Panorāma

Pazudušo zēnu meklē arī kaimiņvalstīs

Panorāma

Izmaiņas bērnu nopratināšanā

«Rīdzenē» runātais ir mūsu Votergeita

«Rīdzenes» sarunu» dēļ akcijās prasīs Kalnmeiera demisiju un aicinās Vējoni būt aktīvākam

 “Tā ir mūsu Votergeita!” tā par ''Rīdzenes sarunām'', kurās pazīstami politiķi rupji dala varu un ietekmi gan politikā un kapitālsabiedrībās, gan laikrakstos un televīzijā, saka kultūrsocioloģe Dagmāre Beitnere-Le Galla. Viņasprāt, šis ir izšķirošs brīdis rīkoties. Tieši tādēļ nākamnedēļ gan pretī prokuratūrai, gan pretī prezidenta pilij ir pieteiktas protesta akcijas. Tajās aicināts piedalīties ikviens, kam nav vienalga, kas runāts politbiznesmeņa Aināra Šlesera, zemkopības ministra Jāņa Dūklava (Zaļo un Zemnieku savienība), Ventspils mēra Aivara Lemberga un citu sarunās.

Kamēr politiķi un tiesībsargājošo iestāžu vadītāji aicina neuztraukties, pārbaudīt sarunu autentiskumu un noskaidrot patiesos apstākļus, politisko procesu vērotāji uzskata, ka runātais “Rīdzenes” numurā ir pārāk šokējošs, lai par to klusētu.

"Tāda sajūta, ka mana valsts ir piesmieta," saka "ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta. "Tik brutāli var "šeptēties", sagrābt medijus, pārņemt ietekmi, organizēt vertikāli, sagrābt kapitāluzņēmumus - tas ir šokējoši,

plus tā sulīgā valoda. (..) Un tagad neviens nezina, kā rīkoties. Skatās viens uz otru Saeimas deputāti un domā – "kā to paslaucīt zem tepiķa!". Tas ir ļoti bīstami demokrātijai," norādīja Dimanta.

"Mēs reizēm pazaudējam fokusu, jo vairāk uztraucamies par rupjībām. Bet antropologi jau starpkaru periodā bija atraduši, ka latvieši ir parupji. Tas, protams, nav patīkams atklājums, bet tie ir ziediņi. Daudz svarīgāk ir redzēt personības, kas nosaka dienas kārtību. (..) Tas ir apgaismības brīdis," saka socioloģe un Jūrmalas domes deputāte Dagmāra Beitnere-Le Galla ("Tev, Jūrmalai!" / Jaunā konservatīvā partija).

Tikmēr paši politiķi, kuri savā ziņā tagad īsteno to varas sadalījumu, par kuru tā sauktie “oligarhi” runāja ''Rīdzenes'' numuriņā, ar striktiem paziņojumiem nav izcēlušies. Vien norādījuši uz vāju izmeklēšanu.

"Tas vienkārši vēlreiz apliecina, ka valdībai, plānojot nākamā gada budžetu un nākamo gadu budžetus, ir tiesībsargājošām iestādēm jāmeklē papildu finansējums, lai mēs varētu stiprināt šo iestāžu kapacitāti, stiprināt izmeklēšanas kapacitāti," sacīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Līdzīgs viedoklis izskanējis no premjera Māra Kučinska (Zaļo un Zemnieku savienība). "Es no savas puses darīšu visu, lai šada vide un šādas jautājumu risināšanas metodes Latvijā nebūtu pieņemamas. Tas arī nozīmē no tiesiskās puses - valdība arī šobrīd jau gan stiprina, gan arī stiprinās tiesībsargājošo orgānu kapacitāti un to, lai mūsu vide kļūtu ar katru dienu arī tīrāka," viņš sacīja.

Bijušais prezidents Valdis Zalters, kurš "Rīdzenes" sarunās saņem pamatīgu oligarhu kritiku, pieļauj, ka pārcirst šo saiti "zaļzemniekiem" ir neiespējami. "Es būtu ļoti priecīgs, ja kāds premjers būtu tik drosmīgs un šādi rīkotos. Bet – kas būs realitātē – nu, to mēs drīz redzēsim! Un tad pastāv jautājums – vai nocirst savu nabas saiti ar oligarhisko sistēmu mūsu valsts valdībai ir iespējams? Un – vai viņi to vēlas? Un – vai tas ir viegli, vai tas būs grūti? Bet tas būtu tagad jāizdara," pauž Zatlers.

Dimanta norāda, ka ne vienmēr kādam par nodarījumu ir svarīgi sēdēt cietumā. Taču būtiski, lai cilvēki būtu atbildīgi par savu padarīto.

Tikmēr Beitnere Le-Galla aicina visus pulcēties pie Rīgas pils uz protesta akciju. "Ir jānāk pie prezidenta pils - 13. jūlijs, sešos vakarā. Ir jānāk visiem ar savu attieksmi, uzrakstīsim uz plakātiem. Jo prezidents ir aizmirsis, ka viņš ir viens no trim varas turētājiem, viņam nav tikai dekoratīva funkcija ārvalstu vizītēs. Bet viņš ir mūsu morālo vērtību sargs, un viņš pārstāv mūsu vērtības! Un viņam bija jābūt aktīvam. Viņam bija jāliek atkāpties tiem politiķiem, kas parādās šajās "Rīdzenes" sarunās! Jo tā ir mūsu Votergeita. Cik ilgi mēs turpināsim vēlēt cilvēkus, kas zog un dalās?" viņa retoriski jautā.

13. jūlijā pieteiktas vairākas protesta akcijas. Pusdeviņos no rīta partija “Progresīvie” pretī Ģenerālprokuratūrai organizē piketu, kurā prasīs ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atkāpšanos, bet sešos vakarā pie prezidenta pils Jaunā konservatīvo partija rīko protestu pret prezidenta klusēšanu par notikušo.

Lēmumus par "oligarhu lietas" izbeigšanu KNAB publiskoja pēc tam, kad žurnāls "Ir" publicējis “Rīdzenes sarunas”, kurās vairāku gadu garumā fiksēts Aināra Šlesera, Aivara Lemberga un viņiem tuva loka personu teiktais. Vienā no sarunu atšifrējumiem klausāms, kā tā saucamie oligarhi – Lembergs, bijušie politiķi Andris Šķēle un Ainars Šlesers – kā arī pazīstami uzņēmēji pārrunā ietekmes sfēras dažādos uzņēmumos ar valsts kapitālu.

Savukārt otrajās sarunās apspriesta augstu amatpersonu gāšana. Visbeidzot, trešajās sarunās oligarhi apsprieda, kā pārņemt varu medijos

Tāpat žurnāls publicētajos sarunu atšifrējumos atklāts, kā politiķi kaluši plānus par sev labvēlīga mediju tīkla būvēšanu. Sarunās tiek  spriests, kurus žurnālistus paturēt darbā un kurus atlaist oligarhu pārņemtajā laikrakstā “Diena” un kādiem nolūkiem un vēstījumiem izmantot, piemēram, “Neatkarīgo Rīta Avīzi”, kas piederot sarunās uzvārdā nenosauktajam Aivaram. Izskan arī runas par toreizējo vēlmi “sakārtot” sabiedriskos medijos, īpaši Latvijas Televīziju, lai nodrošinātu sev vēlamu ziņu parādīšanos tās saturā.

Taču daļa publiskoto “oligarhu sarunu” nemaz nebija KNAB izmeklētajā krimināllietā, atklāja ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers. Viņaprāt, ja publiskotās sarunas ir autentiskas, šai krimināllietai var būt turpinājums. Par to tikšot lemts pēc tam, kad tiks pārbaudīti žurnālā “Ir” publicētie sarunu ieraksti, kas līdz šim nav bijuši prokuratūras rīcībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt