Panorāma

Beļģijas karalis atvainojas Kongo prezidentam par vardarbību

Panorāma

Atceļ prasību pēc sejas aizsega sabiedriskajā transportā

Intensīvais lietus nogāzis kokus

Rīgā pēc stiprām lietusgāzēm applūdušas ielas un kavējas tramvaja kustība

Otrdien, 30. jūnijā, Rīgā pēc stiprajām lietusgāzēm applūdušas vairākas ielas un kavējas tramvaja satiksme, novēroja aģentūra LETA.

RD Satiksmes departamenta pārstāve Ilze Dimante par applūdušajām ielāmLauris Zvejnieks

Aģentūra LETA novēroja, ka stiprā lietus dēļ applūdušas ielas vairākos Rīgas mikrorajonos, piemēram, no Juglas virzienā uz centru vietām applūdusi Brīvības iela, Teikā no ''Alfas'' līdz pat Džutas ielai applūdusi ne vien Ropažu ielas braucamā daļa, bet arī gājēju ietves.

Līdzīga situācija ir Mežciemā. Pēc aculiecinieku stāstītā aģentūrai LETA viskritiskākā situācijā ir mazās mikrorajonu ielas un pie mājām esošās teritorijas, jo ir vietas, kur iedzīvotāji nevar iziet ārā no savām mājām, neuzvelkot gumijas zābakus.

Tāda pati situācija ir arī Rīgas centrā, jo applūdušas vietām ir Barona iela, Tērbatas iela, Bruņinieku iela, Krišjāņa Valdemāra iela, Raiņa bulvāris, Čaka iela un citas.

Rīgas domes Satiksmes departamenta pārstāve Ilze Dimante Latvijas Radio pastāstīja, ka

plūdu novēršanai pilsētas ielās kopš plkst.4 strādā 12 tehnikas vienības, kas atsūknē lieko lietusūdeni.

Tās devās ielās, kur nav lietusūdens kanalizācijas sistēmas, proti, kur ūdeni nevar ātri novadīt. Pārsvarā visas tehnikas ir novirzītas uz Bolderājas mazajām ielām, Teikas ielās, Čiekurkalnā, kur lietus ūdens būtiski var apdraudēt satiksmi.

Tāpat stipro lietusgāžu dēļ ir apgrūtināta sabiedriskā transporta kustība, jo, piemēram, pirmais tramvajs, kuram pasažierus vajadzēja pārvadāt pēc plkst.5 no rīta, kavējās vismaz par 20 minūtēm. To apliecināja arī RD Satiksmes departamenta, norādot, ka satiksme ir palēnināta, bet būtisku apgrūtinājumu nav.

Sabiedriskā transporta būtiskāka kavēšanās varētu būt ap plkst.8-9, kad Rīgas ielās gaidāma lielāka satiksme.

Departamenta speciālisti veic arī Rīgas ielu un tiltu apsekošanu, lai pēc nepieciešamības norīkotu tehniku uz vietām, kur vajadzētu atsūknēt brauktuves no lietus ūdens. Tāpat ielu un tiltu uzturēšanas uzņēmumiem uzdots pastiprināti pievērst uzmanību lietus ūdens uztvērējakām un nepieciešamības gadījumā tās attīrīt.

Ap pusdienlaiku situācija Rīgā ir normalizējusies un satiksme ielās rit ikdienas gaitā, pastāstīja Dimante. Dienesti gan gatavojas gadījumam, ja atkal atsāksies lietusgāzes.

VUGD pārstāve Agrita VītolaLatvijas Radio

Visvairāk lietus pagājušajā naktī lijis Jelgavā un Ainažos. Bez elektrības uz vadiem nokritušo koku dēļ naktī palika 4300 klientu Bauskā un Vecumniekos, bet no rīta Alūksnē elektrības padeve uz 30 minūtēm bija traucēta ap 3000 klientiem.

Nolijusi puse mēneša normas

Pagājušajā diennaktī Latvijas centrālajos rajonos nolijusi aptuveni puse vai pat vairāk no visas mēneša normas – vietām tie bijuši pat 80% no tā lietus daudzuma, kam būtu jānolīst visa mēneša laikā.

"Ja vakar dienā, dienas vidū, pēcpusdienā, sagatavojot prognozes un brīdinājumus, vēl tās aplēses bija tādas, ka sagaidāms nokrišņu daudzums, kas atbilstu oranžā līmeņa brīdinājumam, tad pēdējie aprēķini jau liecināja par to, ka šis te brīdinājums ir jāpaaugstina un jāsagatavo sarkanā līmeņa brīdinājums valsts centrālajiem rajoniem," pastāstīja Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) meteoroloģe Laura Krūmiņa.

Atbilstoši prognozēm, nokrišņu zona galvenokārt skāra valsts centrālos reģionus. Negaisa mākoņi no Lietuvas pārvietojās pāri Zemgalei, Rīgai un tālāk skāra Rīgas jūras līča piekrasti. Visstiprāk lietus lija Jelgavā, kur nolija 60 milimetri. Nākamajā lietus visspēcīgāk skartajā vietā Ainažos novērojumu stacijā konstatētais nokrišņu daudzums bija 55 milimetri. Rīgā tie bija 43 milimetri.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD) saņemti aptuveni 20 izsaukumi par nepieciešamību novākt kokus, kas pārkrituši pāri ceļu braucamajai daļai. Tāpat astoņos gadījumos glābējiem nācās doties uz izsaukumiem par kokiem, kas krituši uz automašīnām. Lielākoties izsaukumi ir Rīgā vai Pierīgā, pastāstīja VUGD pārstāve Agrita Vītola.

Aizvadītājā diennaktī laika posmā no pusnakts līdz pulksten 10 no rīta Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD) saistībā ar stiprā lietus radītājiem postījumiem saņemti 30 izsaukumi.

"Šoreiz tas bijis galvenokārt saistīts ar nolūzušu koku novākšanu, bet jāpiebilst ir tas, ka šoreiz ļoti daudz koki bija uzkrituši uz vieglajām automašīnām un vienā vietā pat uz mikroautobusa. Tā kā parasti mēs esam pieraduši pie vēja postījumiem, kad vairāk ir uz ceļa braucamās daļas, tad šoreiz uz automašīnām," stāstīja VUGD pārstāve Agrita Vītola.

Glābšanas darbi bija nepieciešami Rīgā un Pierīgā. Līdz pulksten 12 dienā citur Latvijā glābšanas dienesta izsaukumu nebija.

"Vietām tika novērota vēja pastiprināšanās centrālajos rajonos. Vislielākās vēja brāzmas tika novērotas Jelgavas novērojumu stacijā. Vēja brāzmas sasniedza 20 metrus sekundē. Tādā situācijā, jā, vasaras apstākļos var tikt novērots arī, ka tiek lauzti kādi koku zari vai pat atsevišķi koki, jo tā saķeres virsma ir diezgan liela. Tagad ir kokiem lapas un līdz ar to nav vajadzīgs varbūt pat tik ļoti spēcīgs vējš," norādīja LVĢMC meteoroloģe Laura Krūmiņa.

Meteorologi sola, ka turpmākajās diennaktīs tik intensīvu lietusgāžu plašās teritorijās vairs nebūs. Tomēr, kā tas vasarai ierasts, pa kādam negaisa mākonim šur tur vējš atpūtīs.

"Vasara un pērkona negaisa mākoņi ir viltīgi, un zem kāda atsevišķa negaisa mākoņa var tikt novērots intensīvs lietus," norādīja Krūmiņa.

Ja pērkona negaisa laikā ir nogāzušies koki, pārrauti elektropadeves vadi, notikusi kāda avārija vai cits negadījums, nekavējoties jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112.

KONTEKSTS:

Saistībā ar ekstremālām lietavām Latvijā arvien spēkā ir sarkanais brīdinājums, jo tuvāko stundu laikā Latvijas centrālajos rajonos gaidāms pērkona negaiss ar krasām vēja brāzmām, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra prognozes.

Sinoptiķi brīdina, ka tuvāko trīs stundu laikā Latvijas centrālajos rajonos gaidāms pērkona negaiss ar krasām vēja brāzmām no 15 līdz 19 metriem sekundē.

Tāpat Latvijā ir ekstremālas lietavas, jo centrālajos rajonos kopējais nokrišņu daudzums var sasniegt 60-80 milimetrus. Rietumu rajonos līs ilgstoši. Kopējais nokrišņu daudzums sasniegs 40-55 milimetrus. Arī vietām austrumu rajonos no rīta gaidāms stiprs lietus. Nokrišņu daudzums sasniegs ap 20 milimetrus.

Iedzīvotājus aicina sekot līdzi norādījumiem, ko sniedz atbildīgās institūcijas. Iespējama plaša īpašumu applūšana, kas apdraud dzīvību, kā arī evakuācija. Tāpat iespējama ļoti apgrūtināta pārvietošanās un traucēta elektroenerģijas un ūdens apgāde, telekomunikāciju sakari, kā arī bīstami braukšanas apstākļi uz ceļa pasliktinātas redzamības un akvaplanēšanas dēļ.

Ja hidrometeoroloģiskie apstākļi ir radījuši postījumus, kas apdraud cilvēku veselību un dzīvību, komunikācijas vai sabiedriskā transporta kustību, jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības tālruņa numuru 112.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti