Rīgā piemin ebreju genocīda upurus un atgādina par baiso vēstures brīdinājumu

“Šodien Latvija noliec galvu holokausta upuru priekšā. Mēs atskatāmies sāpīgajā pagātnē, lai paturētu to prātā, veidojot mūsu kopīgo nākotni,” uzsvēra Valsts prezidents Raimonds Vējonis trešdien, 2018. gada 4. jūlijā, piedaloties ebreju genocīda upuru piemiņas pasākumā Gogoļa ielā, vietā, kur 1941. gada 4. jūlijā tika nodedzināta Rīgas ebreju Lielā Horālā sinagoga.

Valsts prezidents atzīmēja, ka neviens skaitlis nevar izteikt to, ko Latvijas valsts un sabiedrība zaudēja līdz ar ebreju kopienas lielākās daļas iznīcināšanu Otrā pasaules kara laikā, informēja prezidenta kanceleja.

“Divdesmitais gadsimts Latvijas vēsturē ir atstājis vairākas dziļas rētas. Viena no tām ir 4. jūlijs,  datums, kurā 1941. gadā pirmie upuri gāja bojā nodedzinātajā sinagogā, iezīmējot ceļu uz masu slepkavībām Biķernieku un Rumbulas mežos,” pauda prezidents.

“Diemžēl arī šodien divdesmitā gadsimta rēgi nekur nav izgaisuši. Konflikti un karadarbība norisinās gan tuvos, gan tālos reģionos. Sabiedrībā un publiskā telpā augsni rod ksenofobija, naids un neiecietība pret visu citādo. Šodienas cerība ir tie, kas atceras baisos pagātnes notikumus,” atzina Raimonds Vējonis.

Savukārt Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas dienas oficiālajā pasākumā atgādināja, ka holokausts ir vēstures brīdinājums, kur var novest neiecietība, agresija, naids un rasisms, informēja Saeimas Preses dienests.  

“Mums šis vēstures brīdinājums jāiekodē savā ikdienas rīcībā, veidojot Eiropā labāku nākotni nākamajām paaudzēm,” uzsvēra Mūrniece.

“Šiem Latvijas vēsturē baisākajiem noziegumiem nav attaisnojuma un noilguma. Holokausts ir visas cilvēces traģēdija. Zaudēja visi: mēs zaudējām savus līdzcilvēkus, valsts – sev uzticamus pilsoņus. Vēlos apliecināt, ka ebreji bija, ir un būs nozīmīga Latvijas sabiedrības daļa. Mums ir daudz kopīgā un vienojošā,” sacīja Mūrniece.

Mūrniece uzsvēra, ka mūsu uzdevums ir nekad nepieļaut šādas traģēdijas atkārtošanos. Vislabākais pretlīdzeklis šim nežēlīgajam ārprātam ir zināšanas un izglītība. Jo īpaši jaunajai paaudzei tas ir jāzina, lai sarežģītos laikos spētu izdarīt pareizu, humānisma cienīgu izvēli, teica Saeimas priekšsēdētāja.

4.jūlijs Latvijā ir Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas diena. 1941.gada 4.jūlijā pēc nacistu okupācijas varas pavēles tika nodedzināta Rīgas Lielā horālā sinagoga Gogoļa ielā un vēl četri citi galvaspilsētas ebreju dievnami.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti