Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Kuldīgā sākta pieteikuma izstrāde UNESCO

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Bezsaimnieka elektrolīnija sagādā raizes iedzīvotājiem

Riebiņu ciemā bezsaimnieka elektrolīnija sagādā galvassāpes gan pašvaldībai, gan iedzīvotājiem

Riebiņu ciemā iedzīvotāji nonākuši nepatīkamā situācijā. Vairākiem klientiem elektrība līdz viņu mājām nonāk pa elektroenerģijas pārvades līniju, kas, kā izrādās, nevienam nepieder. Līdz šim iedzīvotājiem elektroenerģijas sadales pakalpojumus sniedza SIA “Agrofirma Turība”, tomēr jau nedēļu “Agrofirma Turība” to vairs nedara. Savukārt AS "Sadales tīkli" līniju atsakās pārņemt savā pārziņā, jo tā ir avārijas stāvoklī, to vispirms nepieciešams atjaunot. "Sadales tīkli" apliecina, ka šāda situācija ir ne vien Riebiņos.

Aizvadītajā nedēļā, tieši pēc Otrajām Lieldienām SIA “Agrofirma Turība” pārtrauca sniegt elektrības sadales pakalpojumus vairākām Riebiņu ciema mājām, kurās elektrība tiek nodrošināta 21 klientam. Uz vairākām stundām iedzīvotājiem nebija elektrības. Riebiņos problēmas rada tas, ka konkrētā elektroenerģijas pārvade līnijas nevienam nepieder, tā ir bezsaimnieka manta. SIA “Agrofirma Turība” ir tā, kas iedzīvotājiem līdz šim kā apakšlietotājiem nodrošināja elektrības pakalpojumu.

Riebiņu ciemā bezsaimnieka elektrolīnija sagādā galvassāpes gan pašvaldībai, gan iedzīvotājiemLāsma Zute

 

2015. gadā SIA “Agrofirmai Turība” mainījās īpašnieki, kas vēlējās pārtraukt savu saistību ar elektrības nodrošināšanu. Kā uzsver uzņēmuma valdes loceklis Jāzeps Šņepsts, uzņēmuma pamatnodarbošanās ir augkopība un lopkopība, ne elektropadeve.

“Mēs pārņēmām “Agrofirmu”, mēs sākām šo jautājumu risināt, jo ne no juridiskā, ne no saimnieciskā viedokļa tā nebija normāla situācija, ka caur mūsu skaitītāju, kas uzskaita elektroenerģijas lietošanu “Turības” objektiem, ir arī vesela gaisa pārvades līnija, uz kuras klienti ir privātās personas. Mums ar to nav nekāda sakara,” norādīja SIA “Agrofirmas Turība” valdes loceklis Jāzeps Šņepsts.

Elektrolīnijai nav dokumentācijas, un tā ir sliktā stāvoklī, jau vizuāli redzams, ka stabi ir satrūdējuši. Tas ir iemesls, kādēļ "Sadales tīkli" līniju nevēlas pārņem savā pārziņā.

Riebiņi nav vienīgā vieta, kur elektrolīnijas ir bezsaimnieka manta.

Šāda situācija ir ne tikai RiebiņosLāsma Zute

"Vidēji apmēram ap 30 000 lietotāju vēl tādā nenoteikta statusā ir. (..) Ja mums tāds regulējums būs valstisks, mēs viņu pārņemsim, jo šīs elektroietaises ir sliktā tehniskā stāvoklī, jo pagājuši 30-40 gadi, viņas ir jājauc nost un jābūvē par jaunu, jo cilvēkiem ir pavisam citas prasības pret elektroenerģijas kvalitāti un drošumu. Jebkuru šāda elektroietaises pārņemšanu mēs varam, ja ir tāds regulējums, tad mums ir jāiegulda investīciju līdzekļi, jābūvē jaunas līnijas," norādīja "Sadales tīklu" tehniskais direktors Raimonds Skrebs.

Tomēr noteikt, ka šādas līnijas avārijas stāvoklī ir jāpārņem "Sadales tīkliem", nebūtu pareizi, uzsver Ekonomikas ministrijā (EM). Tās Enerģijas tirgus un infrastruktūras departamenta direktors Edijs Šaicāns atzīmēja, ka šajā gadījumā nevar teikt, ka līnijai nebija saimnieka, tas līdz šim bija uzņēmums “Agrofirma Turība”, un iedzīvotāji, kuriem vajadzēja līniju savest kārtībā. 

"Ja viņi bija slēguši līgumu ar “Sadales tīklu”, tad viņi kā lietotājs ir slēguši līgumu ar "Sadales tīklu", ka viņi pa saviem tīkliem saņems elektrību, un, kā jebkurš lietotājs, viņš rūpējas par saviem tīkliem. Šeit ir jautājums, ko lietotājs “Agrofirma Turība” kopā ar saviem apakšlietotājiem ir darījis līdz šim, lai rūpētos par šiem tīkliem. Tā situācija sanāk šobrīd pietiekoši dīvaina, jo par tīklu neviens nav rūpējies, elektrību ir saņēmis, un šobrīd, kad tas ir nonācis tik tālu, mēģinām rast risinājumu, kurš būs tas, kurš savedīs kārtībā," sacīja Šaicāns.

Lai, radušās situācijas dēļ, iedzīvotāji nepaliktu bez elektrības, Riebiņu novada pašvaldība uz laiku ir pārņēmusi tās padevi.

Šobrīd ir jāizstrādā tehniskā dokumentācija jaunas līnijas būvniecībai. Šīs izmaksas apņēmusies finansēt pašvaldība. Tomēr iedzīvotājiem jārēķinās, ka viņiem būs jāsedz daļa no būvniecības darbu summas.

"Sistēmas pieslēguma noteikumi paredz, ka tikai 50 procentus kopējos izdevumus apmaksā "Latvenergo". Gan tehniskais projekts, gan būvniecība varētu būt ap 50 tūkstošiem. Es neticu, ka iedzīvotāji varēs nomaksāt 25 tūkstošus," atzina Riebiņu novada pašvaldības vadītājs Pēteris Rožinskis.

Kad tiks izbūvēta jauna elektropadeves līnija Riebiņos, tā būs "Sadales tīklu" pārziņā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt