4. studija

Vai tiešām Onkoloģijas centrā nedarbojas jaunie staru terapijas aparāti?

4. studija

Sākusies «vīrusu sezona»: 4.studijas viesis - ģimenes ārsts Iļja Meniss.

Ar ko aizliegtā zelējamā tabaka atšķiras no atļautajiem nikotīna spilventiņiem?

Rīgā parādās alternatīva zelējamai tabakai: nikotīna spilventiņi nav ne atļauti, ne aizliegti

Nikotīna spilventiņi Latvijā ir jaunums. Somijā tos izmantojot rūdīti smēķētāji kaitīgā ieraduma atmešanai. Tie ir populāri arī Igaunijā, Zviedrijā un citās valstīs. Tos var iegādāties arī kādā veikalā Rīgas centrā, un pagaidām tie nav nedz aizliegti, nedz atļauti, noskaidroja LTV raidījums “4. studija”.   

“4. studijas” skatītājs raidījumam norādīja veikalu, kurā var iegādāties nikotīna spilventiņus, par to viņš uzzinājis no kāda pusaudža.

Pusaudžu resursu centra speciālists Nils Sakss Konstantinovs raidījums stāstīja, ka “nikotīns pats par sevi ir stimulants, līdzīga iedarbība ir arī kofeīnam”.

“Ja to pārdozē, būs efekts, kā roku trīce, sitas sirds, trūkst elpas, reibst galva. Bieži vien tas arī ir iemesls, kāpēc jaunieši patērē nikotīnu dažādos veidos - tāpēc, ka tas sniedz stimulējošu efektu,” skaidroja Konstantinovs.

Likumā notikts, ka Latvijā nedrīkst realizēt tabakas izstrādājumus orālai lietošanai. Tātad Latvijā, tāpat kā gandrīz visā Eiropas Savienībā, ir aizliegts tirgot zelējamo tabaku. Zviedrijā gan drīkst zelēt un tirgot šādus ar tabaku un nikotīnu piesātinātus maisiņus. 

Bet skatītāja norādītajā veikalā Rīgas centrā tirgo nikotīna spilventiņus, kuros nav tabakas, noskaidroja “4. studija”.

Veikala skatlogā ir gan reklāma, ka tur var iegādāties “snus”, kas ir atpazīstams kā aizliegtā zelējamā tabaka, bet tas esot vien klientu pievilināšanai.

Tiesa gan, šī norāde nostrādājusi arī citādi – veikalā jau iegriezusies Veselības inspekcija, Pārtikas un veterinārais dienests, kā arī likumsargu brigādes.

Pārdevēja raidījumam izstāstīja, ka spilventiņi pieejami ar dažādām garšām – mentola, rabarbera, tropisko augļu, lakricas.

Pārdevēja skaidroja, ka šādu spilventiņu tirdzniecība nav aizliegta, jo tajos nav tabakas, izstrādājumi esot uz augu bāzes, un tā veikalā esot viena no populārākajām precēm, to iegādājas arī jaunieši “no 18 gadiem”.

“Latvijā tā kā nedrīkst ar tabaku, bet šis ir bez tabakas. Bet nikotīns jau tur ir. Nedrīkst ar tabaku viņu pārdot. Tur ir nikotīns, un viss – var pārdot. Viss notiek pēc likuma, kā vajag,” skaidroja pārdevēja.

Veikala vadītājs Kristaps Krauklis skaidroja, ka spilventiņi “nav zelējamā tabaka, tas ir produkts, kas tiek līdzīgi lietots, aizliekot aiz lūpas. Tas ir uz augļu bāzes izveidots spilventiņš, kuram ir pievienots klāt nikotīns. Nikotīna daudzums atšķiras, nepārsniedz 20 miligramus, kā tas ir noteikts Latvijas likumdošanā”.

Uzņēmējs skaidro, ka 16 miligrami nikotīna esot visos iepakojumā esošajos 24 spilventiņos kopumā, nevis katrā atsevišķi.   

Kristaps Krauklis skaidroja, ka šādu nikotīna spilventiņu  tirdzniecība šobrīd nav regulēta, atbildīgajām iestādēm ir iesniegta visa nepieciešama dokumentācija. Uzņēmējs norādīja, ka iespējami vairāki iznākumi – tos pielīdzinās tabakai un aizliegs, pielīdzinās citiem nikotīna produktiem un piemēros konkrētu regulējumu, bet pagaidām veikals tos nepārdod nepilngadīgajiem.

Savukārt Nils Sakss Konstantinovs atzina - ja tas ir nikotīns, tad tas ir no jaunām modes lietām, “cigarešu, tabakas ražotāji mēģina savu produktu padarīt pievilcīgāku jaunajai pircēju paaudzei, jo mēs zinām, ka smēķēšana gan ir lieta, kura ir zaudējusi savu pievilcību lielā mērā jaunākajās paaudzēs”.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti