Rēzeknes novadā plāno būtiski celt jaundzimušā pabalstu; to sadalītu uz 18 mēnešiem

Rēzeknes novada pašvaldībā plāno vairāk nekā divas reizes palielināt jaundzimušā pabalstu. Tajā pašā laikā, lai novērstu tā saucamo "pabalstu tūrismu", ģimenes šo naudu saņems nevis vienā maksājumā, kā tas bija līdz šim, bet gan ikmēneša maksājumos pusotra gada garumā, vēstīja Latvijas Radio.

Rēzeknes novada Sociālais dienests sagatavojis un nodevis izskatīšanai domes deputātiem saistošo noteikumu projektus par sociālās palīdzības pabalstiem Rēzeknes novada pašvaldībā. Kā atklāja novada Sociālā dienesta vadītāja Silvija Strankale, plānots, ka noteikumi būs īpaši labvēlīgi jaunajām ģimenēm, jo paredz būtisku jaundzimušā pabalsta palielinājumu un arī pabalsta izmaksas kārtības maiņu.

Rēzeknes novadā plāno būtiski celt jaundzimušā pabalstu; to sadalītu uz 18 mēnešiem
00:00 / 03:11
Lejuplādēt

"Šis pabalsts varētu būt 720 eiro, ja abi vecāki un bērns reģistrēts Rēzeknes novada administratīvajā teritorijā. Ja reģistrēts viens no vecākiem, tad tie varēt būt 360 eiro. Ja mēs paskatāmies piecu gadu griezumā, tad 2016. gadā šo pabalstu saņēma 266 ģimenes, 2019. gadā tā bija 231 ģimene. 2020. gada dati man jau ir kopā ar Viļānu novadu un kopā ar Rēzeknes un Viļānu novadu, – tās bija 427 ģimenes."

Cels atbalstu

Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs ("Jaunā Vienotība", "Kustība "Par!"", Latgales partija) uzskata, ka, ieviešot dalīto jaundzimušā pabalsta izmaksu, jaunajām ģimenēm būtu papildu ienākumi – 40 eiro, ko ik mēnesi atvēlēt, piemēram, elektrības rēķina apmaksai vai mazuļa higiēnas precēm.

"Šobrīd šī summa ir 40 eiro mēnesī un termiņš ir pusotrs gads. Tā, ka tīri matemātiski varam sarēķināt, ka kopumā tie ir 720 eiro," viņš sacīja.

Švarcs uzsvēra, ka pēdējos gados daļa vecāku, meklējot pašvaldību, kur lielāks jaundzimušo pabalsts, deklarējas arī Rēzeknes novadā. Tāpēc dalītā jaundzimušā pabalsta izmaksāšana varētu novērst tā saucamo "pabalstu tūrismu".

"Ir novērojama tendence, kad notiek tā saucamais "pabalstu tūrisms". Gadās, ka vecāki vienkārši deklarējas pašvaldībā, kur ir izdevīgāki nosacījumi, saņem pabalstu un tad deklarējas atkal citur. Līdz ar to mēs jaundzimušā pabalstu piešķirsim tām ģimenēm, kuras ir deklarējušas un faktiski dzīvo mūsu teritorijā. Šobrīd ir šī vienreizējā pabalsta pieeja, tie ir 300 eiro [ja novadā deklarēti abi vecāki – red.], un to mēs saucām par "Šūpuļa" vai "Raudzību pabalstu", bet šobrīd mēs gribētu, lai tas kļūst kā tāds vērā ņemams ikmēneša sociālais atbalsts no pašvaldības."

Novadā dzimst mazāk

Pēc Rēzeknes novada pašvaldības Dzimtsarakstu nodaļas vadītājas Marijas Deksnes teiktā, Rēzeknes novadā reģistrēto jaundzimušo skaits samazinās. Pērn reģistrēti vien 69 jaundzimušie.

"Līdz 2019. gadam tie bija 100 un vairāk jaundzimušie, bet 2019. gadā ir reģistrēti 68 jaundzimušie, 2020. gadā – 69 bērniņi, šogad šis skaitlis būs aptuveni 100. Viļānu pagastā iepriekšējos divos gados ir reģistrēti pa 30 jaundzimušajiem gadā."

Rēzeknes novada Sociālā dienesta izstrādātais projekts par jaundzimušā pabalsta palielināšanu un izmaksas mehānisma maiņu vēl ir jāapstiprina novada domes deputātiem. Paredzēts arī veikt jauno vecāku aptauju, lai uzzinātu viņu viedokli par vienreizējā jaundzimušā pabalsta sadalīšanu pa mēnešiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt