Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Panorāma

Panorāma

R.Vējonis par «oligarhu lietu»: jāstiprina izmeklēšanas iestādes

Rezidenti ģimenes ārstus neaizstās

Rezidenti atsakās aizstāt ģimenes ārstus streika laikā

Ārsti rezidenti nav gatavi kļūt par streiklaužiem un aizstāt ģimenes ārstus viņu pieteiktās protesta akcijas laikā. Tā, atbildot uz Veselības ministres izsūtīto steidzamo lūgumu par iesaisti krīzes situācijā un aicinājumu nodrošināt rezidentu 24 stundu dežūras, trešdienas, 28.jūnija, vakarā vienojās Rezidentu padomes biedri. Viņus atbalsta arī Latvijas Jauno ārstu asociācija.

Stradiņa slimnīcā valdes priekšsēdētāja Ilze Kreicberga aicināja jaunos kolēģus piekrist vēl 24 stundu garām dežūrām jeb trīs dienas strādāt astoņas stundas pieredzējuša kolēģa vadībā, poliklīnikā pieņemot tos pacientus, kas netiek pie sava ģimenes ārsta.

Tāds ir ministrijas plāns "B" – visās slimnīcās un medicīnas iestādēs streika laikā atvērt kabinetus, kuros pacientus pieņems citi mediķi. Viņi arī izrakstīs slimības lapas un receptes.

Taču jaunie ārsti iebilst – viņi jau tagad strādā 240 stundas mēnesī. Viņu likme uz papīra ir trīs eiro un 20 centi, un daudziem ir divas darba vietas, jo par vienu algu paēst nevar. “Visi strādā divās trijās darba vietās, man ir 240 stundas slimnīcā gan kā rezidentam, gan kā stažierim,” saka Jauno ārstu asociācijas valdes pārstāvis Artūrs Balodis.

Arī Stradiņa slimnīcas rezidentu padomes priekšsēdētājs Kārlis Rācenis stāsta, ka rezidenti vēlas atbalstīt ģimenes ārstus un šis ziņojums liek justies kā streiklaužiem, jo visi rezidenti atbalsta šo streiku.

Rezidents drīkst strādāt tikai apmācīt tiesīga ārsta uzraudzībā, proti, par viņa lēmumiem atbild sertificēts ārsts ar stāžu. Šajā gadījumā ir plānoti divi kabineti, kuros dežurētu rezidenti, un viņus uzraudzītu viens pieredzējis ārsts. Stradiņa slimnīcā ir vismaz 150 rezidentu, jādežūrē būtu ģimenes ārsta specialitātes studentiem, pakāpeniski iesaistot pārējos, arī ķirurgus un ginekologus.

Stradiņa slimnīcas vadītāja atzīst, ka piespiest ar varu, protams, viņa rezidentus nevar. Taču kā darba devēja var nozīmēt dežūrēt šajos kabinetos.

Jau tagad slimnīcā vēršas daudzi pacienti, kuri neaiziet pie ģimenes ārsta, un streika laikā viņu skaits varētu pieaugt. Ilze Kreicberga neuzskata, ka slimnīca ir streiklauži, jo tādā gadījumā slimnīcas ārsti ietu ģimenes ārstu vietā un darītu viņu darbu.

Pacientiem jārēķinās, ka par šādu konsultāciju būs jāmaksā vismaz četri eiro, jo Stradiņa slimnīcā ģimenes ārstu nav, konsultēs iekšķīgo slimību speciālisti par attiecīgu tarifu.

Tāpat Kreicberga uzskata, ka jau tagad mediķi ir sadzirdēti un valdība labi saprot, ka krīze sasniegusi kulmināciju. Taču jaunie ārsti parakstīja atteikumu atsaukties krīzes situācijas risināšanā. 

“Mēs paši ar šiem 400 eiro nevaram izdzīvot, un, ja mēs pasakām, ka nevienam citam arī nevajag, mēs laužam savu sirdi uz pusēm,” saka Kārlis Rācenis.

Ziņots, ka sākot no 3.jūlija, kad streiku sāks ģimenes ārsti, šie mediķi nesniegs valsts apmaksātos pakalpojumus, neizrakstīs darba nespējas lapas, neizrakstīs receptes, bet, ja pacientam būs problēmas, kas apdraud dzīvību, protams, viņam palīdzēs. 

Pagaidām nav zināms precīzi, cik ārsti piedalīsies streikā, bet uz streiku aicināti visi vairāk nekā 1700 Ģimenes ārstu asociācijas biedri, un arī Lauku ģimenes ārstu asociācija solīja streiku atbalstīt. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt