Režisors Sīmanis: Eiropai slimojot ar populismu, Latvijai vēlēšanās jārāda piemērs demokrātijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Brīdī, kad visa Eiropa slimo ar populisma vilni, Latvijas sabiedrībai, ievēlot nākamo Saeimu, vajadzētu rādīt piemēru, kā saglabāt demokrātiju, Latvijas Televīzijas raidījumā "Viens pret vienu" teica režisors Dāvis Sīmanis.

Pēc viņa domām, šīs ir pirmās Saeimas vēlēšanas, kurās pie varas varētu nonākt prokremlisks spēks. Sīmanis uzskata, ka lielākais drauds Latvijai ir prokremliska partija ar lielu finansiālo bāzi un populistiska partija, kuras skaļajos saukļos klausās cilvēki, kuriem nav savu ideju.

Tāpat arī izsmiekls esot arī tas, ka visus Latvijas neatkarības gadus esam runājuši par vienu oligarhu, no kura Zaļo un Zemnieku savienība nevar tikt vaļā, jo tas varētu apvienībai likt zaudēt daļu elektorāta.

Šoreiz Igaunija esot negatīvs piemērs, kur koalīcija, ārēji slēpjoties zem sociāldemokrātiskiem saukļiem, ir ar Krievijas ietekmi. Tā izmantojot arī savu statusu, lai uzpirktu savu elektorātu nāktonē.

Sīmanis uzsvēra, ka valdošajai varai vienmēr ir divas Jānusa sejas - viena negatīvā un otra, kas saistīta ar valsts turpināšanos. Nākamajai varai, pēc režisora teiktā, vajadzētu apzināties un tikt vaļā no negatīvā un destruktīvā.

"Populisti vēlas vienkārši iznīcināt iepriekšējo establišmentu. Cerot, ka vietā kaut ko uzcels. Bet tas nav iespējams,"

teica Sīmanis, norādot, ka populistiem nav ideju, ko celt vietā.

Režisors atzina, ka viņam pašlaik ir neticība prezidenta institūtam. Tas gan nenozīmējot, ka prezidenta ievēlēšanu vajadzētu atdot tautas rokās, jo atbalstu sabiedrībā, kā redzams, var "iegūt oligarhi, kas lepojas ar savas pilsētas sakārtošanu par naudu, kas nav viņa paša". Pēc Sīmaņa teiktā, nevajadzētu meklēt šķietamu risinājumu - vajadzētu ievēlēt partijas, kuras ir spējīgas izvirzīt spēcīgu prezidenta kandidātu. Tajā pašā laikā Sīmanis piekrīt, ka prezidenta vēlēšanām Saeimā vajadzētu būt atklātām.

Režisoram šis laiks saistās ar starpkaru periodu, kad mazās valstis ļoti strauji pieņēma autoritārisma ideju. Cilvēkiem likās simpātiska stingrās rokas ideja, ka viss tiks sakārtots.

Nākotnē Sīmanis neizslēdz iespējamu institūtu ierobežošanu, preses brīvības ierobežošanu, jo vairākās Eiropas valstīs, piemēram, Ungārijā, Itālijā, jau tagad ir lietas, par kurām drīkst runāt, kā arī tādas, par kurām nedrīkst runāt.

Nedošanās uz vēlēšanām, pēc režisora domām, būtu savu tiesību atņemšana un pateikšana, ka tevi šī valsts neinteresē. "Tavā vietā to izdarīs daudzi citi, kuri negribēs redzēt šo valsti attīstāmies pietiekami stipru," teica Sīmanis. Viņš arī piebilda, ka būtu bezatbildīgi balsot par partijām, kuras neiekļūs Saeimā, jo balsis tad aizies citiem spēkiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti