1:1

1:1 Gundars Rēders: Valters Bruss

1:1

1:1 Gundars Rēders: Pāvels Felgenhauers

1:1 Gundars Rēders: Dāvis Sīmanis

Režisors Sīmanis: Eiropai slimojot ar populismu, Latvijai vēlēšanās jārāda piemērs demokrātijā

Brīdī, kad visa Eiropa slimo ar populisma vilni, Latvijas sabiedrībai, ievēlot nākamo Saeimu, vajadzētu rādīt piemēru, kā saglabāt demokrātiju, Latvijas Televīzijas raidījumā "Viens pret vienu" teica režisors Dāvis Sīmanis.

Pēc viņa domām, šīs ir pirmās Saeimas vēlēšanas, kurās pie varas varētu nonākt prokremlisks spēks. Sīmanis uzskata, ka lielākais drauds Latvijai ir prokremliska partija ar lielu finansiālo bāzi un populistiska partija, kuras skaļajos saukļos klausās cilvēki, kuriem nav savu ideju.

Tāpat arī izsmiekls esot arī tas, ka visus Latvijas neatkarības gadus esam runājuši par vienu oligarhu, no kura Zaļo un Zemnieku savienība nevar tikt vaļā, jo tas varētu apvienībai likt zaudēt daļu elektorāta.

Šoreiz Igaunija esot negatīvs piemērs, kur koalīcija, ārēji slēpjoties zem sociāldemokrātiskiem saukļiem, ir ar Krievijas ietekmi. Tā izmantojot arī savu statusu, lai uzpirktu savu elektorātu nāktonē.

Sīmanis uzsvēra, ka valdošajai varai vienmēr ir divas Jānusa sejas - viena negatīvā un otra, kas saistīta ar valsts turpināšanos. Nākamajai varai, pēc režisora teiktā, vajadzētu apzināties un tikt vaļā no negatīvā un destruktīvā.

"Populisti vēlas vienkārši iznīcināt iepriekšējo establišmentu. Cerot, ka vietā kaut ko uzcels. Bet tas nav iespējams,"

teica Sīmanis, norādot, ka populistiem nav ideju, ko celt vietā.

Režisors atzina, ka viņam pašlaik ir neticība prezidenta institūtam. Tas gan nenozīmējot, ka prezidenta ievēlēšanu vajadzētu atdot tautas rokās, jo atbalstu sabiedrībā, kā redzams, var "iegūt oligarhi, kas lepojas ar savas pilsētas sakārtošanu par naudu, kas nav viņa paša". Pēc Sīmaņa teiktā, nevajadzētu meklēt šķietamu risinājumu - vajadzētu ievēlēt partijas, kuras ir spējīgas izvirzīt spēcīgu prezidenta kandidātu. Tajā pašā laikā Sīmanis piekrīt, ka prezidenta vēlēšanām Saeimā vajadzētu būt atklātām.

Režisoram šis laiks saistās ar starpkaru periodu, kad mazās valstis ļoti strauji pieņēma autoritārisma ideju. Cilvēkiem likās simpātiska stingrās rokas ideja, ka viss tiks sakārtots.

Nākotnē Sīmanis neizslēdz iespējamu institūtu ierobežošanu, preses brīvības ierobežošanu, jo vairākās Eiropas valstīs, piemēram, Ungārijā, Itālijā, jau tagad ir lietas, par kurām drīkst runāt, kā arī tādas, par kurām nedrīkst runāt.

Nedošanās uz vēlēšanām, pēc režisora domām, būtu savu tiesību atņemšana un pateikšana, ka tevi šī valsts neinteresē. "Tavā vietā to izdarīs daudzi citi, kuri negribēs redzēt šo valsti attīstāmies pietiekami stipru," teica Sīmanis. Viņš arī piebilda, ka būtu bezatbildīgi balsot par partijām, kuras neiekļūs Saeimā, jo balsis tad aizies citiem spēkiem.

9 komentāri
Artūrs Savickis
Anonīmajam 24208 - tu vispār ar galvu draudzējies? Saskaņā neesot zagļu? Rīgas un Rēzeknes regulārās mahinācijas tev kaut kā paskrējušas garām? Tev tiešām ir kaut kāda naiva iedoma, ka pašvaldībās zaga, bez pēkšņi nezags Saeimā? Un tas tavs apgalvojums "Līgums ar Vienoto Krieviju pašlaik Tevi pasargā no zaļajiem cilvēciņiem" vispār ir reizē vājprātīgs UN šausminošs - tu tiešām apgalvo un pats tici tam, ka kaut kādas partijas līgums ar citu naidīgu valsti ir vienīgais, kas mūs pasargā no okupācijas?! Un, pat ja tā būtu taisnība, tev tas liekas normāli? Kaut kāds vājprāts - redzot, ka vidējais caurmēra vēlētājs ir tāds tukšpauris kā tu, es vairs nebrīnos, kādēļ mēs visi ejam uz tādu pakaļu...
Valdis Bērziņš
Tas, ka Saskaņa jau gadiem zog, kurina nacionālo naidu, draudzējas ar Putina, nebūdama pie varas nozīmē, ka nonākot pie varas tā darīs tieši to pašu vēl lielākā mērā. Pašvaldību līmenī zaga, bet valsts līmenī nezags? LOL Tas nav imidžs, bet sistemātiska darbība. Kāpēc Igaunijā un Lietuvā nav zaļo cilvēciņu - viņiem taču nav līguma ar Vienoto Krieviju? Tatad neko tas līgums nepasargā. Latvija, Vācija un Francija ir ES dalībvalsts un tāmir jāpilda savas saistības. Latvijas pilsoņi tam piekrita, kad iestājāmies ES. Ja Saskaņa nav absolūti labāka par varas partijām, tad iemesla par to balsot. Pašvaldības tomēr ir vara - labi, ka atzini to.
Valdis Bērziņš
tad nav nekāda iemesla par to balsot
Anonīms lietotājs 24208
Bet kāds sakars partijai, kas nav bijusi pie varas Latvijas parlamentā no 1991. gada 21. augusta ar Tavu minēto zagšanu nacionālā naida kurināšanu un ciešo draudzību ar autoritāro Putina režīmu. Tas ko Tu mini ir pašvaldības, manuprāt, augstākminētā raksta būtība ir Saeimas vēlēšanas. Saskaņa kandidē Saeimas vēlēšanās, nevis pašvaldības. Tu atkal jauc visu. Tu nosauci kļūdas un imidžu, ko saskaņa ir ieguvusi Rīgā un Rēzeknē. Līgums ar Vienoto Krieviju pašlaik Tevi pasargā no zaļajiem cilvēciņiem. Tas ta kā trūkums, ka viņiem ir līhums ar Vienoto Krieviju. Jenotībai ir līgums ar EPP un tas ir labāk, kur franči un vācieši diktē ko drīkst un ko nedrīkst. Nē nevaru nosaukt, kas no Arl vai Ekon sēž ķurķī, bet Saskaņa absolūti nav sliktīka par citām varas partijām. Draudziņ pašvaldību vara ir decentrelizēta. Nēesi dzirdējis, ka ir arī federatīvas valstis!?
Valdis Bērziņš
Nevajag stāstīt muļķības, 24208, Saskaņa ir pie varas Rīgā un citās pašvaldībās jau labu laiku un jābūt mitoloģiskam ākstam, lai neredzētu viņu zagšanu, nacionālā naida kurināšanu un ciešo draudzību ar autoritāro Putina režīmu.
Valdis Bērziņš
Saskaņa nekandidē? Neko neesi dzirdējis par naudas izsaimniekošanas mahinācijām RD? Naudas piesavināšanās skaitās zagšana tikai tad, ja par to sēž cietumā? Kāds sakars Ekonomikas vai Ārlietu ministrijām ar Saskaņu? Vari nosaukt kādu no Ekonomikas vai Ārlietu ministrijas, kas sēž cietumā? Saskaņai bija sadarbības līgums ar Putina Vienoto Krieviju. Kučinskim, Rinkevičam, Augulim ir līgums ar Putina Vienoto Krieviju? Rīga nav Latvija? No kur brīža pašvaldību vara vairs nav vara?
Anonīms lietotājs 24208
Valdi Bērziņ. Kāds tam sakars ar Saeimas vēlēšanām? Nosauc Saskaņas zagļas, kas sēž cietumā? Vai viņu Tava sauktā "zagšana" ir lielāka ar Ekonomikas ministrijas afērām? par Ārlietu ministrijas savējo likšanu amatos, kas ir tieši tāpat, ko Saskaņa dara Rīgas domē, bet tas padara viņus vienādus, nevis sliktākus par jebkuru varas partiju? Nosauc kaut vienu, kaut vienu Saskaņas politiķi, kas draudzējas ar Putinu? Es zinu Kučinski, Rinkeviču un Auguli, kas ir biežāk Krievijā, kā Saskaņas politiķi. Kur Saskaņa Latvijas valstij ir kaut ko nozagusi. Rīdzeniekiem varbūt. Saskaņa nav bijusi pie varas šos gadus, kā Pinkeviči, Zeģleristi un Vājoņi. Nejauc Saeimas un pašvaldību vēlēšanas!
Anonīms lietotājs 24208
Lai kaut kas mainītos, ir jābūt citai politiskai videi. Šoreiz par Saskaņu! Šī ir vienīgā lielā partija, kas nav bijusi pie varas, bet par viņu uztaisīta mitoloģija. Krievi, Kremlis un okupācija. Histērija un nacionālā nauda kurināšana, kas pēc 27. gadiem nav vajadzīga. Jā latviešu valodas referendums man sāp un Rīgas dzivošana uz parāda. Bet ir vajadzīgas pārmaiņas. Populisti ir Jaunā Vienotība un paristi, zzs un nacionāļi. Ko no solītā viņi ir izdarījuši. Ar ko tad KPV LV no viņiem atsķiras? Tikai tāpēc, ka tā ir jaunā partija un lai nebūtu populists, man ir jābalso par vecajām partijām?
Anonīms lietotājs 24544
Principā, lai kaut kas mainītos un nebalsotu par vecajiem vēžiem un par jaunajiem populistiem, vienīgais variants ir Bordāna partija vismaz es tā domāju!
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti