Rēzeknes pusē maksa par nešķiroto sadzīves atkritumu izvešanu pieaug; rēķinus var samazināt šķirojot

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Uzņēmums "ALAAS" no jaunā gada 1. janvāra paaugstina sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksu. Tas nozīmē, ka Rēzeknes pilsētas, Rēzeknes novada un daļēji arī Ludzas novada iedzīvotājiem, kur uzņēmums sniedz pakalpojumus, par nešķiroto sadzīves atkritumu izvešanu būs jāmaksā vairāk. Lai samazinātu rēķinus, iedzīvotāji aicināti arvien vairāk domāt par atkritumu šķirošanu, jo par šķiroto atkritumu izvešanu nav jāmaksā. 

Rēzeknes pusē maksa par nešķiroto sadzīves atkritumu izvešanu pieaug; rēķinus var samazināt šķirojot
00:00 / 03:36
Lejuplādēt

Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums "ALAAS" ir informējis, ka maksa par nešķiroto sadzīves atkritumu izvešanu kļūs dārgāka, tarifs no 20,79 eiro par kubikmetru pakāpsies līdz 26,87 eiro.

Piemēram, privātmāju īpašniekiem, kas izmanto mazo, 240 litru konteineru, maksa par vienu izvešanas reizi palielināsies aptuveni par pusotru eiro, sasniedzot 6,45 eiro.

Kā norādīja atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumā, iedzīvotājiem jārēķinās, ka maksa katru gadu pieaugs, palielinoties dabas resursu nodoklim par apglabāto atkritumu apjomu poligonā, Latvijas Radio uzsvēra uzņēmuma izpilddirektors Jurijs Petkevičs.

"Es šajā nozarē esmu desmit gadus, tas dabas resursu nodoklis par vienu tonnu ir pieaudzis no 80 centiem līdz nākamajā gadā būs 95 eiro. Un valsts ar katru gadu dabas resursu nodokli plāno palielināt, lai sasniegtu tos rādītājus, kas mums visiem ir iedoti no Eiropas Savienības, ka 2035. gadā mums jāapglabā tikai 10 procenti no nešķirotajiem sadzīves atkritumiem," skaidroja atkritumu apsaimniekotājs.

Tāpēc ir arvien vairāk jādomā par atkritumu šķirošanu, jo par šķiroto atkritumu izvešanu nav jāmaksā.

"Jo vairāk mēs atšķirojam no tās masas, ko mēs metam kopējā konteinerā nešķirotu, jo mēs vairāk samazinām to apjomu, līdz ar to mēs saņemam mazāku rēķinu par izvesto atkritumu daudzumu," sacīja Petkevičs.  

Kā novērots atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumā, šķiroto atkritumu kopējais apjoms pieaug. Tomēr tas nebūt nav tik ātrs un viegls process. Latvijas Radio satiktajiem cilvēkiem trūkst motivācijas un izpratnes par to, kādēļ jāšķiro, un to, kā tas ietekmē viņu rēķinus.

"Ziniet, ne visu šķirojam, šķirojam – plastmasas un stiklu." 

Pie daudzdzīvokļu mājas ir konteiners šķirotajiem atkritumiem, tomēr tur citi mēdz mest visu, kas pagadās. Tāpat šķirošanu ietekmē nelielā virtuves platība. Iedzīvotāji stāstīja:

"Vajadzētu šķirot, bet mājās nav daudz vietas, mums maza virtuve, ir veļasmašīna, izlietne, gāzes plīts, pašam knapi, kur apgriezties – divatā gandrīz nevar ieiet." 

"Mums pagalmā ir konteineri, jā, dažādi. Kā uzstādīja [šķirošanas konteinerus] gadi trīs, četri, tur ērti [šķirot]. Nesekoju rēķinam, kaut kā nemanīju atšķirības lielas."

Rēzeknē aptuveni trešdaļai daudzdzīvokļu māju ir uzlikti šķiroto atkritumu konteineri, un iedzīvotāji šķirojot pieļauj arvien mazāk kļūdu. Privātmāju iedzīvotājiem šķirotie atkritumi jāved pašiem uz šķiroto atkritumu laukumu. Kā skaidroja uzņēmumā, mazāk par 20 procentiem atkritumu tiek sašķiroti, tomēr pieaugums ir vērojams.

"Ja mēs skatāmies piecu gadu laikā, tad tas ir dubultojies – vairāk nekā 10 procenti pieaugums, ko mēs redzam katru gadu," sacīja Petkevičs.

SIA "ALAAS" sola, ka nākamajā gadā šķiroto atkritumu laukumā būs iespēja nodot arī tekstila izstrādājumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti