Īpašās pārraides

Intervija ar Renāru Sproģi

Īpašās pārraides

Strēlnieku dziesmas

NBS rezervisti

Rezerves karavīri atsvaidzina iemaņas un apgūst pretgaisa aizsardzības ieročus

Maksimums trīs minūtes un ne sekundes ilgāk - tik ilgs laiks atvēlēts trīs karavīru komandai, lai tā izvērstu RBS70 ugunsvienību. Šādu tuvās distances pretgaisa aizsardzības ieroci bruņotie spēki izmanto kopš 2004.gada. Ierocis ir paredzēts šaušanai 7 līdz 8 kilometru attālumā un līdz pat piecu kilometru augstumam.

 “Potenciāli par kādām situācijām ir runa, kad šāds ierocis ir nepieciešams? Tas ir ļoti labs pret helikopteriem, zemu lidojošām lidmašīnām, kas ienāk mūsu darbības zonā. Līdz ar to principā tad var notriekt gandrīz visu,” stāsta Gaisa spēku aviācijas bāzes Pretgaisa aizsardzības diviziona instruktors Raivis Jakubovičs.

Divas nedēļas pretgaisa aizsardzības iemaņas mācībās Gaisa spēkos šogad apguvuši arī 15 rezerves karavīri, astoņiem mācības noslēdzās oktobra sākumā, vēl septiņiem – novembrī. Viņu vidū arī Rīgas domes darbinieks Māris Simonaitis un metinātājs Iļja Širokovs. Mārim pēdējā dienesta pieredze bija 2004.gadā, Iļja tika atvaļināts rezervē 2011.gadā. 

“Es biju dienējis Jūras spēkos, radiotehniskā nodrošinājuma daļā. Tas bija obligātais dienests, pirms tam vēl stājos profesionālajā dienestā, un tad 2011.gadā atvaļināts rezervē,” stāstīja Širokovs.

Saņemot pavēsti, ka jāierodas uz mācībām, viņš bija priecīgs, “ka atcerējās”.

Pieauguša vīrieša atvaļinājums - tā mācībās piedzīvoto sauc Māris Simonaitis. Līdztekus karavīra pamatiemaņu atjaunošanai Gaisa spēkos papildus bija jāiemācās rīkoties ar pretgaisa aizsardzības ugunsvienību. Rezerves karavīrs ar to saskāries pirmo reizi.

“Viss, ko šeit dara, ir ļoti interesanti. Es iesaku visiem, kas grib atpirkties, labāk atnākt. Tikai divas nedēļas, neko jau baigi nezaudēs,” saka Māris Simonaitis.  

RBS70 iemaņu slīpēšanai Gaisa spēku bāzē Lielvārdē izveidots simulators. Tikai pēc daudzām jo daudzām treniņu stundām karavīram tiek ļauts izšaut no īsta ieroča.

“Divās nedēļās var apgūt tikai pašu pamatu, lai cilvēks saprot, kas tā par sistēmu, viņš saprot, kā ar viņu darboties, ja kādreiz būs kaut kas tāds jādara; viņš uzreiz nebūs tas, ka saprot, kā jādara, bet viņš būs kā palīgs profesionālā dienesta karavīriem, ātri atsvaidzinot iemaņas,” par mācībām stāsta instruktors Raivis Jakubovičs.

“Izšaut nav tik grūti, sarežģītāk ir notēmēt,” piebilst instruktors.

Uz mācībām ierodas tikai aptuveni trešā daļa no tiem, kuri saņem pavēstes. Tāpēc, lai mācības izietu 399 pieprasītie rezerves karavīri, šogad pavēstes nosūtītas gandrīz tūkstotim. Gan Māris, gan Iļja tagad apsver iespēju atgriezties aktīvajā dienestā.

“Man patīk tas viss, jā, patīk. Sailgojos pēc formas,” atzīst Iļja.

Klausoties vīru stāstos un redzot to īpašo mirdzumu acīs, kas Iļjam un Mārim spīd, stāstot par divās nedēļās piedzīvoto, rodas sajūta, ka patriotisms nav tikai kas tāds, ko var skaistos vārdos ietērpt un krāšņi aprakstīt. Šie vīri nav runātāji, bet gan darītāji. Savu patriotismu viņi apliecina, vienmēr esot gatavībā. Gatavībā aizstāvēt savu valsti. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti