Dienas notikumu apskats

Aizdomās par milzu korupciju aiztur bijušo Brazīlijas prezidentu

Dienas notikumu apskats

Valstu līderi: Pamiers uzlabo izredzes ieviest mieru Sīrijā

Rīgā saskaņo visus trīs pasākumus 16.martā; diviem maina norises vietu

Rīgā saskaņo visus trīs pasākumus 16.martā; diviem maina norises vietu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Rīgas dome  saskaņoja trīs pieteiktos pasākumus 16.martā, leģionāru piemiņas dienā, bet “antifašistiem” un biedrībai “Nacionālo karavīru atbalstam” būs jāmaina pasākuma norises vieta, lai izvairītos no tiešās konfrontācijas, piektdien pastāstīja Rīgas domes izpilddirektors Juris Radzevičs.

Biedrība "Daugavas Vanagi Latvijā Limbažu nodaļa" plānoja  16.martā no plkst.11 līdz 13 gājienu no Doma baznīcas līdz Brīvības piemineklim.

Biedrība "Nacionālo karavīru atbalstam" plānoja no plkst.7 līdz 13 laukumā pie Brīvības pieminekļa pasākumu, skaidrojot garāmgājējiem leģionāru vēsturi. 

Bet Latvijas Antinacistiskā komiteja no plkst.9 līdz 15 pieteica piketu pie Brīvības pieminekļa “Waffen-SS” upuru piemiņai.

Antinacistiskās komitejas un  karavīru atbalstītāju pasākumi būs ierobežoti nevis norises laikā, bet telpā, lai izvairītos no dažādi noskaņotu cilvēku atrašanās vienuviet. Abiem pasākumiem noteiktas citas norises vietas turpat netālu.   

Šādu lēmumu pieņēmis, jo Antinacistu komiteja ir atklāti pateikusi, ka ar savu pasākumu vēlas traucēt ierasto Daugavas Vanagu gājienu, norāda Radzevičs. “Antinacistu komitejas pieteikums pēc savas būtības un rakstura ir kā pret pasākums “Daugavas Vanagu” pasākumam. Un, ja mēs skatāmies šo vispār tiesību normu, kas regulē pulcēšanos un vārda brīvību, nevar šīs tiesības izmantot tādā veidā, ka vienkārši ar savu pieteikumu izslēgt jebkāda pasākuma norisi. Tāpēc šajā gadījumā es esmu pieņēmis lēmumu ierobežot vietā Antinacistiskās komitejas pasākumu, un dot iespēju “Daugavas vanagiem” iet tradicionālā gājienā, kurš ir no gada uz gadu,” skaidro domes izpilddirektors.

Rīgas domes izpilddirektors Juris Radzevičs
00:00 / 00:43
Lejuplādēt

Antifašisti atradīsies pie Brīvības pieminekļa laukuma Bastejkalna pusē, savukārt trešajam pasākumam, kuru pieteica biedrība „Nacionālo karavīru atbalstam”, Rīgas dome ir ierādījusi vietu pretējā Brīvības pieminekļa pusē. Tradicionāli "Daugavas Vanagu" rīkotajā gājienā piedalās arī vairāki Nacionālās apvienības deputāti, un deputāts Rihards Kols stāsta, ka šis gads nebūs izņēmums. "Tie, kas ir piedalījušies gājienā, piedalās gājienā, tie, kas brauca uz Lesteni, brauks uz Lesteni. Katrs rīkojās pēc tā, kā viņš šajā dienā piemin Latvijas leģionārus," sacīja Kols.

Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) ir norādījis, ka valdības ministri gājienā var piedalīties, ja 16. martā atrodas atvaļinājumā. Pagaidām gan neviens valdības pārstāvis gājienā neplāno doties.

Tāpat kā iepriekš, arī šoreiz visdrīzāk Brīvības piemineklis būs iežogots. Par konkrētiem drošības pasākumiem gan tikšot lemts vēlāk. Drošības policija pagaidām nekomentē iespējamos provokāciju riskus Leģionāru piemiņas dienā, un sola informāciju sniegt nākamnedēļ.

Tikmēr pret Latvijas Antinacistisko komiteju jau tagad ir sākts kriminālprocess par parakstu viltošanu iesniegumos par pasākumu pieteikšanu, apstiprina Valsts policija. "Salīdzinot parakstus par minēto personu darbību citos pasākumos, šie paraksti neizskatās līdzīgi vai vienādi. Tāpēc radās pamatotas šaubas par to, ka šīs personas nav veikušas šos parakstus. Tas nav faktiski viens gadījums, bet tika izvērtēti laika periodā no 2013. gada, un patiešām, mūsu informācija ir tāda, ka ir atrasti viltojumi," pauž Radzevičs.

Viņš gan uzsver, ka iesāktais kriminālprocess nav pamats, lai aizliegtu „antifašistiem” rīkot savu pasākumu 16. martā. „Antifašistu” pārstāvis Josifs Korens noliedz parakstu viltošanu, sakot, ka divreiz vienādi parakstīties ir grūti, taču domes lēmumu ierobežot sava pasākuma vietu sola vērtēt pēc rakstiska lēmuma saņemšanas.

Jau vēstīts, ka pašlaik likumsargiem nav indikāciju, ka būtu plānotas kādas provokācijas Leģionāru atceres dienā 16.martā, kad tradicionāli Rīgā pasākumus rīko gan leģionāru atbalstītāju organizācijas, gan "antifašisti".

16.marts jeb Leģionāru piemiņas diena allaž ir izsaukusi pretrunīgu reakciju. Kamēr daļa sabiedrības atbalsta leģionāru piemiņas gājienu Rīgā vai pat piedalās tajā, citi kritizē tā norisi. 

2014.gadā līdzdalība leģionāru piemiņas gājienā amatu maksāja toreizējam vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Eināram Cilinskim (Nacionālā apvienība). Par spīti koalīcijas partneru un premjeres Laimdotas Straujumas („Vienotība”) brīdinājumiem un aicinājumiem, viņš devās gājienā. 

Jaunais premjers Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība) iepriekš atzina, ka viņa vadītās valdības ministriem netiks liegts piedalīties 16.marta pasākumos pie Brīvības pieminekļa, taču viņi to varēs darīt no darba brīvajā laikā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti