Rīgā indē žurkas, bet iet bojā arī kaķi

Brīvprātīgo iniciatīvas grupa "Dzīvnieku labklājība" vaino Rīgas pašvaldības namu apsaimniekotāju "Rīgas namu pārvaldnieks" (RNP) pārāk neuzmanīgā žurku indēšanā – no tā, pēc dzīvnieku aizstāvju domām, cieš arī citi dzīvnieki, vēsta LTV7 raidījums "Segodnja Večerom".

Krampji un mokoša nāve – trim ielu kaķiem veterinārārsti palīdzēt nespēja. Tas notika aptuveni pirms pusgada namā Staiceles ielā Purvciemā. Pēc grupas pārstāvju domām, neilgi pirms tam mājā indētas žurkas. Grupas pārstāvju rokās ir ārstu slēdziens, kas liecina – kaķi gājuši bojā no saindēšanās.

"Viens kaķis izdzīvoja, bet diemžēl tas paliks guļošs tāpēc, ka viņam pārstāja darboties praktiski visi orgāni. Par viņu rūpējas sieviete, kas dzīvo tajā mājā," pastāstīja brīvprātīgo grupas locekle Anastasija Dzeha.

Mājā sākusies kārtējā deratizācija. "Šīs dienas aina: inde izmētāta pie atkritumu konteinera," piebilda brīvprātīgā Jekaterina Klimanova, norādot, ka tas ir bīstami ne tikai suņiem un kaķiem, bet arī cilvēkbērniem.

Uz indes iepakojuma rakstīts: "Sargāt no bērniem un mājdzīvniekiem". Tās sastāvā ir bromadiolons – preperāts, kas atkarībā no daudzuma ir toksisks ne tikai grauzējiem. Brīvprātīgie nolēma to savākt, lai noskaidrotu, cik tas ir bīstams citiem dzīvniekiem.

Inde pagrabos un pie atkritumu konteineriem

Namu Staiceles ielā apsaimnieko RNP. Tajā skaidro, ka deratizācija tiek veikta reizi ceturksnī vai atkarībā no vajadzības. "Tā inde, ko izmanto deratizācijā, atbilst visām Eiropas Savienības prasībām. Šo pakalpojumu sniedz uzņēmums, kas uzvarēja konkursā. Un tā informācija, ko mums sniedza uzņēmums, liecina, ka inde paredzēta tikai grauzējiem.

Indi izvieto ne tikai pagrabos, bet arī laukumos ar atkritumu konteineriem. Tā ir vieta, kur grauzēji atrod barību. Inde nav paslēpta, to redz.

Un ir uzraksts, ka tā ir inde. Pat ja arī mājdzīvnieki to nedaudz apēdīs, nekam nevajadzētu notikt. Turklāt mājas suņi pastaigā jāved pavadā. Un atkritumu laukumā bērniem nevajadzētu atrasties," skaidroja RNP pārstāve Santa Vaļuma.

Veselības inspekcijā uzskata – ja uz iepakojuma rakstīts "Sargāt no bērniem un mājdzīvniekiem", tad tādai indei nevajadzētu atrasties sabiedriskās vietās.

"Ja inde iedarbojas uz žurkām, tad tai vajadzētu kaut kādā mērā iedarboties arī uz kaķiem. Ja to apēdīs kaķis žurkas lielumā, tad iedarbība būs līdzīga. Ja tas būs liels mājdzīvnieks, tad vienkārši iedarbība būs mazāka. Lai vispār neiedarbotos uz  citiem dzīvniekiem – tas nav iespējams," uzskata Veselības inspekcijas pārstāve Olga Uļjankina.

Rīgas domes plānos meklēt "neitrālāku indi"

Rīgas domes Vides un mājokļu departamentā apgalvo, ka ielas kaķus neviens tīšām neindē, kaķi neesot vainīgi pie tā, ka mājās vairojas žurkas. Taču neveikt deratizāciju arī nedrīkstot.

"Mēs kaut kad mēģinājām aizvākt visus klaiņojošos kaķus un nodot tos dzīvnieku patversmē "Ulubele". Pēc trim dienām sāka zvanīt iedzīvotāji, ka žurkas sākušas skraidīt pa lodžijām, ieskaitot 9.stāvu. Un pēc divām nedēļām šī vieta bija jaunu kaķu apdzīvota. Šo simbiozi kaut kā vajag saglabāt," uzskata departamenta direktors Anatolijs Aļeksejenko.

Vēl viena problēma esot tā, ka atkritumu konteineri esot pārpildīti, un tas žurkām ļoti patīkot.

Nepieciešams mainīt atkritumu izvešanas sistēmu – to plānots izdarīt gada laikā. Un līdz ar to arī padomāt par drošāku deratizāciju.

"Jā, pie tā vajag strādāt. Domāju, ka tiksimies ar "Rīgas namu pārvaldnieka" vadību un šo tēmu apspriedīsim. Visticamāk, mēs atradīsim tādu neitrālu indi, kas indēs žurkas un peles, un centīsimies, lai tā neskartu kaķus, suņus un, protams, cilvēkus," paziņoja Aļeksejenko.

Sižetu krievu valodā iespējams noskatīties šeit:

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti