Rezerves karavīru mācībām ievieš brīvprātības principu

Nacionālie bruņotie spēki (NBS) sāk rezerves karavīru militāro apmācību, kas notiks militāro mācību cikla "Namejs 2019" ietvaros. Mācībās pārbaudīs un pilnveidos rezerves karavīru iegūtās iemaņas un zināšanas veikt tiešos amata pienākumus vienības uzdevumu izpildē. Taču šoreiz mācības balstās uz brīvprātības principu.

Rezerves karavīru mācībām ievieš brīvprātības principu
00:00 / 03:16
Lejuplādēt
NBS uzskaitē ir vairāk nekā 8000 rezerves karavīru. Reizi četros gados viņiem jāpiedalās mācībās. NBS Apvienotā štāba mobilizācijas un rekrutēšanas pārvaldes priekšnieks Gunārs Upītis stāstīja, ka vidēji gadā uz mācībām iesauc līdz 150 cilvēkiem.

 

NBS komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš norādīja, ka tagad armija ir kardināli mainījusi rezerves karavīru iesaisti apmācību procesā. Tagad lielāks uzsvars ir likts uz vienību komandieriem, uz viņu saikni ar rezerves karavīriem.

"Uz to, lai rezerves karavīrs tiktu iesaistīts ļoti tādā ģimeniskā atmosfērā, nodrošinot šīs saites, kas veicina operacionālo gatavību un mazāk pielietot represīvās metodes, bet akceptējot Latvijas pilsoņu galveno uzdevumu – viņš pelna iztiku savai ģimenei," skaidroja Kalniņš.

Proti, rezervē esošajiem ir jāatrod balanss gan starp valstisko uzdevumi izpildi – mācībām, gan starp laiku savai ģimenei. Kalniņš sacīja, ka jaunā pieeja nes augļus.

"Es jau tagad esmu saņēmis informāciju, ka mēs diezgan maksimāli izpildām to savu redzējumu, nodrošinot un aizpildot tos caurumus, lai būtu operacionālā gatavība, un no otras puses tas veicina apmācības procesu rezerves karavīriem, kuriem vienreiz četros gados ir jāiziet apmācība.

Bet viņi tagad var brīvi izvēlēties vienu no šiem četriem gadiem, kad viņi var piedalīties apmācību procesā," skaidroja NBS komandieris.

Latvijas valsts aizsardzība ir brīvprātīgs Latvijas pilsoņu pienākums, piebilda Kalniņš.

Mobilizācijas un rekrutēšanas pārvaldes priekšnieks Upītis stāstīja, ka šogad rezervistu apmācības notiks militāro mācību "Namejs 2019" ietvaros. Rezerves karavīri uzdevumus veiks savas vienība štatā, pielietojot savas agrāk iegūtas zināšanas. Mācību dalībnieku skaits nebūšot liels.

"(..) Kopumā tie varētu būt līdz 60 cilvēkiem, diezvai īpaši vairāk būs šajā gadā. Galvenais nebija šis skaitliskais sastāvs, bet dalība kārtējās mācībās, kad tiek atsvaidzinātas militārās zināšanas," teica Upītis. 

Apmēram divu nedēļu laikā rezerves karavīri atsvaidzinās savas zināšanas par jaunumiem ekipējumā, ieročos. Mācības viņiem notiks kopā ar profesionālajā dienestā esošajiem karavīriem.

Upītis atgādināja, ka darba devējam ir pienākums palaist rezerves karavīru uz mācībām. Šogad ir jaunas izmaiņas likumā, proti, darba devējs uz šo mācību laiku rezervistam var saglabāt atalgojumu. Tiesa, uz šo laiku cilvēks tiek pieņemts aktīvajā dienestā un par katru militāro mācību dienu saņem kompensāciju no Aizsardzības ministrijai piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt