4. studija

Kāpēc Latvijas pilsētbūvniecībā tik iecienītas neglītas un uzkrītošas barjeras?

4. studija

Brasas tilta apkaimē - satiksmes izmaiņas

Īres parāds - 22 tūkstoši, bet parādniekus jau 15 gadus nav iespējams izlikt no dzīvokļa!

Rīgā ģimeni jau 15 gadus liek ārā no dzīvokļa; tiesībsargs varētu vērsties prokuratūrā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Rīgā kāda ģimene jau 15 gadus cīnās par iespēju dzīvot tagad Rīgas domei piederošajā dzīvoklī, kas viņiem piešķirts vēl padomju laikā. Savulaik strīds par komunālajiem maksājumiem noveda pie tiesas lēmuma par izlikšanu, un lai gan ģimene gatava parādu nomaksāt, dome nedomā piekāpties. Savukārt tiesībsargs varētu vērsties prokuratūrā, lai tā izvērtē 15 gadu ilgušās izlikšanas lietas likumību, vēstīja LTV raidījums "4.studija".

Bogdanovu ģimenei dzīvokli Rīgā, Augusta Deglava ielā piešķīra 1985.gadā. Dzīvoklis piešķirts daudzbērnu ģimenei. Šobrīd orderis par dzīvokļa piešķiršanu vairs nav spēkā, dzīvoklis ir Rīgas domes īpašums, un ģimene jau burtiski 15 gadus gaida mirkli, kad viņiem mājoklis būs jāpamet. Iemesls – parāds par komunālajiem pakalpojumiem.

Jūlija Bogdanova stāstīja, ka 1993.gadā sāka paaugstināties maksājumi par dzīvokli, un viņas tēvs, būdams jurists, vērsās namu pārvaldē Nr.40, ar jautājumu, kāpēc maksājumi ir auguši, lai pamato šo summu.

“Viņš uzrakstīja iesniegumu - kamēr šī summa netiks pamatota, viņš maksās līgumā noteikto summu. Tēvs neteica, ka viņš nemaksās vispār. Mums nekad nav bijis tā, ka mēs nemaksātu par dzīvokli. Par dzīvokli tika maksāts vienmēr, bet bija šī strīdus summa, kuru viņi noteica augstāku, un mēs tikai to apstrīdējām,” stāstīja Jūlija.

Bogdanovi par dzīvokli turpinājuši maksāt tikai to summu, kas norādīta līgumā. Principa pēc, jo neviens neesot izskaidrojis, kāpēc jāmaksā vairāk. Spītība rezultējusies ar tiesu 1994.gadā, pēc tam arī 1995.gadā, un tās lēmums ģimenei bijis labvēlīgs. Bet tiesvedība ilga vēl 10 gadus, līdz 2004.gadā pieņemts lēmums par viņu izlikšanu no dzīvokļa.

“Kopš 2004.gada mūs no šejienes liek ārā. Jau 15 gadus,” noteica Jūlija

Dzīvokļa iemītnieki tomēr piekāpušies un kopš 2010.gada nomaksā mājokļa rēķinu līdz pēdējam centam. Tiesa gan, šobrīd nav noslēgtas līgumattiecības ar mājokļa īpašnieku – Rīgas domi.

Parāds, kas iekrājies kopš 1993.gada ir 22 000 eiro. Bogdanovi gatavi šo summu atmaksāt, lai tikai vienotos ar Rīgas domi par līgumsaistībām, kas būtu izdevīgas abām pusēm.

“Es esmu pārliecināta, tāpat kā tēvs bija pārliecināts, ka mūs no šejienes neviens neizliks, jo mums ir taisnība, bet tu vienmēr dzīvo stresā. Jo īpaši tas ir mammai, jo viņai nav tik spēcīgs raksturs un viņa arī emocionāli nav tik spēcīga. Pēdējo reizi, kad mūs lika ārā, mamma nonāca reanimācijā un, teikšu godīgi, viņu izvilka no tās saules,” stāstīja Jūlija. 

Šogad lēmums par ģimenes izlikšanu no mājokļa saņemts jau četras reizes.

Rīgas domes Mājokļu un vides un departamentā skaidro - žēlastības nebūs, Bogdanoviem dzīvoklis būs jāpamet un arī jāsamaksā parāds.

“Atbilstoši tiesas lēmumam ģimene ir zaudējusi lietošanas tiesības uz šo dzīvokli, kā arī no viņiem tiek piedzīts īres un pakalpojuma parāds. Tik ilgi šī lieta ilgst tāpēc, ka dažādu iemeslu dēļ tiek atliktas izpildlietas, jo tiesas lēmuma izpildi veic tiesu izpildītāji, ja personas labprātīgi neatbrīvo dzīvojamās telpas. Šo gadu laikā ir notikušas vairākas tiesu lietas un ir pieņemti šīm personām nelabvēlīgi tiesu lēmumi, un pašlaik šīs personas bez tiesiska pamata lieto šo dzīvojamo telpu un tā viņām būtu jāatbrīvo,” skaidroja Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Dzīvokļu pārvaldes priekšniece Mārīte Javorska.

15 gadus ģimene cīnās par iespēju dzīvot tagadējā Rīgas domes īpašumā, kas viņiem piešķirts vēl padomju laikā, un dome nedomā piekāpties.

“Šīm personām nav tiesiska pamata šo dzīvojamo telpu lietot un nav nekāda normatīvā akta, pamatojoties uz kuru, mēs ar šīm personām varētu noslēgt īres līgumu,” sacīja Javorska.

Tiesībsargs Juris Jansons savukārt atzina, ka situācija ir dīvaina. Vai īpašnieki līdz galam īsti nevēlas realizēt lēmumu par ģimenes izlikšanu, ja jau 15 gadu laikā nav to realizējuši? Viņi var vērsties tiesā par visas ģimenes izlikšanu vai arī nodibināt īres tiesiskās attiecības. Savukārt īrnieki var vērsties pret telpu īpašniekiem, lai nodibinātu īres tiesiskās attiecības.  

Bogdanovi Tiesībsarga birojā ir vērsušies ar vairākiem iesniegumiem. Iestādē ģimenes situāciju raksturo, kā dīvainu. Iespējams, Tiesībsargs vērsīsies ģenerālprokuratūrā, lai tā izvērtē 15 gadu ilgušās izlikšanas lietas likumību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti