Rīgā top dzīvojamo ēku komplekss studentiem; jauniešiem bažas par īres cenām

Rīgā top augsta līmeņa dzīvojamo ēku komplekss studentiem. 12 miljonus eiro vērto projektu realizē Lietuvas fonds, kurā norāda, ka jau rudenī jauniešiem būs iespēja dzīvot moderni aprīkotos un drošos dzīvokļos. Projektu atzinīgi vērtē Latvijas Studentu apvienībā, norādot, ka augstskolu dienesta viesnīcās vietu skaits ir ļoti ierobežots, savukārt īrēt simtiem eiro vērtos dzīvokļus daudziem ir pārāk dārgi. Projekta realizētāji cenas par telpām pagaidām gan neatklāj. Un tas jauniešiem rada nemieru.

"Vasarā ļoti vēlējos atrast dzīvokli Rīgā, jo tā likās visreālākā iespēja. Protams, izskatīju arī variantus par dienesta viesnīcām, kas ir piedāvātas no ''stradiņu'' puses. Taču nešķita nekas piemērots man," sacīja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) žurnālistikas studente Monta Megija Učelniece.

00:00 / 03:42
Lejuplādēt

RSU Žurnālistikas programmā studējošā Učelniece kopā ar savu māsu Iļģuciemā īrē nepilnus 50 kvadrātmetrus lielu divistabu dzīvokli. Mēnesī tas viņām izmaksā 250 eiro, taču skaitot klāt vēl komunālos pakalpojumus, sanāk jau 400 eiro. Ja studējošais strādā, tad īrēt dzīvokli Rīgā nav dārgi, uzskata Monta, piebilstot, ka izdevīgāk ir dzīvot ar kādu kopā.

Montai un viņas māsai sanācis atrast izdevīgu piedāvājumu, jo, paraugoties uz esošiem sludinājumiem, tad Iļģuciemā vairums pat vienistabas dzīvokļu maksā, sākot no 250 eiro mēnesī. Ja skatās uz piedāvājumiem galvaspilsētā kopumā, izteikts vairums divistabu mitekļu, kas platības ziņā ir līdzīgi Montas īrētajam, izmaksā vismaz dažus simtus.

Rīgā studējošajiem atrast izdevīgus piedāvājumus ir grūti, norāda Latvijas Studentu apvienības prezidents Rūdolfs Aleksandrs Strods.

"Cenu sadārdzinājums Rīgā tiešām ir liela problēma. Tas izriet no kopējā dzīvojamās platības trūkuma. Īres cenas tuvākajā laikā, visticamāk, nekritīsies. Tas nozīmē, ka šī situācija diezgan akūti ir jārisina," sacīja Strods.

Studenti nereti izvēlas dzīvot augstskolas piedāvātajās dienesta viesnīcās, taču Strods norādīja – lai gan to galvaspilsētā ir daudz, vietu skaits tajās ir ļoti ierobežots.

Studentiem problēmas ar dzīvesvietas atrašanu varētu mazināt starptautisks projekts, ko realizē Lietuvas ieguldījumu fondu "I Asset Management” pārvaldītā organizācija "European Student Housing Fund". Šis fonds Torņakalnā studentiem būvē dzīvojamo kompleksu. Līdzīgs top arī Viļņā. Lai abus kompleksus realizētu, vairāk nekā 11 miljonus eiro ir piešķīrusi banka "Citadele".

"Latvijā un Baltijā mēs novērojam ļoti lielu pieprasījumu pēc Eiropas standartiem atbilstošām augsta līmeņa studentu kopmītnēm. Šis sešu miljonu finansējums kopmītnēm tieši Torņakalnā, mēs redzam, ka tas [ir] solis uz priekšu, lai attīstītu jaunu nekustamā īpašuma segmentu Latvijā, kāda mums būtiski iztrūkst," norādīja privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītājs Jānis Mūrnieks.

Klāt pie bankas aizdevuma fonds iegulda vēl aptuveni tikpat. Tāpēc kopumā ēku komplekss Torņakalnā izmaksās ap 12 miljoniem eiro.

Tā informēja "European Student Housing Fund" pārstāvis Mats Mockeļūns, norādot, ka kompleksa būvniecība rit pēc plāna un tajā dzīvot varēs jau rudenī. Ēkā būs vienvietīgie un divvietīgie dzīvokļi, kas ļaus izmitināt ap 300 cilvēku.

Projekts problēmas ar studentu izmitināšanu gan neatrisinās, taču kopumā situācija uzlabosies, sacīja Strods no Latvijas Studentu apvienības.

"Tas arī parāda, ka šīs iniciatīvas par vienotu studentu pilsētu jeb campus spēj piesaistīt papildu investīcijas. Šis ir jau labs pirmais solis tajā virzienā. Īpaši pozitīvi šajā iecerē ir vērtējams, ka tiks ļoti domāts par studējošo dzīves kvalitāti," piebilda Strods.

Cenu par istabas īri atbildīgie pagaidām vēl neatklāj. Tas studējošajiem rada satraukumu, norādot, ka dienesta viesnīcu mērķauditorija ir jaunieši, kuriem nepieciešama lēta dzīvesvieta.

Torņakalnā realizēto projektu pozitīvi vērtēja RSU Eiropas studiju fakultātes docētāja Anželika Berķe-Berga, skaidrojot, ka tas palielinās īres mājokļu piedāvājumu studentiem. Taču cenas par vienu istabu, viņasprāt, varētu būt mērāmas simtos eiro. 

"Tas ir kā tāds bonuss, jo šādi projekti palīdz uzlabot un sakārtot pilsētas infrastruktūru. Kopumā arī ekonomiski mums nāk par labu. Tas arī veicina mūsu izglītības pakalpojumu eksportu, jo mums ir pieejami šādi augsta līmeņa dzīvokļi. Daudzi studenti pie mums brauc studēt no Eiropas Savienības valstīm, un kuriem šis komforts ir būtisks," stāstīja Berķe-Berga.

Uz jautājumu, kā šis projekts varētu atrisināt dārgo īres tirgu, Berķe-Berga atbildēja, ka atrisināt pilnībā tas nevar, ņemot vērā, ka tur ir ap 300 vietām.

"Bet tas varētu palīdzēt tajā ziņā, ka pieaug piedāvājums un, pieaugot piedāvājumam, ietekme uz cenu ir labvēlīga. Kopumā, protams, ja mēs skatāmies uz mājokļu piedāvājumu pēc būtības, tad tas ir salīdzinoši neelastīgs. Tas nozīmē, ja strauji pieaug pieprasījums, tad mēs nevaram ļoti īsā laikā to kompensēt ar ātri uztaisītiem mājokļiem. Tāpēc tas varētu būt par iemeslu, kāpēc veidotos šādi cenu kāpumi, bet šajā gadījumā piedāvājums palielinās. Ja tā [cena] nesamazināsies, tad es domāju, tā pieaugs mazākā pakāpē, nekā tas būtu bez šāda projekta," norādīja RSU docētāja.

00:00 / 02:24
Lejuplādēt

Savukārt, komentējot iespējamo istabu cenu kategoriju, Berķe-Berga sacīja, ka tas būtu "augstais gals". "Jo ja mēs paskatāmies uz mūsu vietējām dienesta viesnīcām, tad, protams, šī starpība komforta, pieejamības un arī platības ziņā atšķiras. Ticu, ka ir arī Eiropas studentu grupas, kas to var atļauties un kam tas varētu būt interesanti. Tas būtu viens no argumentiem, kāpēc mācīties un studēt pie mums," viņa skaidroja.

Berķe-Berga arī norādīja, ka Latvijā īres dzīvokļu cenu segmentā varētu būt pieaugums. "Arī būvniecības izmaksas sadārdzinās, ņemot vērā to, ka ir resursu ierobežojums. Uzņēmēji meklē citus tirgus, kur šos materiālus var iegūt, bet citos tirgos varētu būt arī citas cenas un savādākas piegādes izmaksas kopumā. Inflācija tiek prognozēta arī šogad diezgan augsta. Pat vēl augstāka nekā iepriekšējā gadā. Domāju, ka īres cenas varētu pakāpties uz augšu," prognozēja Berķe-Berga.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt