Rēzeknes skolēni savu profesionālo nākotni redz militārajā dienestā

Rēzeknes Valsts poļu ģimnāzijā daudzi skolēni savu nākotnes profesiju redz valsts aizsardzības un militārajā sfērā, noskaidrots Rēzeknes Valsts poļu ģimnāzijas jauniešu un vecāku aptaujā.

10. un 11. klase šobrīd kā obligātus mācību priekšmetus apgūst psiholoģiju, krimināltiesības un robežu drošību. Dažās citās pilsētas skolās līdzīga veida nodarbības notiek fakultatīvi.

Jau nākamajam mācību gadam Aizsardzības ministrija gatavo pilotprogrammu un cer aizsardzības mācību kā obligātu ieviest visā valstī.

Valsts robežsardzes pārstāves vadībā vidusskolēni apgūst atšķirības starp pulkvedi, kaprāli, seržantu un citām amata pakāpēm. Tā gan ir tikai viena no Rēzeknes Valsts poļu ģimnāzijā ieviestās profesionālās ievirzes programmas “Valsts robežu drošība” mācību stundām. Programmu skolā ieviesa pirms diviem gadiem, un tā iekļauj arī papildu nodarbības sportā, psiholoģijā un kriminālistikā. “Mani interesē viss, kas saistīts ar militāro. Man ir prieks par to, ka mēs mācāmies gan tuvcīņu, gan izzinām valsti,” saka Rēzeknes Valsts poļu ģimnāzijas 11. klases skolniece Elvita Vilka.

Skolēni un vecāki programmu novērtē, jo uzskata, ka arī aizsardzība un militārā joma turpmāk kļūs arvien perspektīvāka. “Iespējams, arī saistīšu [savu nākotni] ar militāro jomu, varbūt kaut ko ar sportu. (..) Mums bija interesants piedzīvojums, mēs braucām uz robežsargu mācībām. Skatījāmies, kāda ir viņu ikdiena,” saka Rēzeknes Valsts poļu ģimnāzijas 10. klases skolēns Raivis Kuševskis.

Atšķirībā no citām vispārizglītojošām programmām šajā sporta stundas notiek ik dienu, divas reizes nedēļā mācot jauniešiem tuvcīņas paņēmienus.

Arvien lielākas grūtības rada jauniešu fiziskā sagatavotība, tāpēc skolēni jau laikus radināti pie tādas fiziskās slodzes, kādu to pieprasa militārajā darbā. “Bērniem vienkārši patīk sēdēt maliņā un neko nedarīt. (..) Ja viņi būs robežsargi, tad viņiem katru gadu būs jāizpilda fiziskais veselības tests. Mums ir izstrādāti arī savi normatīvi,” norāda Rēzeknes Valsts poļu ģimnāzijas direktore Valentīna Šidlovska.

Skolas vadība atbalsta Aizsardzības ministrijas ieceri no nākamā mācību gada valsts aizsardzību mācīt visās skolās, taču pirms tam jāvieš izmaiņas pedagogu piesaistē. “Šodienas uzstādījums, ka tiem ir jābūt ar pedagoģisko izglītību, par to šobrīd domā Aizsardzības ministrija. Es tam absolūti piekrītu, ka ir jāveic arī korekcijas un izmaiņas. Prasības šim virzienam drusciņ citādas,” pauž Šidlovska.

Tas, vai ģimnāzijas skolēni arī turpmāk studēs un strādās ar valsts drošību saistītās profesijās, būs zināms vēl pēc gada, kad izlaidums būs programmas “Valsts robežu drošība” pirmajiem absolventiem.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti