4. studija

Kad piepildīsies Zvārtavas pagasta iedzīvotāju sapnis par satiksmes autobusu?

4. studija

Kur pazudis remontā nodots dīvāns?

Kāpēc Rīgā tūkstošiem dzīvokļu saņēmuši rēķinus par milzīgu ūdens patēriņu?

Rīgā daudzdzīvokļu nama iedzīvotājus pārsteidz milzīgais ūdens patēriņš

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā "4. studija" vērsās daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāja, rīdziniece no Iļģuciema, jo viņu un vēl sešdesmit deviņus dzīvokļu īpašniekus nepatīkami pārsteidzis rēķins par milzīgu ūdens patēriņu.

"Jūtos, kā saņēmusi spļāvienu sejā!" sacīja Dace, kura pēkšņi sākusi tērēt par 16 kubikmetriem vairāk ūdens nekā parasti.

Situācija patiesībā ir vēl neticamāka. Ja līdz šim divatā, dzīvojot 32 kvadrātmetrus lielā vienistabas dzīvoklī, tika iztērēti 4 kubikmetri ūdens, ko uzrādīja aukstā ūdens skaitītājs, tad tagad jāmaksā par 30 kubikmetriem. "Iznāk, ka astoņos mēnešos es varu notecināt to ūdeni. Sēžu mājās un visu laiku tecinu," sprieda sieviete.

Daces dzīvoklī ir deklarēti pieci cilvēki, bet dzīvo tikai divi. Neapmierināti ar saņemto rēķinu ir arī pārējie Buļļu ielas 40b iedzīvotāji.

Piemēram, kāda ģimene iepriekšējos mēnešos patērējusi 3–5 kubikmetrus, bet pagājušajā mēnesī tie bijuši 18 kubikmetri.

Iedzīvotāji ir neizpratnē – kāpēc ir jāmaksā tik daudz, un kāpēc dzīvoklī ir savs skaitītājs, ja no tā vispār nav nekādas jēgas?

Nelaime tā, ka 70 dzīvokļu mājai nav kopējā ūdensskaitītāja. 2016. gada Ministru kabineta (MK) noteikumi paredz, ka namiem, kuros līdz 2021. gada novembrim nebūs izbūvēts komercuzskaites mēraparāta mezgls, patērēto ūdeni aprēķinās pēc pieņemtās normas uz vienu deklarēto iedzīvotāju, tas ir – sešus kubikmetrus uz cilvēku. Par nepieciešamību izbūvēt ūdens mērītāja uzstādīšanas vietu "Rīgas namu pārvaldnieks" (RNP) esot informējis iedzīvotājus un aicinājis dzīvokļu īpašniekus balsot par 9500 eiro vērto projektu.

Taču lielākā daļa iedzīvotāju starp reklāmas avīzēm anketu nemaz nav pamanījuši un reizē ar krāsainajiem papīriem izmetuši to ārā.  

Iedzīvotāji uzskata, ka tik tehniskas dabas jautājums bijis jāskaidro cilvēciski saprotamā valodā, bez specifiskiem terminiem. Sarmītes kundze bija viena no retajām mājas iedzīvotājām, kura zināja un saprata, kas draud, ja kopējais skaitītājs netiks izbūvēts.

"Tieši uz šī ziņojuma pamata es arī rakstīju e-pastu, kur man atbildēja, ka neatbildēs, jo vēstule nav parakstīta ar e-parakstu. Vai šinī summā – deviņi tūkstoši – ir iekļauta arī tranzītvada izbūve? Vairāk nekādus tehniskus noslēpumus es nejautāju viņiem.  Bet, tā kā man atbildi nesniedza, es nenobalsoju ne jā, ne nē," stāstīja Sarmīte.

Rezultātā, lai pieņemtu lēmumu – uzsākt darbus – pietrūcis kvoruma. RNP pārstāve gan apgalvoja, ka izskaidrošana bijusi dažāda veida un ilgā laika periodā.

"Noteikti, ka vienmēr var vēl vairāk un vēl skaidrāk, un labāk un apjomīgāk, bet ir jāņem vērā, ka ir tomēr mājas, kas ir izlēmušas "par" un, kur ir uzstādīti šie uzskaites mezgli," uzsvēra RNP pārstāve Una Grenevica.

SIA "Rīgas ūdens" Sabiedrisko attiecību un komunikācijas sektora vadītājs Arturs Mucenieks skaidroja, ka skaitītājs mājai ir vajadzīgs tāpēc, ka praksē nereti esot pierādījies, ka dzīvokļos uzstādīto skaitītāju rādījumiem nevar ticēt.  

"Viens var uztaisīt trīsistabu dzīvoklī veļas mazgātavu, uzlikt magnētus un uz pārējo rēķina visu darīt. Tie skaitītāji, es pats esmu bijis "Latgalītes" tirgū, kur šādu skaitītāju piedāvāja – "jūs gribat ar magnētiem vai bez magnētiem?" norādīja Mucenieks.

Labā ziņa ir tā, ka vajadzīgā naudas summa mājas remontdarbu fondā ir un iedzīvotājiem nebūs jāpiemaksā, lai uzstādītu kopējo ūdens skaitītāju. Nepieciešams tikai savākt vismaz 36 dzīvokļu īpašnieku parakstus. Pārvaldnieks sola, ka komercuzskaites mezgla izbūve ilgs aptuveni četrus mēnešus.

RNP pārziņā ir apmēram 250 mājas, kur joprojām nav uzstādīts kopējais ūdens skaitītājs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti