Panorāma

Ukrainas bērnu vecāki norāda uz problēmām skolās

Panorāma

Panorāma

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija vēlas iekļauties RTU

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija vēlas iekļauties RTU

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija izteikusi vēlmi kļūt par Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) sastāvdaļu, paliekot kā patstāvīga iestāde un saglabājot maksimāli plašu studiju programmu piedāvājumu. Izglītības un zinātnes ministrijā to vērtē kā loģisku soli, ņemot vērā, ka iecere veidot jaunu valsts augstskolu Latgalē nav radusi atbalstu ne Rēzeknē, ne Daugavpilī.

Pirms trīs gadiem starptautiskajā zinātnisko institūciju novērtējumā Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas sniegums inženierzinātnēs atzīts par vidēju. Lai augstskola saņemtu finansējumu šī vērtējuma uzlabošanai, tai jāmeklē spēcīgāks partneris.

Rīgas Tehniskās universitātes sasniegumi inženierzinātnēs atzīti kā "ļoti labi". Tas un cerība, ka, integrējoties RTU, izdosies palikt kā pastāvīgai iestādei, mudinājis Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas vadībai virzīties uz šo partnerību.

"Pirmkārt, tā ir viena no Latvijas vadošajām universitātēm. Mēs esam ļoti radniecīgi pēc studiju virzieniem – gan inženierzinātnes, gan sociālās zinātnes," norādīja Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas rektore Iveta Mietule.

Oficiāla augstskolu saplūšana gan varēs notikt tikai ar Ministru kabineta rīkojumu. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) ir informēta, ka akadēmijas padome vēlas, lai notiktu integrācija ar RTU, bet vēl gaida oficiālu priekšlikumu no augstskolas.

Sākotnēji vīzija bija cita. "Veidot uz Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas bāzes jaunu, modernu, konkurētspējīgu universitāti, lai varētu reaģēt uz esošajiem ekonomiskajiem izaicinājumiem Latgalē," sacīja IZM valsts sekretāra vietnieks Dmitrijs Stepanovs.

"Ir jābūt vēlmei, ļoti spēcīgai vēlmei veidot jaunu izglītības iestādi. Šobrīd tādas vēlmes vēl nebija," atzina Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas padomes priekšsēdētāja Kristīne Vlagsma.

To apstiprināja arī Daugavpils Universitātē, uzsverot neizpratni, kāpēc jālikvidē divas esošās augstskolas. Dibinot jaunu iestādi, būtu arī jāizvēlas jauna vadība. Konkurenci starp abām augstskolām apstiprina fakts, ka tām ir vairākas līdzīgas studiju programmas. Vienlaikus abas pastāv uz to, ka katrai ir sava identitāte un tradīcijas.

Rēzeknē studenti pauda, ka viņiem svarīgākais, lai akadēmija nekļūst par filiāli kādai citai augstskolai. "Nevienam pirmajās sarunās nešķita pieņemams fakts, ka studijas notiktu divās izglītības iestādēs un notiku kaut kāda pastāvīga pārvietošanās," pastāstīja Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas Studējošo padomes vadītājs Matīss Silinieks.

Nosaukums un neatkarība pašiem lemt par savām studiju programmām paliks, tam šķēršļus neredz arī Rīgas Tehniskā universitātē. Tur sola palīdzēt Rēzeknei rast ciešākas saiknes ar nozari, ar uzņēmējiem.

"Tādējādi veidot inovāciju ekosistēmu, kas dotajā brīdī Rīgas Tehniskajai universitātei jau ir, pārnesot to arvien vairāk uz Latgales reģionu. Tas varētu kļūt par Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas personā tādu kā ekselences centru," sacīja Rīgas Tehniskās universitātes attīstības prorektors Artūrs Zeps.

Vēl abas puses cer palielināt studējošo skaitu no ārvalstīm. Konsolidācijas plāns būtu jāpabeidz nākamā gada pirmajā ceturksnī, prognozē padomes priekšsēdētāja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti