Rēzeknes skolās ievieš mācības divās maiņās, dala klases un daļu priekšmetu māca attālināti

Lai apturētu Covid-19 infekcijas tālāku izplatību Latvijā, no pirmdienas, 30. novembra, noteikti stingrāki ierobežojumi izglītības jomā, tostarp noteikts, ka skolās vienam audzēknim ir jānodrošina trīs kvadrātmetru liela platība, bet skolotājiem arī stundās jālieto sejas maskas. Rēzeknes skolās šo jautājumu risina dažādi – sākot ar mācībām divās maiņās un beidzot ar pāriešanu uz attālinātajām apmācībām.

Rēzeknes skolas pielāgojas jaunajām prasībām Iveta Čigāne
Amatpersonas ir lēmušas, ka 1. līdz 6. klašu skolēniem, ja izglītības iestāde lemj mācību procesu organizēt klātienē, uz vienu skolēnu ir jānodrošina ne mazāk kā trīs kvadrātmetri no klases telpas platības.

 

Mācīsies arī aktu zālē

Latvijas Radio devas uz Rēzeknes sākumskolu, kurā mācās nepilni 500 audzēkņi, lai uzzinātu, ko skola plānot darīt, lai jaunos noteikumus ievērotu. “Šobrīd klases telpā ir 15 skolēnu galdi un 30 krēsli, bet no pirmdienas šajā klasē mācīsies uz pusi mazāk skolēnu. Galdi būs nedaudz distancēti, un pie galda sēdēs tikai viens skolēns,” izrādot vienu no skolas mācību telpām pagājušās nedēļas nogalē, teica Rēzeknes sākumskolas direktore Ilona Stramkale.

Direktore atklāja, ka jauno distancēšanās ierobežojumu nodrošināšana skolā ir izaicinājums gan skolas vadībai, gan skolotājiem, gan arī skolēniem, un, lai nodrošinātu šo prasības izpildi, Rēzeknes sākumskolā turpmāk ieviesti vairāki jauninājumi. Viens no tiem – klases dalīšana grupās: “Mūsu skolas klašu telpas ir ļoti līdzīgas, vidējā klases telpas platība ir 45 kvadrātmetri, bet skolā ir arī lielākas telpas: 60 kvadrātmetri, 54 kvadrātmetri, bet tas vienalga neatrisina šīs dienas prasību nodrošināt katram izglītojamajam 3 kvadrātmetrus, tāpēc mēs savu darbu esam strukturējuši tā, ka katra klase tiek dalīta divās grupās. Katrā telpā mācīsies vidēji līdz 10–15 skolēni.”

Rēzeknes sākumskolā strādā 41 pedagogs, ir 18 klašu komplekti un klasē vidēji mācās 25 skolēni. Lai nodrošinātu distancēšanās prasību ievērošanu Rēzeknes sākumskolā, mācību process notiks arī skolas aktu zālē, kur mācīsies 30 skolēnu liela klase. Tāpat skolā no pirmdienas mācības notiek divās maiņās.

“Līdz semestra beigām mūsu skolā apmācību process būs divās maiņās, tas ir jauns izaicinājums. Skolā mācās teju 500 skolēnu, un nodrošināt vienā plūsmā visu distancēšanās noteikumu ievērošanu nav iespējams. Tāpēc skola meklēja un rada šo iespēju organizēt mācības divās maiņās. Šis ir īstermiņa risinājums, un ilgtermiņa risinājums tas noteikti nevar būt, jo mēs nonākam cita izaicinājuma priekšā, kad mums ir jādomā, kas strādās ar otru klases daļu. Mums ir jāmenedžē  procesi tā, lai skolēni bez skolotāja uzraudzības netiktu atstāti. Mēs šobrīd pie tā cītīgi strādājam,” uzsvēra skolas direktore.

Attālināti arī sports un mūzika

Lai ievērotu jaunās distancēšanās prasības skolā, nodrošinot 3 kvadrātmetrus uz vienu skolēnu, Rēzeknes sākumskolā telpu trūkuma dēļ ir nolemts vairāku priekšmetu mācības nodrošināt attālināti.

“Tas nozīmē, ka notiks daļēji attālinātais mācību process. Pēc būtības mācības notiks klātienē, bet būs mācību priekšmeti, kurus mēs mācīsim attālināti. Tie ir vizuālā māksla, mājturība un tehnoloģijas, sports un mūzika,” skaidroja Stramkale.

Lai mazinātu infekcijas izplatības risku no pedagoga uz bērniem, noteikts pienākums pedagogiem izglītības procesa laikā lietot mutes un deguna aizsegus. Matemātikas skolotāja Mārīte Šveidere atklāja, ka tas nav viegli, taču viņa uzskata, ka īslaicīgi gatava paciest neērtības, galvenais, lai mācības notiek klātienē un skolēni iegūst kvalitatīvu izglītību.

“Kopš rosinājuma gaiteņos lietot sejas masku, es sejas masku lietoju arī stundās. Sākumā bija diezgan grūti, jo pirmajās dienās, kamēr nebija pierasts, man pēcpusdienā sāpēja galva un visu dienu ir mitrs ap muti. Tāpat arī runāt nav vienkārši, jo pats tu nejūti, vai tev jārunā skaļāk vai klusāk, vai bērni var mani sadzirdēt caur to masku. Protams, tas nav ikdienas darbs. Ir neērtības, bet es domāju, ka pagaidām tas ir labākais variants, ja mums atļauj skolā strādāt un bērniem nav jāmācās mājās,” pārliecināta skolotāja.

Mazākie skolēnie klātienē mācīsies piecās skolās

Rēzeknē ir deviņas vispārizglītojošās iestādes un, kā atklāj pilsētas Izglītības pārvaldes vadītājs Arnolds Drelings, turpmāk mācības katrā no tām notiks tā, lai tiktu ievērotas jaunās distancēšanās prasības.

“Divu dienu laikā skolām bija jāspēj daļēji vai pilnībā pārplānot savu darbu, lai skolēniem nodrošinātu mācības klātienē, jo mēs lēmām, ka mazajiem bērniem un viņu vecākiem vajadzētu nākt pretī un vismaz līdz šā semestra beigām nodrošināt mācību procesu klātienē. No 30. novembra piecās pilsētas skolās 1.–6. klašu skolēniem mācības turpināsies klātienē. Vairākās klasēs skolēni tiks dalīti grupās. Darbā tiks iesaistīti gan pedagogu palīgi, gan atbalsta personāls,” stāstīja Dreilings.

Savukārt preses konferencē izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska solīja, ka gadījumā, ja skolām būs papildu izmaksas, lai nodrošinātu prasību par 3 kvadrātmetriem uz vienu skolēnu, tam spēs rast finansējumu. Kopumā šogad attālināto mācību nodrošināšanai atvēlēti nepilni 6 ar pusi miljoni eiro, bet nākamgad – nedaudz vairāk kā 10 miljoni eiro.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt