Rēzeknes novadā palīdz iekārtot mazdārziņus – šogad ražu novāks 24 ģimenes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Jau trešo gadu Rēzeknes novadā iedzīvotājiem tiek sniegta finansiāla palīdzība dārzu ierīkošanai – piešķirot līdzekļus, lai apstrādātu zemi, iegādātos sēklas un dārza aprīkojumu. Finansiāla palīdzība tiek nodrošināta sadarbībā ar Norvēģijas Sarkano Krusta īstenoto darba terapijas projektu, tādā veidā mudinot cilvēkus strādāt un motivējot arī citus gadus pašiem audzēt sev dārzeņus.

Šogad projekta ietvaros rudens ražu novāks 24 Rēzeknes novada ģimenes.

Santas ģimene no Rēzeknes novada Bērzgales pagasta ir viena no tām, kura šogad saņēma finansiālu atbalstu sava mazdārziņa ierīkošanai. Vīrs strādā, savukārt Santa rūpējas par bērniem, tie vēl mazi - jaunākajam pusgads un vecākajai meitiņai pieci.

Santa ved uz dārzu un šajā pavasarī ierīkoto siltumnīcu, lai rādītu, kas izaudzis: “Tur bietes, burkāni, gurķi. Gurķi bija visa vaga sasēta, bet neizauga.”

Projekta ietvaros katram dalībniekam tiek piešķirti 83 eiro. Par iegādāto jāuzrāda čeki un jāraksta darbu dienasgrāmata, tādā veidā plānojot savu laiku un izdevumus. Santas ģimene par piešķirto naudu uzbūvēja siltumnīcu.

“Siltumnīcā tomāti un paprika. Nākamgad domāju otro siltumnīcu gurķiem,” stāsta Santa.

Bērzgales pagastā finansējums dārza ierīkošanai šogad piešķirts četrām ģimenēm. Ievas ģimene par šo naudu apstrādāja dārzu, “lai iestādīt varētu, izart, plēvi nopirkt tādas lietiņas”, stāsta Ieva.

Pašiem to izdarīt būtu grūti, “diezgan liels atbalsts tas ir, kad nav darbiņa pašiem riktīga”, stāsta Ieva.

Ieva ar šā gada ražu ir apmierināta, kartupeļi izauguši pietiekami lieli, lai tos rīvētu un ceptu pankūkas.

“Diezgan normāli. Ir kartupeļi, burkāni, viss ir paaudzis,” stāsta Ieva.

Bērzgales pagastā, vērtējot iespējamos projekta dalībniekus, atbalstu piešķīra ģimenēm ar bērniem. Bērzgales pagasta sociālā darbiniece Natālija Platpīre atzīst, ka šis ir veiksmīgs projekts, kas sniedz atbalstu un motivē darbam.

“Ļoti pozitīvi es to vērtēju, jo cilvēkiem tas ir finansiāls atbalsts, jo ar naudu ir diezgan pagrūti, līdz šim jau viņiem ir mazdārziņš, bet tas ir papildus atbalsts,” atzīst sociālā darbiniece Natālija Platpīre.

Darba terapijas projekts īstenots, sadarbojoties Rēzeknes novada Sociālajam dienestam ar Norvēģijas Sarkano Krustu un Latvijas Sarkanā Krusta Rēzeknes komiteju. Šogad atbalstīto ģimeņu skaits ir divreiz lielāks nekā pērn. Projekta kopējā summa ir 2000 eiro, šīs summas ietvaros atbalsts sniegts 24 novada ģimenēm. Katru gadu atbalsts tiek piešķirts citām ģimenēm.

Novada Sociālā dienesta vadītāja Silvija Strankale stāsta, ka laukos lielākās izmaksas veido tieši zemes apstrādāšana.

“Tie, kas iekopj mazdārziņus, pamatā ir cilvēki, kuriem nav šo resursu, nav lauksaimniecības tehnika. Šīs izmaksas ir ļoti dārgas, tāpēc daudzus arī attur no lielāka mazdārziņa ierīkošanas. Katru gadu mēs klausāmies, ko cilvēki stāsta, kad viņi rāda savus mazdārziņus, ko izaudzējuši. Saka, ka pagājušajā gadā bija piecas vagas, šogad jau desmit vagas,” stāsta Silvija Strankale.

Projekta ietvaros atbalstītas tiek gan trūcīgās, gan maznodrošinātās, gan daudzbērnu ģimenes - tie, kuri atbalstu novērtē un praktiski izmanto. Sadarbības partneri Norvēģijas puse, vērojot iepriekšējo gadu pieredzi, projekta norisi Rēzeknes novadā vērtē atzinīgi.

 “Mēs ceram, ka būs tāds projekts, jo norvēģi ir apmierināti. Viņi katru gadu brauc no mums ar lieliem iespaidiem. Viņi redz, ka naudiņa ir lietderīgi izmantota, viņi redz, ka cilvēki attīsta savu saimniecību,” stāsta Latvijas Sarkanā Krusta Rēzeknes komitejas izpilddirektore Gunta Krukovska.

Šajā nedēļas nogalē Rēzeknes novadā ieradīsies delegācija no Norvēģijas, lai redzētu, kā šajā gadā cilvēkiem ir veicies ar dārza darbiem un saprastu, vai projekts turpināsies arī nākamajā pavasarī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti