Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija lauž līgumu ar dienesta viesnīcas būvdarbu veicējiem

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā iecere par mūsdienīgu un modernu dienesta viesnīcu joprojām nav īstenojusies. Būvdarbi bija jāpabeidz pagājušā gada martā, taču Būvniecības valsts kontroles birojam konstatējot virkni neatbilstību un būvniecības pārkāpumu, darbi tika apturēti. Akadēmija, nespējot ar būvnieku panākt vienošanos, ir lauzusi līgumu. Šobrīd tiks sludināts jauns iepirkums, lai novērstu iepriekšējā būvnieka pieļautās kļūdas. Projekta izmaksas ir vairāk nekā trīs miljoni eiro, no kuriem lielākā daļa ir valsts aizdevums, un pašlaik grūti spriest, cik lielā mērā dienesta viesnīcas pārbūves izmaksas palielināsies.

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas lauž līgumu ar dienesta viesnīcas būvdarbu veicējiem
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas dienesta viesnīcas pārbūves projekts apstājies, jo ir nepieciešams labot būvnieku pieļautās kļūdas. Akadēmijas izpilddirektors Kristaps Gailis, rādot būvnieka izdarīto, norāda uz virkni pārkāpumu.

„Pēc projekta būvniekam vajadzēja izlīdzināt logu ailes sānu, to nošpaktelēt un tad tikai veidot apdari, bet būvnieks to ir risinājis tādā brutālā veidā un tādā manierē, kā ir izdevīgi pašam būvniekam, bet tas apdraud ēkas energoefektivitāti, jo dažiem logiem būs nepieciešams veikt sānu ailes pārbūvi,” stāsta Gailis.

Objektā vairākas vietās redzami atsegumi, lai pārliecinātos par paveikto darbu kvalitāti.

„Šeit tātad tika mērīts grīdas slāņa biezums, biezuma izbūvē arī pieļautas novirzes, dažādās vietās tas ir dažāds.” Savukārt uz jaunā griestu seguma redzami plankumi, tādi ir vairākās telpās. „Jā, te ir bijis plīsums komunikāciju stāvvados. Tas ir kārtējais būvnieka defekts,” rāda Gailis.

Būvniecības valsts kontroles birojs viesnīcas pārbūves būvdarbu kontroli veica četras reizes.

„2019. gadā birojs konstatēja neatbilstības būvdarbu veikšanas dokumentācijas noformēšanā, taču šīs neatbilstības norādītajos termiņos, ko birojs bija teicis, tika novērstas,” skaidro akadēmijas izpilddirektors.

Taču jau nākamajās pārbaudēs, kas tika veiktas, sākot no 2020. gada maija, konstatēja, ka būvnieks pieļāvis nesaskaņotas atkāpes no būvprojekta un pieļāvis būvnormatīvu pārkāpumus, tāpēc darbi tika apturēti, apliecina Būvniecības valsts kontroles biroja pārstāve Elīna Balgalve.

„Projektam ir neatbilstoši izbūvētas pārseguma konstrukcijas un arī komunikāciju šahtu pamati un to šķērsojumi, tāpat ir parakstīti segto darbu akti par būvdarbiem, kas faktiski nav izpildīti atbilstoši būvprojektam. Vērtējot pārkāpumu nozīmīgumu, jāatzīst, ka tie ir nozīmīgi, jo skar būvei būtisko prasību neievērošanu, runa ir par mehānisko stiprību un stabilitāti, tāpat higiēnas prasību nenodrošināšanu būves ekspluatācijas laikā un neatbilstībām energoefektivitātes prasībām,” norāda Balgalve.

Projektēšanu, būvniecību un autoruzraudzību veica personu apvienību "PST&ARMS&Campaign", ar kuru akadēmijai pēc būvdarbu pārtraukšanas un Būvniecības valsts kontroles biroja konstatētajām neatbilstībām nav izdevies vienoties par defektu novēršanu, tāpēc sadarbība ir pārtraukta. Un tiks sludināts jauns iepirkums, lai novērstu būvnieka neizdarības, pirmkārt, lai stiprinātu pārseguma paneļu radīto pārslodzi, stāsta Kristaps Gailis.

„Mēs veicām cenu aptauju, un mums nozares eksperti ar attiecīgu kvalifikāciju iesūtīja risinājumu, kā pastiprināt paneļus. Paneļu pārslodze, ko tas nozīmē, vai tas rada bīstamību ēkai? Jā, tas var radīt, katram panelim ir savi rakstura lielumi, kādu nestpēju tas panelis spēj nodrošināt, un jāņem vērā, ka šajā ēkai ir dažādi paneļi izmantoti,” turpina Gailis.

Taču projektētājs nav ņēmis vērā šīs atšķirības.

„Projektētājs, projektējot ēku, vadījās pēc paneļa aprēķina, kādi atrodas trešajā stāvā; un aprēķinot, kas ir virsū uzbūvēts, ir nepieciešams paneļus pastiprināt, lai nodrošinātu ēkas stabilitāti un drošību,” uzsver Gailis.

Dienesta viesnīcas trīsstāvu ēka ir pārbūvēta, izveidojot divvietīgus un četrvietīgus numuriņus – katrā ir telpa tualetei un dušai, viesnīcā varēs izmitināt 146 studentus. Ir atsevišķi virtuve, veļas telpa. Pagrabtelpā – trenažieru zāle, arī tur ir problēmas, uz sienas redzamas mitruma pēdas, krāsa uzburbusi, jo izbūvētā hidroizolācija nepilda savas funkcijas, pauž Kristaps Gailis, sakot, ka jaunajam būvniekam būs jārod risinājums, kā to novērst. Jauno iepirkumu plānots atvērt 11. novembrī. Savukārt radušos strīdu ar būvnieku Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija risinās tiesas ceļā, norādot, ka būvnieka rīcības rezultātā ir nodarīti zaudējumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt