Rēzeknes novada skolās runās par mobingu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Noslēdzies Rēzeknes novada pašvaldības Izglītības pārvaldes izsludinātais konkurss par līdzfinansējuma piešķiršanu biedrībām un nodibinājumiem jaunatnes iniciatīvu projektiem. Atbalstu saņēmuši trīs no astoņiem novada jauniešu iesniegtajiem projektiem. Starp tiem arī Ozolmuižas pagasta biedrības “Esi vasals” projekts ''“Man ir ko teikt” – mobings skolā”.

Rēzeknes novada skolās runās par mobingu
00:00 / 04:59
Lejuplādēt

Jaunatnes iniciatīvu projektu konkursā Rēzeknes novadā piedalījās novada pagastos darbojošās jauniešu nevalstiskās organizācijas un nodibinājumi. Kā atklāj Rēzeknes novada Ozolmuižas pagasta Bērnu un jauniešu centra vadītāja Līga Bistrova, biedrības “Esi vasals” projekta ideja saistīta ar mūsdienās tik aktuālo un sāpīgo mobinga tēmu.

“Viss sākās ar to, ka pērn es Rēzeknē apmeklēju centra “Marta” nodarbības. Tur arī tika aizskarta tēma – mobings. Mobings skolā, mobings darbā, mobings vispār ikdienā, kur vien iespējams saskarties ar šādām situācijām. Tad, kad apmācības beidzās, es ilgi par to domāju, atcerējos arī savas skolas gaitas un sapratu, ka tā ir tā tēma, ko es gribētu ”pacelt”, ar kuru es gribētu iet uz skolām, aicināt par to runāt skolotājus un arī ar pašiem skolēniem pārrunāt šo tēmu,” stāsta Bistrova.

Viņa atzīmē, ka arī pati skolas gados ir saskārusies ar pāridarījumiem no skolasbiedru puses un tikai tagad apzinās un saprot, cik lielu negatīvu iespaidu uz bērnu vai jaunieti var atstāt pat šķietami nenozīmīgi aizrādījumi, nerunājot jau par vardarbīgu izturēšanos no vienaudžu puses:

“Es atceros savas skolas gaitas, man arī gāja diezgan sarežģīti, jo es arī ikdienā saskāros ar to. Un ir tiešām ļoti smagi to atzīt un vēl vairāk – prasīt kādam palīdzību. Nedod Dievs, vēl pateiksi skolotājai, ka tevi kāds abižo un, ja vēl tevi pārprot, tad tu beigās pats paliec vainīgs.”

Lai izglītotu pedagogus, runātu ar skolēniem par skolā un citviet sastaptajiem pāridarījumiem, projektu sākumā plānots realizēt vienā no Rēzeknes novada skolām.

“Ņemot vērā, ka biedrība atrodas Ozolmuižas pagastā, pirmā skola, kurai mēs pievērsām uzmanību bija Sakstagala skola. Tika uzrunāta skola, skolotāji piekrita,” saka Bistrova.

Ar mobinga problēmu skolās un citviet sadzīvē saistītā projekta īstenošanu bija paredzēts uzsākt šā gada sākumā. Pusgada laikā katru mēnesi bija ieplānoti dažādi pasākumi un nodarbības.

“Projekta īstenošanu bija paredzēts sākt janvārī un līdz pat skolas beigām realizēt kādu pasākumu, strādājot ar skolēniem un arī ar skolotājiem individuāli un vēlāk “miksējot” grupas–skolēns–skolotājs. Bija paredzēts sadarboties ar centru “Marta” Rēzeknē, organizēt informatīvās nodarbības, runāt par mobingu vispār, jo ne visi saprot, kas īsti slēpjas zem šī vārda un cik plašus kaitējumus tas var nodarīt. Bija plānots arī organizēt lomu spēles, kur piedalās gan skolotāji, gan skolēni. Izmantot arī sociālā teātra metodes, aicināt cilvēku grupas un veicināt to savstarpējo mijiedarbību, un rezultātā,  apkopojot pašu skolēnu ieteikumus, saprast, kas ir tā vide, kur viņi jūtas droši,” klāsta Bistrova.

Diemžēl ārkārtējās situācijas dēļ pašlaik projekta ''“Man ir ko teikt” – mobings skolā” realizācija ir atlikta. Taču Ozolmuižas pagasta Bērnu un jauniešu centra vadītāja Līga Bistrova pārliecināta, ka šis projekts noteikti tiks realizēts vēlāk. Sākumā to realizēs vienā Rēzeknes novada skolā, kas varētu kalpot situācijas izzināšanai, un vēlāk šādas aktivitātes varētu notikt arī citās novada un arī Rēzeknes pilsētas skolās.

Rēzeknes novada pašvaldības jaunatnes lietu speciālists Aivars Mežatučs stāsta, ka jauniešu biedrību un nodibinājumu iniciatīvu projektu konkurss novadā notika pirmo reizi un tā tēmas bija saistītas ar aktīva un veselīga dzīvesveida veicināšanu novadā, jauniešu socializāciju un aktīvās atpūtas veicināšanu Rēzeknes novadā:

“Konkurss ir jauns, un šis ir pirmais, var teikt, testa gads. Mēs nolēmām paskatīties, kāda būs atsaucība no jauniešu biedrībām un nodibinājumiem. Atsaucība bija. Bija diezgan dažādi astoņi  pieteikumi. Viens bija inventāra iegāde jauniešu pulciņam “Vīru skola”, bija projekts, kas paredzēja popularizēt Lielā Liepu kalna dabas objektus, organizēt ziemas prieku festivālu, organizēt dažādus kultūras aktivitāšu pasākumus, jauniešu deju kolektīvu konkursu. Atbalstu guva trīs projekti: divi tieši par jauniešu sociālo iekļaušanu caur neformālo izglītību un trešais projeks par mobingu skolās.”

Rēzeknes novada jauniešiem paredzētā projektu konkursa mērķis ir atbalstīt jaunatnes iekļaušanos politiskajos, ekonomiskajos, sociālajos un kultūras procesos novadā. Kopējais konkursa finansējums ir nepilni 3 tūkstoši eiro, kas tika sadalīti konkursa uzvarētāju starpā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti