Dienas notikumu apskats

ES komisāre: Vēl ir cerības šogad noslēgt brīvās tirdzniecības līgumu ar ASV

Dienas notikumu apskats

Francija: Līdz ar "Brexit" vairāku ES dalībvalstu iemaksas bloka budžetā būtiski pieaugtu

Rīga Satversmes tiesā apstrīdēs skolotāju algu modeli kā diskriminējošu

Rīga Satversmes tiesā apstrīdēs skolotāju algu modeli kā diskriminējošu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Rīgas domes deputāti otrdien, 30.augustā, nobalsoja par vēršanos Satversmes tiesā, lai apstrīdētu pedagogu atalgojuma reformu. Domes ieskatā reforma ir pretrunā ar 91. Satversmes pantu, kas aizliedz diskrimināciju. 

Par lēmumu vērsties Satversmes tiesā balsoja “Saskaņas” un “Gods kalpot Rīgai” deputāti, bet opozīcijā esošie “Vienotības” un Nacionālās apvienības deputāti balsojumā nepiedalījās.

Rīgas domes vadība reformā saskata diskrimināciju, jo par katru bērnu Rīgas pašvaldība skolotāju algām no valsts saņems par četriem eiro mazāk nekā citas pilsētas.

“Es gribētu jums atgādināt, ka jūsu pienākums šeit Rīgas domē ir nevis piesegt stulbu ministru, bet gan aizstāvēt Rīgas bērnus,” domniekus aicināja Rīgas mērs Nils Ušakovs ( “Saskaņa”).

Viņš lūdza deputātus atbalstīt vēršanos Satversmes tiesā, lai apstrīdētu izglītības ministra Kārļa Šadurska ( “Vienotība”) izkaldināto pedagogu atalgojuma reformu. Galvenais iebildums pret reformu Rīgas domei ir saistīts ar noteikto pedagogu likmju skaitu pašvaldībām. Rīgai valdība noteikusi vienu pedagoga likmi uz 16,5 skolēniem, kamēr citās pilsētās koeficients ir 15,5 skolēni uz vienu skolotāju.

Pirms domes sēdes Ušakovs žurnālistiem norādīja, ka Latvijā nav galvaspilsētas likuma, tādēļ nav nekāda tiesiska pamata Rīgai piemērot citādus noteikumus.

“Nav neviena ne tehniska, ne tiesiska, ne idejiska paskaidrojuma, kāpēc ir jābūt atšķirīgai pieejai starp Rīgu un pārējām pilsētām, izņemot politiku,” pauda Ušakovs.

“Šis absolūti politisks uzstādījums no ministrijas vadības, no “Vienotības” puses, ka uz Rīgas bērnu rēķina šī nauda tiek pārdalīta citām pašvaldībām, bet Rīgas bērni, pateicoties “Vienotības” politikai, ir padarīti par otrās šķiras bērniem,” klāstīja mērs.

Dome vēl nav sagatavojusi pieteikumu Satversmes tiesai, taču lēmumā norādīts, ka domes ieskatā reforma ir pretrunā ar 91. Satversmes pantu, kas aizliedz diskrimināciju.

“Vienotības” frakcijas priekšsēdētāja Rīgas domē Sarmīte Ēlerte sēdē norādīja, ka prasība Satversmes tiesai ir „politizēta aktivitāte”. Ēlertes partijas biedrs Šadurskis arī uzskata, ka Rīgas domes vadība nodarbojas ar priekšvēlēšanu aģitāciju.

Ministrs ir pārliecināts, ka valstij ir būtiski un loģiski argumenti tiesai par algu reformas atbilstību likumam.

“Nosakot koeficientus, tika ņemti vērā ļoti daudz dažādi apstākļi, tajā skaitā mūsu pamatnostādnes par politcentrisku attīstību. Ja koeficients Rīgai būtu vienāds ar pārējām republikas pilsētām, to es uzskatītu drīzāk par priekšrocību Rīgai, un signālu, ka Rīgai ir sakārtots skolu tīkls, ko nekādā ziņā nevar teikt.[..] Tā kā šis koeficients, visi šie koeficienti, ir gan esošās situācijas atspoguļojums, gan arī stimuls pašvaldībām veikt tālākus reformas darbus,” skaidroja ministrs.

Šadurskis stāstīja, ka Rīgā ir pārāk daudz vidusskolu un mākslīgi tiek uzturēts skolotāju deficīts.

Ministra ieskatā nesakārtotā skolu tīkla dēļ pedagogi Rīgā saņem par 200 eiro mazāk, nekā varētu.  Ušakovs tikmēr atbild, ka Šadurskis neesot iepazinies ar Rīgas situāciju.

“Mēs esam sakārtojuši, izmantojot šo vārdu, runājot par optimizāciju, vairāk skolu, nekā visas pašvaldības kopā. Mēs tikai 2009. gadā bijām spiesti optimizēt pie padsmit skolām vienā piegājienā. Šadurska kungs to nezina, un tas liecina par to, ka, viņš ir neprofesionāls, vai arī viņš to zina un atklāti melo sabiedrībai,” pauda Ušakovs.

Rīgas domes vadība norādīja, ka atšķirīgo koeficientu dēļ Rīga skolotāju algām no valsts saņems par četriem eiro mazāk par katru skolēnu nekā citas Latvijas pilsētas. Kopumā gan mērķdotācija Rīgai palielināsies par 2,8 miljoniem gadā.

 Jau ziņots, ka valdība 5.jūlijā apstiprināja skolotāju atalgojuma reformas ieviešanu un algas palielināšanu pakāpeniski no šī gada 1.septembra. Reformas rezultātā minimālo atalgojumu par vienu pedagoģisko likmi palielinās no pašreizējiem 420 eiro līdz 680 eiro, taču vienlaikus tiek pārskatītas skolēnu un pedagogu skaitliskās proporcijas un pedagogu darba slodzes.

Savukārt attiecībā uz bērnudārzu pedagogiem, kas strādā ar bērniem līdz 5 gadu vecumam un kuriem algas maksā pašvaldības, algas tik strauji necels. Pašvaldībām būs obligāti jāpalielina algas no pašreizējiem 420 eiro par 30 stundu slodzi līdz 560 eiro par 40 stundu slodzi, kas būtībā nozīmē, ka alga nepieaugs. Pašvaldības gan varēs brīvprātīgi izlemt par lielākām algām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti