Dienas ziņas

Protestē pret bīstamo atkritumu pārstrādes rūpnīcas celtniecību

Dienas ziņas

Strauji izplatās Āfrikas cūku mēris

Rīgā brīvpusdienas vairs nebūs pilnīgi visiem skolēniem

Rīgā par 5.–12. klašu skolēnu ēdināšanu plāno ieviest vecāku līdzmaksājumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rīgā no 1. septembra plānots palielināt maksu par ēdināšanu izglītības iestādēs, kas prasīs 16,9 miljonus eiro gadā. Izmaksu pieaugumu ir iecerēts segt daļēji no pašvaldības budžeta un daļēji ar 5.–12. klašu audzēkņu vecāku līdzmaksājumu 50% apmērā no ēdināšanas pakalpojuma cenas. Bezmaksas ēdināšanu paredzēts saglabāt 1.–4. klašu skolēniem, kā arī audzēkņiem ar sociālo statusu no trūcīgām, maznodrošinātām, daudzbērnu ģimenēm.

Par to vienojušās Rīgas domes koalīciju veidojošās frakcijas "Par!/Progresīvie", "Jaunā Vienotība", frakcija "Nacionālā apvienība VL-TB/LNNK, Latvijas Reģionu apvienība" un "Latvijas attīstībai", informēja Rīgas domes Komunikācijas pārvaldē.

Pašvaldībā norādīja: lai pārtikas cenu un citu saistīto izmaksu straujā pieauguma apstākļos nodrošinātu prasībām atbilstoša ēdināšanas pakalpojuma nepārtrauktību Rīgas izglītības iestādēs,  Rīgas pašvaldība no 1. septembra palielinās maksu par ēdināšanu galvaspilsētas izglītības iestādēs no 1,42 eiro līdz 2 eiro skolās, kā arī no 2,77 eiro līdz 4 eiro pirmsskolas izglītības iestādēs.

Lai nodrošinātu finansējuma pieaugumu, nepieciešamās papildu izmaksas Rīgā ir 16,9 miljoni eiro gadā. Izmaksu pieaugumu ir iecerēts segt daļēji no pašvaldības budžeta un daļēji ar atsevišķu audzēkņu grupu vecāku līdzmaksājumu 50% apmērā no ēdināšanas pakalpojuma cenas.

Līdzmaksājuma apmērs attiecīgi būtu aptuveni 1 eiro skolās un 2 eiro pirmsskolās par ēdināšanu vienā dienā.

Vienlaikus 100% apmērā apmaksātu pakalpojumu turpinās saņemt skolēni no 1. līdz 4. klasei, kā arī audzēkņi ar sociālo statusu no trūcīgām, maznodrošinātām, daudzbērnu ģimenēm, skaidroja pašvaldībā.

"Šobrīd ir pāragri nosaukt precīzus skaitļus, bet orientējoši tas nozīmētu, ka skolēniem, kas ir 5.-12. klasē, tad par vienu maltīti dienā vecākiem būtu jārēķinās ar līdzfinansējumu vienu eiro dienā. Pirmsskolas izglītības iestādēs tie būtu orientējoši divi eiro dienā," teica Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis.

Par izmaiņām paredzēts lemt Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē, un plānots, ka tās stāsies spēkā 1. septembrī.

Organizācijas "Mammamuntetiem.lv" vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa sacīja: "Protams, ir žēl, ka inflācija ir un tad vēl nāk šis izdevums klāt. Taču vecāki kopumā ir gatavi piemaksāt, bet tikai pie nosacījuma, ka bērns saņems kvalitatīvu, siltu ēdienu. Vecāki saprot, ka 1,42 eiro vairs nav tas cipars, par ko var to nodrošināt."

Pašvaldībā atzīmēja, ka gan Rīgas, gan biedrībā "Rīgas metropole" ietilpstošās pašvaldības iepriekš vērsušās valdībā par krīzes situāciju izglītības iestāžu ēdināšanas pakalpojumu sniegšanā. Vietvaras aicinājušas nekavējoties valstiskā līmenī veikt atbilstošus pasākumus valsts mērķdotācijas apmēra palielināšanai atbilstoši pieaugušajām izmaksām. Valdības atbilde vēl neesot saņemta, un izglītības ministres Anitas Muižnieces ("Konservatīvie") padomnieks Latvijas Televīzijai jau norādīja, ka šogad tas nav paredzēts.

"Ēdinātāji ilgstoši ir uzsvēruši, ka par esošo finansējumu nodrošināt ēdināšanu vairs nebūs iespējams vispār, pat nerunājot par kvalitatīvu un prasībām atbilstošu ēdināšanu. Tāpēc gan Rīgas dome, gan Pierīgas pašvaldības vērsušās ar vēstulēm valdībā, lūdzot solidāri palielināt finansējumu par ēdināšanas pakalpojumu izglītības iestādēs. Tas ir jādara nekavējoties, tāpēc pašvaldība jau drīzumā lems par finansējuma palielināšanu, to sedzot daļēji ar pašvaldības līdzekļiem, un daļēji ar vecāku līdzmaksājumu," uzsvēra Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Iveta Ratinīka ("Latvijas attīstībai").

Plānots, ka līdzmaksājumu administrēs ēdināšanas uzņēmumi, kam iepirkuma rezultātā ir tiesības sniegt ēdināšanas pakalpojumu izglītības iestādēs.

"Apstākļi kara situācijas un ekonomisko sankciju dēļ ir būtiski mainījušies, un izmaksu kāpums ir sasniedzis vēl neredzētus tempus un iepriekš neprognozētus apmērus. Līdz ar to ēdinātājiem nākas risināt jautājumus par savas darbības turpināšanu – par to, cik ilgi būs jāupurē pakalpojuma līmenis, to turpinot sniegt, par uzņēmumu darba vides pilnveidošanu u.c. Tāpēc ļoti pozitīvi ir vērtējams fakts, ka Rīgas pašvaldība šajā situācijā meklē atbilstošus risinājumus," uzsvēra Latvijas Ēdinātāju Apvienības valdes loceklis Guntis Bredovskis.

Pašlaik par ēdināšanas pakalpojuma nodrošināšanu Rīgas izglītības iestādēs – skolās un pirmsskolās – Rīgas pašvaldība gadā tērē 21,6 miljonus eiro. Papildus par atsevišķu audzēkņu grupu ēdināšanu pašvaldība saņem arī valsts budžeta līdzfinansējumu, kas gadā ir 3,5 miljoni eiro, norādīja Rīgas domē.

Patlaban obligāti brīvpusdienas jānodrošina sākumskolā. Atbilstīgi savām iespējām, pašvaldības to līdz šim ēdināšanu uzsaukušas arī vecāko klašu audzēkņiem. Robi lielo izmaksu dēļ patlaban jālāpa ne tikai Rīgai un Pierīgai. Latvijas Pašvaldību savienībā (LPS) sacīja, arī novados ir pieteiktas reālas maksātnespējas, kas skar vairākas skolas.

"Šobrīd ir jāpieņem lēmums un jāatrod šis finansējums, lai ar 1. septembri mēs nesaņemtu uzteikumus, ka atsakās ēdinātāji, jo nav iespējams par 1,42 eiro paēdināt.

Proti, 1.–4. klasēm jāpieliek finansējums gan valsts pusē, gan pašvaldību pusē. Bet viennozīmīgi visas pašvaldības nodrošinās maznodrošinātajām personām, arī skatīsies, vai tās ir daudzbērnu ģimenes," teica LPS padomniece izglītības un kultūras jautājumos Ināra Dundure.

LPS pievienosies aicinājumam situāciju atrisināt vēl līdz šī mācību gada beigām, lai septembris skolās nesāktos ar nepatīkamiem pārsteigumiem.

KONTEKSTS:

Ēdinātāji jau iepriekš norādījuši, ka inflācijas dēļ kļūst aizvien sarežģītāk nodrošināt skolēnu pusdienas, jo minimālā summa skolēna pusdienām ir 1,42 eiro, kas nav mainījusies astoņus gadus.

Skolēniem Rīgas izglītības iestādēs ēdināšana patlaban ir bez maksas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti