Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas jaunbūvētā Inženieru fakultātes ēka – noplukusi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas jaunuzbūvētā Inženieru fakultātes ēkas fasāde pēc pieciem gadiem ir noplukusi un izskatās vizuāli nepievilcīgi. No fasādes apdarē izmantotā finiera lobās nost pārklājums un arī pašas finiera plāksnes sākušas dalīties. Tomēr būvnieks neatzīst, ka tas noticis viņa vainas dēļ. Tāpēc šobrīd process nonācis tiesā.

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas jaunbūvētā Inženieru fakultātes ēka – noplukusi
00:00 / 04:48
Lejuplādēt

 

Inženieru fakultāte, tolaik vēl Rēzeknes Augstskolā, pilnībā no jauna tika uzbūvēta 2014. gada vasarā. Ēkas apdarē izmantots – stikls, koks un betons. Projekts mūsdienīgs, 2015. gadā ieguva Latvijas Arhitektūras gada balvu - sudraba ananasu. Tomēr ēka, laikam ejot, sāka noplukt un šobrīd tās vizuālais izskats ir nepievilcīgs. Fasādes tonis no brūnganīga kļuvis pelēcīgs un noplucis.

“Fasāde izskatās dramatiski slikti. Lobās finiera aizsargpārklājums, lobās ļoti lielos laukumos, procentuāli tas ir, gribas teikt, ka 80 procenti no fasādes šobrīd izskatās bojāti. Visticamāk, ka tas ir saistīts ar kaut kādām problēmām būvniecības procesā. Šis defekts tika konstatēts diemžēl jau 2017. gadā. Un 2017. gadā iesākās komunikācija ar būvnieku par garantijas jautājumiem,” Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas izpilddirektors Andris Skredeļs.

Darbus veica būvfirma SIA “Re&Re”, kas neatzīst, ka par fasādes defektiem viņiem ir jāuzņemas atbildība. Tāpēc šobrīd process nonācis līdz tiesvedībai.

“Beidzoties garantijas laikam, mēs iesniedzām pieprasījumu apdrošināšanas kompānijai - izmaksāt garantijas saistību neizpildes gadījumā apdrošināšanas atlīdzību, pēc kā būvnieks vērsās tiesā, pieprasīja tiesai aizliegt izmaksāt šo summu akadēmijai, un šobrīd ir nozīmēta pirmā tiesas sēde, kura notiks šī gada 16. decembrī. Jautājumu pēc būtības par defekta esamību, neesamību, atbildībām skatīs tiesa,” klāsta Skredeļs.

Fasādes koka apdare veidota, izmantojot saplākšņa paneļus, kas tonēti ar beici un pārklāti ar poliuretāna lakas pārklājumu. Jautājot būvfirmai, kādēļ šāda situācija radusies un kādēļ viņi neuzņemas atbildību, atbilde tiek saņemta rakstiski, uzsverot, ka šāda ir uzņēmuma kārtība.

“Neskatoties uz to, ka ir realizēts projekta autora iecerētais risinājums, ekspluatācijas laikā tika konstatēts, ka no fasādes apdarē izmantotajiem saplākšņu paneļiem lobās nost lakas pārklājums, kas ietekmē ēkas kopējo vizuālo izskatu. Pieaicinot neatkarīgus ekspertus, lai noskaidrotu lakas pārklājuma lobīšanas iemeslus, to slēdzienā

tika norādīts uz projekta autora izvēlētā fasādes apdares materiāla un risinājuma nepiemērotību Latvijas klimatiskajiem apstākļiem,” šādi komentē SIA “ Re&Re”.

Inženieru fakultātes ēkas projektēšanu veica uzņēmums SIA “AB3D”, uzņēmuma dibinātājs un vadošais arhitekts Juris Mitenbergs norāda, ka izvēlētais materiāls un veids ir ilgmūžīgs un šādai situācijai, kā ir tagad, nevajadzēja būt.

“Objekts atrodas Valsts nozīmes kultūras pieminekļu aizsardzības teritorijā, un materiālu fasādes apdares risinājumu izvēle bija ļoti rūpīga, un tā ir saskaņota arī Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā. Izvēlētais materiāls - saplāksnis un poliuretāna pielietojums tā aizsardzībai - nav unikāls risinājums pasaulē, taču arhitekts projektā dod vispārējas norādes un tālākā detalizācija un pielietojums atbilstoši būvizstrādājumu un ražotāju un piegādātāju izvēle ir būvnieku un tā apakšuzņēmēju ziņā,” tā arhitekts Juris Mitenbrgs.

Ēkas fasādē viskritiskāk izskatās austrumu un dienvidu puses, kuras vairāk pakļautas saules iedarbībai. Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija nonākusi savā ziņā ķīlnieka lomā, jo, pasūtot objektu, ir saņēmusi nekvalitatīvu gala iznākumu, uzsver Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas izpilddirektors Andris Skredeļs: “Man gribas ticēt, ka veselais saprāts pastāv un tiesa vērtēs procesu objektīvi, jo jautājums - ko mēs kā pasūtītāji varējām darīt savādāk?”

Projekta būvniecība un tehniskā projekta izstrāde izmaksāja vairāk nekā 6 miljonus eiro, no kuriem 85 procentus sedza Eiropas struktūrfondu finansējums. Šobrīd fasāde vizuāli izskatās bēdīgi, tomēr defekti neietekmē tās drošību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti