāapliecina ar izglītību, ar zināšanām, ar valodām. Ar to kvalitāti?- nu jā, ar papīru iesniegšanu vien nenorāda kvalitāti. Neviens jau nepārbauda, ko tas cilvēks stāsta. Ja izietu tādu procedūru, pārbaudītu stāstījumu, tas būtu varbūt adekvātāk. Bet tas nav iespējams, jo gidu ir daudz,” saka gide.

Gidu sertifikāciju atzinīgi vērtē arī gide Una Broka. Tomēr viņu neapmierina kārtība, ka citu Eiropas Savienības valstu gidiem nebūs vajadzīgs Rīgas izdots sertifikāts. Viņiem savas ekskursijas būs iepriekš tikai jāpiesaka. „Vienīgais, ko es saskatu kā mūsu vietējo gidu, neteiksim - tiesību ierobežošanu, bet darba iespēju ierobežošanu. Tomēr tiks atļauts arī citiem gidiem, kas šeit Rīgā nav mācījušies, kas nav Rīgas gidi, šeit vadīt ekskursijas. Viņiem tā izglītība diez vai ir tik plaša kā gidiem, kas mācījušies šeit, par savu zemi un savu pilsētu,” norāda Una Broka.

Sertifikācija neattieksies uz audio ekskursijām, lai gan tieši tajās ir šaubas par kvalitāti. Novembrī Latvijas Radio žurnāliste izbrauca „Riga Sightseening” autobusa maršrutu, kura reklāma ir arī Tūrisma biroja mājaslapā. Ekskursijā tūristiem tika sniegta novecojusi, virspusēja un pat maldinoša informācija.

Kā stāsta Rīgas Tūrisma attīstības biroja valdes locekle Vita Jemoloviča, kopš Latvijas Radio sižeta par „Riga Sightseeing” ekskursijām birojs ar uzņēmumu ir runājis un problēmas izlabotas. Sertificēt šādas ekskursijas gan nevar, jo to neparedz likumdošana. „Tās ir ekskursijas, tās nav privātpersonas, bet saistošie noteikumi attiecas uz privātpersonām. Bet, protams, tas galvenais, ko mēs gribam uzsvērt un pieprasām, tā ir kvalitāte. Un paldies visām klausīgajām ausīm, kas ir izbraukuši šo ekskursiju, un deva mums norādes, un viņi to visu ir novērsuši tagad,” saka Jemoloviča.

Rīgas Tūrisma attīstības birojs aicina iedzīvotājus arī turpmāk ziņot, ja kāda ekskursija vai gida stāstījums ir nekvalitatīvs. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti