Panorāma

Vardarbība ģimenē: pašvaldību iespējas palīdzēt – atšķirīgas

Panorāma

Dežūrārsti izrakstījuši ap 40 nosūtījumu uz Covid-19 testu

Par prasību neievērošanu protestētājiem draud sodi

Rīga aicinās valdību ierobežot piketus Covid-19 ārkārtējās situācijas laikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pēc sestdien, 12. decembrī, notikušā plašā piketa pret Covid-19 ierobežojumiem, kurā fiksēti vairāki šo ierobežojumu pārkāpumi, Rīgas dome aicinās valdību ar rīkojumu noteikt, ka ārkārtējās situācijas laikā piketi ir aizliegti.

Rīgas mērs Mārtiņš Staķis  (“Attīstībai/Par!”) pirmdien, 14. decembrī, attālinātajā preses konferencē informēja, ka Rīgas sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisijas sēdē analizēta situācija sestdienas piketā, un tagad dome aicinās valdību aizliegt piketus, lai izvairītos no šādām situācijām.

Staķis stāstīja, sarunās ar piketa organizatoriem domes noteiktie ierobežojumi deva efektu, jo rīkotāji atteicās no gājiena uz Saeimu, saīsināja 11. novembra krastmalā notiekošā piketa laiku.

Viņš arī vērtēja, ka policija bijusi uzdevuma augstumos, ieturējusi savaldību, lai situācija neeskalētos un nesāktos sadursmes un agresija.

Savukārt, domājot par nākotnes piketiem, reālākais risinājums ir vērsties pie valdības un lūgt noteikt pilnīgu piketu ierobežošanu, jo sestdien bija redzams, ka organizatori nevarēja un negribēja ierobežot šos piketus, kuri pulcēja daudz vairāk cilvēku, nekā atļauts, norādīja Rīgas mērs.   

“Tas, par ko mēs esam pārliecinājušies un, es domāju, to sestdien redzēja visi, ka pasākuma organizatori ne tikai nevarēja, bet arī negribēja nekādā veidā ierobežot piketus.

Viņi labi zināja, ar ko riskēs, un apzināti gāja uz pārkāpumiem, un mēs redzam, ka tas notika nedēļas nogalē, kurā vēsturiski tika reģistrēti visvairāk miršanas gadījumi,”  sacīja Staķis.

Pasākuma pieteikuma iesniedzējs, Vides aizsardzības kluba prezidents Arvīds Ulme uzskata, ka risks inficēties ar Covid-19 sestdienas pasākumā nav bijis liels, jo pikets noticis ārā.

Epidemiologs Jurijs Perevoščikovs gan iebilst, ka distances neievērošana vienam no otra tik un tā ir bīstama, turklāt lielāka iespēja vīrusam izplatīties ir gadījumā, kad personas skaļi runā. "Jo skaļāk cilvēki runā, jo vairāk no potenciāli inficētas personas vīruss var izplatīties. Tāpēc jebkurā pasākumā, pat ārā, vajadzētu stingri ievērot gan distanci, gan normu – 25 cilvēki," sacīja Perevoščikovs.

Ja valdība nelems piketus neierobežot, Rīgas pašvaldība mēģinās atrast līdzsvaru starp pulcēšanās brīvību kā demokrātijas pamatu un sabiedrības veselības drošību, norādīja Staķis. Viņš skaidroja, ka pašvaldība var ieteikt pasākuma organizatoriem, kā un kur rīkot pasākumu, lai tas nepulcētu vairāk par atļautajiem 25 cilvēkiem, bet, ja rīkotāji izvēlēsies to ignorēt, pašvaldība paturēs iespējas šos pasākumus aizliegt, lēmumu pieņemot, stingri izvērtējot pasākumu kopā ar tiesībsargājošām  iestādēm.

Taču pašvaldībai būtu daudz vienkāršāk, ja valdība noteikumos paredzētu, ka ārkārtējās situācijas laikā piketi ir aizliegti, atzina Staķis.

Iepriekšējās ārkārtējās situācijas laikā marta beigās piketu, sapulču un gājienu norise tika pilnībā aizliegta.

Rīgas izpilddirektora pienākumu izpildītāja Elīna Trautmane savukārt informēja, ka pašvaldība saņēma no “Tautas varas frontes” divus pasākumu pieteikumus, bet vēlāk trešdien, 16. decembrī, plānotais pasākums atcelts, savukārt svētdien, 20.decembrī, “Tautas varas fronte” vēlas pie Brīvības pieminekļa rīkot trīs stundu pasākumu, lai informētu sabiedrību “par valsts fašismu un Covid diktatūru”.  

Komentējot Staķa rosinājumu aizliegt piketus, veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par”) intervijā LTV raidījumā “Šodienas jautājums” pauda, ka tas ir diskutējams priekšlikums. "Latvijā ir iespēja arī pandēmijas laikā cilvēkiem paust savu viedokli, tā ir 25 cilvēku pulcēšanās piketos. Ja dalībnieki nav spējīgi to ievērot vai apzināti provocē un kūda cilvēkus, tad šie ierobežojumi [aizliegt piketus] būtu diskutējami," sacīja ministre. 

KONTEKSTS:

Sestdien,12. decembrī, bija pieteikti divi protesti pret valstī noteiktajiem ierobežojumiem Covid-19 apstākļos. Abi rīkotāji apsolīja, ka mītiņos atbilstoši šā brīža noteikumiem piedalīsies ne vairāk kā 25 dalībnieki, turklāt ievēros visus drošības pasākumus, tajā skaitā lietos maskas. 

Sapulcē 11. novembra krastmalā bija pulcējušies vairāki simti cilvēku, bet pie Brīvības pieminekļa bija sanākuši vairāk nekā simt protestētāju. Administratīvo sodu varētu saņemt aptuveni 100 piketa pret Covid-19 ierobežojumiem dalībnieki, kuri pulcējās 11. novembra krastmalā, sods jau piešķirts 31 ceļu satiksmes noteikumu pārkāpējam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti