Panorāma

Bez uzraudzības atstāt nedrīkst!

Panorāma

Nevienlīdzība vēlēšanu sistēmā

Četrgadnieks aiziet – neviens neredz?

Rīgā četrgadnieks nepamanīts pamet bērnudārzu un mēro 1,5 km ceļu līdz mājām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Tikai laimīga nejaušība pasargājusi kārtējo četrgadnieku, kurš, neviena nemanīts un neapstādināts, pametis Rīgas 262.bērnudārzu  un pārnācis mājās kājām. Bērnudārza audzinātāja neko paskaidrot nespēj, jo arī pašu pazušanas faktu nebija pamanījusi. Vadība pārliecinājusies, ka iestādes teritorija ir droša.

Bet ģimene uzskata, ka šī ir darbinieku bezatbildība, kas vēl vienam mazam bērnam varēja būt liktenīga.   

ĪSUMĀ:

  • 4 gads vecs zēns viens mēro 1,5 km ceļu no bērnudārza līdz mājām, šķērsojot ielu ar intensīvu satiksmi.
  • Par viņu neviens nepainteresējas, neviens auto neapstājas.
  • Audzinātāja nespēj izskaidrot notikušo.
  • Ģimene vēršas policijā.
  • Uzraugošais Rīgas domes departaments uzsver - ar bērnudārzu vadību regulāri pārrunā drošību.
  • Psiholoģe atzīst – cilvēki  mēdz nereaģēt, jo paļaujas uz citiem.
  • Bet vienaldzība, redzot vientuļu bērnu, ir Krimināllikuma pārkāpums – bērns atstāts bezpalīdzīgā stāvoklī.

“Mamma viņu astoņos aizveda uz bērnudārzu un ap 11 viņš jau bija mājās! Mēs bijām riktīgi šokēti! Ko viņš te dara? Un es pavaicāju – kā tu tiki? Viņš saka – es atnācu,” par notikumiem stāstīja zēna māsa Sandra Glazkova.

Māsa arī parādīja ceļu, kuru mazais brālis veicis viens pats. Pieaugušajam tas prasa 20  minūtes.

Bērnudārzs atrodas Lubānas ielā 127. Lai nokļūtu mājās, mazais puika nogāja pusotru kilometru. Un divās vietās šķērsoja ielu. Pats teicis, ka pie zaļās gaismas luksoforā.

“Jā, es viņam iemācīju! Bet te ir ļoti intensīva satiksme! Un tur ir šaura ietve! Tur, kad fūres iet, baigā pretestība,” stāstīja zēna māsa.

“Ap plkst. 11 te var būt tukšs. Bet ir ļoti daudz mašīnu. Es nesaprotu, kāpēc neviena neapstājās un neapjautājās, kas viņam notika,” neizpratni pauda Sandra.

Uz Lubānas ielu puika iznācis no deviņstāvu māju pagalma. Cauri mājām iet taka, kas aizved tieši uz dārziņu.

“Viņi ir bezatbildīgi! Nevar bērnu tā vienkārši pazaudēt!” sašutumu pauda Sandra Glazkova.

Audzinātāja neko pateikt nevar.

Rīgas 262. pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja pienākumu izpildītāja Oļesja Bogomola  atzina, ka audzinātāja nespēj paskaidrot, kā tas notika.

“Bija ārā nodarbības, bija dziedāšana, visi piedalījās, arī viņš bija uz vietas, kurā momentā tas notika, audzinātāja nespēja skaidrot. Esam arī ar bērniem pārrunājuši, ka ir jāziņo, ja viens vai otrs dodas prom no laukumiņa,” stāstīja bērnudārza vadītāja.

Bērnus uz āra laukumiņu pavada arī skolotāja palīgs. Tad viņš atgriežas grupā mazgāt traukus vai klāt gultas. Un pēc tam atkal pievienojas grupai ārā. Līdz ar to bērnus uzrauga divi, nevis viens.

“Mēs uzreiz devāmies apsekot teritoriju. Vai nav žogu šķirbas vai izrakums. Neesam konstatējuši neko. Ļoti gaidījām mammu, lai viņa sniegtu informāciju, kā tas notika. Varbūt bērns to varētu skaidrot? Mums nav izdevies ar mammu sazināties,”  sacīja Oļesja Bogomola.

Pēc notikušā ģimene uzrakstījusi iesniegumu policijai un nolēmusi zēnu uz dārziņu vasarā nevest.

Pēc notikušā bērnudārza vārti ir aizslēgti ar atslēgu, un uz vārtiem parādījies uzraksts, lai vienmēr aizver aizbīdni. 

Iestādes vadītāja var reaģēt un pieņemt lēmumu par audzinātājām, kas bija atbildīgas, - uzsvēra bērnudārzu uzraugošajā Rīgas domes izglītības departamentā.

Pavisam nesen visi bērnudārzu vadītāji pulcēti uz sanāksmi, lai vēlreiz aktualizētu drošības jautājumu, jo vasarā grupas nereti ir jauktas un lielu dienas daļu pavada laukā. 

“Arī šogad šāda sanāksme bija, ar visiem šis jautājums tika pārrunāts! Un aicinājām ar visiem audzinātājiem pārrunāt. Un arī vecākiem jāsaprot, ka bērnu drošība ir pieaugušo rokās. Neaiztaisīti vārtiņi ir bīstami,” norādīja departamenta pārstāve Indra Vilde.

Iespējams, lai gan maz ticams, ka mājupceļā bērns nesatika nevienu garāmgājēju.

Taču pa Lubānas ielu viņam noteikti garām pabrauca daudzi auto. Neviens neapstājās, lai zēnu uzrunātu.

Psiholoģi Tatjanu Griškinu tas neizbrīna.

“Tas ir blakusstāvošā efekts. Zināms fenomens psiholoģijā. Ja uz ielas kaut kas notiek un apkārt ir daudzi cilvēki, katra atbildības izjūta pazūd, un liekas, ka cits to ir atrisinājis. Izsaucis policiju vai ātro palīdzību. Viņš neuzņemas atbildību. Un vēl viens izskaidrojums – nepamanīja, nepievērsa uzmanību. Gāja bērns pakaļ pieaugušajam. Un domāja – tas bērns ir ar šo cilvēku,” norādīja Griškina.  

Savukārt bērns vienkārši vēlas izzināt pasauli un apkārtējo vidi. Un var pazust, pat skrienot pakaļ putniņam. Tāpat bērns, šādi aizejot mājās, var mēģināt risināt kādu strīdu vai konfliktu, ja tāds radies ar vienaudžiem.

Bet tā ir vecāku un pedagogu atbildība. Ja bērnu atstāj vecāko brāļu vai māsu uzraudzībā, viņiem jābūt vismaz 13 gadu veciem. Tieši tāpat likums, tikai šoreiz jau Krimināllikums, runā arī par līdzcilvēku atbildību. Redzot mazu bērnu vienu un nenoskaidrojot, kāpēc viņš ir bez mammas vai tēta, tiek pārkāpts likums, jo bērns tiek pakļauts iespējam apdraudējumam un atstāts bezpalīdzīgā stāvoklī.

Katrs šāds gadījums ir kā trauksmes zvans un atgādinājums katram no mums – nepalikt vienaldzīgam, redzot mazu bērnu vienu pašu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti