Rīgā plāno nelikumīgu kabeļu likvidāciju daudzdzīvokļu namos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lielākais namu apsaimniekotājs galvaspilsētā „Rīgas namu pārvaldnieks” šogad gatavojas uzsākt nelikumīgu kabeļu likvidāciju daudzdzīvokļu namos. Haotiski izvietotos vadus ugunsdzēsēji vērtē kā ugunsbīstamus. Bet Latvijas Interneta asociācijas pārstāvji pauž bažas, ka sasteigtas rīcības dēļ var ciest iedzīvotāji. Visas iesaistītās puses gan ir vienisprātis, ka kabeļu tīkla infrastruktūra Rīgā ir jāsakārto.

Rīgā plāno nelikumīgu kabeļu likvidāciju daudzdzīvokļu namos
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Pašvaldības uzņēmuma „Rīgas namu pārvaldnieks” pārstāvis Krists Leiškalns skaidroja, ka lēmums par nepieciešamību pārskatīt daudzdzīvokļu namos esošo kabeļu tīkla infrastruktūru pieņemts vairāku iemelsu dēļ, arī tāpēc, ka dažās mājās pat puse kabeļu netiek izmantota. Turklāt daudzi kabeļi neatbilst ugunsdrošības prasībām.

„Vadi ļoti bieži nav marķēti, bieži atrodas vietās, kur tiem nebūtu jāatrodas, piemēram, ventilācijas šahtās. Interneta pakalpojumu pārstāvji mēdz uzlauzt koplietošanas telpu atslēgas – bēniņu vai pagraba atslēgas. Ir gadījumi, kad tiek bojāti jumti, tiek atstātas vaļā jumtu lūkas un applūst mūsu klientu dzīvokļi. Notiek patvaļīga pieslēgšanās pie koplietošanas elektrības, kas nav pieļaujams, jo šajā gadījumā par elektrību maksā visi dzīvokļu īpašnieki, nevis tie, kas lieto kādu konkrētu pakalpojumu,” pastāstīja Leiškalns.

Tāpat viņš norādīja uz Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta secinājumiem pēc māju apsekošanas: “Mēs esam saņēmuši jau par vairākām ēkām atzinumu, ka ir jānovāc iekšējās komunikācijas jeb vadi, kas neatbilst prasībām. Vadi, kas izvietoti ventilācijas šahtās, kas ir piestiprināti pie skursteņiem un tā tālāk. Tātad ir virkne konkrētu pārkāpumu konkrētās mājās, kuri ir jānovērš.”

Par to, ka „Rīgas namu pārvaldnieks” savos apsaimniekotajos namos sāk nelegālo un neaktīvo kabeļu likvidāciju jeb demontāžu, satraukumu pauda Latvijas Interneta asociācija. Tajā apvienojušies 20 biedri, galvenokārt interneta pakalpojumu sniedzēji.

Asociācijas valdes priekšsēdētājs Andris Āriņš vērsa uzmanību uz to, ka sen celtajās ēkās trūkst koplietošanas infrastruktūras: „No asociācijas puses mēs arī noteikti esam par legāliem tīkliem. Jāuzsver, ka tās 4000 mājas, ko apsaimnieko “Rīgas namu pārvaldnieks”, tās ēkas ir celtas jau krietni agrāk, pirms vēl bija internets, un daudz kur trūkst kabeļu šahtu tieši komunikāciju sistēmām. Bardaks tur ir. Revīzija un sakārtošana jāveic.

Galvenās bažas ir tieši spēt identificēt, kuri ir tie kabeļi, kas ir neaktīvi, nelegāli, lai nesanāk, ka kļūdas dēļ nogriež tādu, kas ir gan legāls, gan aktīvs

 un kādam apraujas mācību stunda vai darba brīdis. Lai pakalpojuma saņēmējs necieš muļķīgas kļūdas dēļ. Ja sajauc kabeli, kuru griež, vispirms ir pārbaude un tad griež.”

Tikmēr Leiškalns no „Rīgas namu pārvaldnieka” pauda, ka interneta pakalpojumu sniedzējiem pieslēgumi būtu jāsaskaņo gan ar dzīvokļu īpašniekiem, gan pārvaldniekiem. Šobrīd uzņēmums veido grafiku, kuri daudzdzīvokļu nami tiks vērtēti pirmie, un panākta vienošanās, ka šajā procesā piedalīsies arī pārstāvji no Latvijas Interneta asociācijas.

„Iepriekšējās desmitgadēs šāda veida darbi netika saskaņoti, un šie kabeļi ir viens pāri otram. Līdz ar to atbildīgs gala rezultātā ir mājas īpašnieks, dzīvokļu īpašnieks, šajā gadījumā  pārvaldnieks. Tieši tāpēc arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests brīdina mūs par to, ka šī infrastruktūra ir jāsaved kārtībā. Mēs šobrīd veidosim pirmo grafiku tuvākajam pusgadam. Pirmās ir tās mājas, kurās ir atzinumi no ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, kā arī mājas, kurās ir vēsturiskas problēmas ar šiem jautājumiem.

Bet ir pilnīgi skaidrs, ka, lai pilnībā šo problēmu savestu kārtībā, būs vajadzīgi vairāki gadi,” atzina Leiškalns.

Rīgas domes Attīstības departamenta pārstāvis Kapars Līcītis uzsvēra, ka arī pašiem iedzīvotājiem ir svarīgi, lai kabeļu tīkla infrastruktūra tiek sakārtota. Dome no savas puses sekošot tam, lai šis process notiktu tiesiskā ceļā.

„Tā interese ir pašiem iedzīvotājiem sakārtot šos jautājumus, lai nebūtu mājā liekie kabeļi, kas apgrūtina dzīvi. Jo kabelis, ja tas ir novilkts starp mājām pa gaisu, tas arī var radīt dažādas situācijas, piemēram, vējā kabeli var noplēst, un tas tur karājas, jo neviens par to neatbild. Līdz ar to ir svarīgi, lai būtu skaidrs, kurš kabelis kuram operatoram pieder. Protams, process nav vienkāršs, un tur ir ļoti daudz neskaidrību, kurā brīdī kuram ir atbildība. Arī vienā ēkā var būt daudzi desmiti kabeļu. Līdz ar to ir prasība, lai tie kabeļi pamazām tiek marķēti, lai zinātu, kuram operatoram kabelis pieder.

Būtiski, lai šis process virzās uz priekšu tādā tiesiskā un arī visām pusēm pieņemamā veidā,” sacīja Līcītis.

Biedrības „Par legālu saturu” pārstāvis Andris Ķēniņš uzskata, ka pilsētas kabeļu tīklu infrastruktūras sakārtošana dos ieguldījumu ne tikai pilsētas vides sakārtošanā, bet arī palīdzēs cīņā ar nelegālajiem sakaru pakalpojumu sniedzējiem un nelegālajiem satura izplatītājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti