«Rietumu banku» izmanto, lai vāktu līdzekļus pašpasludinātajai Doņeckas republikai

Kāds "Rietumu bankas" konts, šķiet, tiek izmantots, lai vāktu naudu pašpasludinātajai, Kremļa atbalstītajai Doņeckas republikai, vēsta LSM angļu valodas vietne.

To pamanīja vēsturniece un pētniece Una Bergmane. Viņa ziņoja tviterī pēc tam, kad pamanīja, ka, izmantojot "Rietumu bankas" kontu, tiek vākti ziedojumi vietnē, kas veltīta "oficiālajai Doņeckas tautas republikas pārstāvniecībai Francijā".

Norādītais konts nav saistīts ar Doņecku, bet gan ar britu firmu "PSI-Pay Limited". Tā darbojoties no 2007.gada, piedāvājot "starptautiskus maksājumu risinājumus". Mājaslapā firma raksta, ka "lepojas par savu caurspīdīgumu, efektivitāti un skaidrību." 

"PSI-PAY" klienti, kā apgalvo pati kompānija, var noguldīt un izņemt līdzekļus vietējā banku tīklā 44 valūtās 173 valstīs. Tas varētu izskaidrot, kāpēc tā tiek izmantota, lai no Latvijas nosūtītu naudu uz Doņecku.

"PSI-PAY' apgalvo, ka tā pakļaujas Apvienotās Karalistes Finanšu pakalpojumu iestādes likumiem, un, lai gan tās mājaslapā atrodama informācija par vairākiem darbiniekiem, kas ir briti, tās patiesais īpašnieks ir kāds Avrahams Šakeds (Avraham Shaked). Viņš ir Kipras pilsonis, kurš norādīts kā vadītājs kādam ducim britu un kipriešu firmu.

Francijas "pārstāvniecības" vietnē ziedojumu vāc francūzis Ervans Kastels (Erwan Castel), kas sevi apraksta kā "brīvprātīgo Novorosijā". Šajā 2015.gada video viņš apraksta, kāpēc iesaistījies konfliktā. 

Viņš apgalvo, ka savāktā nauda tiks izmantota iztikas nodrošināšanai (vajadzīgi 10 tūkstoši rubļu) un ka atlikums tiks nodots vietējiem iedzīvotājiem "sadarbībā ar civilajām autoritātēm". Kastels saka, ka šāda naudas sadale jau tikusi īstenota Oktjabrskas apgabalā. 

Pēc viņa teiktā var spriest, ka nelikumīgajai Doņeckas varai ir teikšana par to, kā tiks tērēta ziedojumos savāktā nauda.

"Notiks regulāras finansiālās atskaites un aktivitātes," viņš sola. 

Kastels sevi reklamē kā žurnālistu un brīvprātīgo. Nesena viņa rakstīta atskaitē - kas acīmredzot izvietota Čehijas blogu vietnē - atkārtots lūgums sūtīt naudu uz viņa "Rietumu bankas" kontu. (Piezīme: pēdējie cipari no bankas konta ir dzēsti, taču banku identificējošais kods ir redzams.)

Šķiet, ka Kastels uz "Rietumu banku" pārgājis tikai nesen. 2017.gada jūnijā viņš vāca ziedojumus, izmantojot citu starptautisku maksājumu sistēmu - "Compte Nickel". Iepriekš viņam vajadzējis tikai 8000 rubļus mēnesī, rakstīts viņa blogā

Tas gan šķiet bijis tikai pagaidu risinājums, jo vēl agrāk viņš aicinājis pārskaitīt naudu uz viņa kontu Francijas bankā "Caisse d'Epargne".

Cik var spriest no saitēm, kas atrodamas "Francijas pārstāvniecības" vietnē, Doņeckas režīms cenšas ielauzties Francijas informatīvajā telpā. Līdztekus žurnālam, kas publicēts franciski, Marseļā 25.septembrī tika atvērts pašpasludinātās republikas "pārstāvniecības birojs". Ukrainas vēstnieks Francijā aprakstīja notikušo kā "nožēlojamu mēģinājumu prokrievisku marionešu rokām legalizēt teroristisku organizāciju.

Nelegālais Doņeckas režīms apgalvo, ka viņiem ir līdzīgi biroji Grieķijā, Itālijā, Somijā un Čehijā. Vēl 25.septembrī Somijas birojs, kuru vada bēdīgi slavenais Kremļa propagandists Johans Bekmens, organizēja ļoti dīvainu "stratēģiskās komunikācijas" konferenci Helsinkos. Tajā bija dzirdami tādi temati kā "NATO kā naida runa". 

Tikmēr Vācijā, Beļģijā, Spānijā tiek veidotas līdzīgas organizācijas, vēsta pati Doņeckas režīma ziņu aģentūra. 

 

Ja "Rietumu bankas" konts tiek izmantots, lai finansētu nelegālo republiku, ir iespējams, ka Latvija atkal spēlē lomu starptautisko sankciju apiešanā, kā nesen rādīja Ziemeļkorejas sankciju lieta.

Tāpat "Rietumu bankai" tā nav pirmā problēma, kas saistīta ar Franciju. Jūlijā Francijas tiesa piesprieda bankai milzīgu 80 miljonu eiro sodu par to, ka tā palīdzējusi kādai firmai sniegt nodokļu apiešanas pakalpojumus.

"Rietumu banka" paziņojumā LSM pavēstīja, ka tai nesen kļuvis zināms "potenciāls Eiropas sankciju režīma pārkāpums" un veikta iekšējā izmeklēšana.

Banka uzskata, ka britu klients ievēro starptautiskās likumdošanas prasības, "tajā skaitā tās klientu identifikācijas un anti-money laundering jomā."

"Banka sazinājās ar savu klientu, kas sniedza visu nepieciešamo informāciju saistībā ar dotā elektroniskā maka īpašnieku un tā paziņoto saimniecisko darbību.

Banka ir saņēmusi no sava britu klienta arī informāciju par to, ka neviena no transakcijām saistībā ar šo elektronisko maku nenorāda uz regulējošo prasību pārkāpumu. Tomēr mūsu klients līdz visu apstākļu noskaidrošanai ir bloķējis doto elektronisko maku.

Mūsu klients arī ir vērsies pie mājaslapas turētāja ar pieprasījumu izņemt tajā norādītos konta rekvizītus," norādīja banka.

Savukārt Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) norāda, ka šādus gadījumus uztver nopietni.

"Pirms sniegt plašākus komentārus, FKTK jāapstiprina informācija, kas kļuvusi zināma publiski, tāpēc notiek apstākļu skaidrošana ''Rietumu bankā''," norādīja FKTK.

FKTK veic pārbaudi "Rietumu Bankā"
00:00 / 00:19
Lejuplādēt
Saistībā ar notikušo pārbaudi bankā ir sākusi Finanšu un kapitāla tirgus komisija, Latvijas Radio apstiprinājusi komisijas pārstāve Agnese Līcīte.

"FKTK apliecina, ka veic izpēti ''Rietumu bankā'', jo vispirms mums, protams, jāpārbauda šī publiskā telpā nonākusī informācija," norāda Līcīte. 

Ņemot vērā, ka "PSI-PAY" darbību nosaka Apvienotās Karalistes likumi, "iespējams, būs nepieciešama starptautiska sadarbība," norādīja regulators, sakot, ka tālākus komentārus nesniegs, pirms nebūs pabeigtas pārbaudes.

Tāpat pārbaudi sākusi arī Drošības policija, taču komentārus šajā jautājumā pagaidām nesniedz, ziņo LTV.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt