Rēzeknes novadā no trim internātpamatskolām izveido vienu speciālo pamatskolu

Rēzeknes novadā šobrīd ir trīs speciālās internātpamatskolas. Īstenojot skolu skaita  samazināšanu, no trim speciālajām internātpamatskolām - Maltas, Adamovas un Tiskādu -  iecerēts izveidot vienu skolu - Rēzeknes novada speciālo pamatskolu, kas atradīsies Maltā un Tiskādos. Izmaiņas tiks ieviestas jau ar nākamo mācību gadu.

Rēzeknes novadā no trim internātpamatskolām izveido vienu speciālo pamatskolu
00:00 / 04:57
Lejuplādēt

Adamovas speciālā internātpamatskola atrodas skaistā vietā pie Adamovas ezera, vien dažu kilometru attālumā no Rēzeknes pilsētas. Skolu apmeklē izglītojamie ar mācīšanās, garīgās veselības traucējumiem un somatiskajām saslimšanām. Adamovas speciālās internātpamatskolas direktora vietniece Zigrīda Vasiļkova izrāda skolas infrastruktūru, pagrabstāvā ir izveidota sāls istaba, sauna, vieta, kur audzēkņiem pieejama rehabilitācija. Skolā kopējais audzēkņu skaits pirmajā septembrī bija 69, no kuriem vien 9 ir no Rēzeknes novada, pārējie no citām pašvaldībām, ģeogrāfija aptver teju visu Latviju. Šo skolu internātskolu optimizācija skars vissāpīgāk. Tā tiks slēgta.

“Īpaši liels pārsteigums tas nav, jo mēs jau maijā paskatījāmies mūsu skolas budžetu, ka varētu būt budžets ar saimniecisko izdevumu iztrūkumu, un skolēnu skaits 70 mūsu skolā ir kritiskais, kurš nevarētu kristies vairāk, lai varētu darboties,” norāda Adamovas speciālās internātpamatskolas direktora vietniece Zigrīda Vasiļkova.

Arī Tiskādu speciālā skola tiks likvidēta, tomēr mācības šajā skolas ēkā notiks, vien zem cita nosaukuma, jo no pašreizējām trim speciālajām internātpamatskolām, kas atrodas Rēzeknes novadā, - Tiskādos, Adamovā un Maltā -, tiks izveidota viena - Rēzeknes novada speciālā pamatskola. Mācības šajā skolā notiks gan Maltā, gan Tiskādos. Šāda speciālo skolu tīkla optimizācijas nepieciešama, jo audzēkņu skaits samazinās.

“Maltā tiks realizēta programma bērniem ar garīgiem attīstības traucējumiem un smagiem garīgās attīstības traucējumiem, Tiskādos būs Maltas speciālās pamatskolas programmas realizācijas vieta, jo vienā iestādē mēs nevaram savietot visus 250 audzēkņus, kas ir šobrīd. Varbūt nākotnē būs iespējams, un būs viena šāda iestāde, tā aina parādīsies nākošajā gadā,”  stāsta Rēzeknes novada pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītājs Guntars Skudra.

No 2020. gada 1. septembra valsts budžetā netiks paredzēts finansējums izglītības programmām, kuras šobrīd realizē Adamovā un Tiskādos, tas nozīmē, ka skolēnu skaits būs vēl mazāks.

“No 2020. gada speciālās skolas vairs neīstenos speciālo programmu ar mācīšanās traucējumiem, līdz ar to tas tiks īstenots vispārizglītojošās skolās. Tie novadi, kuri ir sūtījuši savus bērnus pie mums uz Rēzeknes novadu, viņi atstās savās skolās un īstenos šo programmu,” skaidro Skudra.

Samazinoties izglītojamo skaitam speciālajās izglītības iestādēs, tiek samazināts arī valsts finansējums skolu darbībai. Jau šobrīd Rēzeknes novada pašvaldības budžetā bija jāparedz papildus 50 000 eiro skolu ikdienas uzturēšanai, nodrošinot skolēnu ēdināšanu, darbinieku algas, saimnieciskos izdevumus. Izglītības pārvaldes vadītājs atzīst, ka šobrīd precīzi nevar pateikt, cik daudz pedagogu un tehnisko darbinieku pēc optimizācijas reāli pazaudēs darbu. Likvidācijā faktiski tiks samazināti 113 pedagogu un tehnisko darbinieku, tomēr Tiskādos darbība tiks turpināta, paredzot, ka tur varētu mācīties ap 100 audzēkņu. Darbinieki būs nepieciešami, tomēr to, cik daudz, noteiks reālais skolēnu skaits.

Šobrīd aplēses liecina, ka bez darba palikt var ap 50 cilvēku. Adamovas speciālās skolas kolektīvu tas satrauc.

“Visi ir tādā kā neziņā, kas būs šeit, varbūt kādam paliks darbs šeit, daudzi ar mieru doties uz Tiskādu skolu, ja tur būs Rēzeknes novada skolas mācību bāze, brauktu uz turieni strādāt, jo atrast darbu ir grūti,” norāda Adamovas speciālās internātpamatskolas direktors Jānis Puriņš.

Iemesls, kādēļ tieši Adamovas ēka ir tā, kurā netiks īstenotas speciālās izglītības programmas, ir tās izmantošanas iespējas nākotnē. Adamovas ēkai ir reālāk atrast citu pielietojumu, netālu pilsēta, blakus ezers. Par variantiem tiekot domāts, iespējams, uz šo ēku tiks pārcelta pāris kilometru attālumā esošā Verēmu pamatskola, jo Adamovā ir lielāka skolas ēka; iespējams,  ēku piedāvās uzņēmējdarbības īstenošanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt