Ārpus Rīgas

Avīzes "Talsu Vēstis" žurnāliste Mārīte Jankelēviča par ielu pārbūvi Talsos

Ārpus Rīgas

Bijušo O. Kalpaka Rudbāržu pamatskolu sākuši apdzīvot jaunsargi

Rēzeknes novadā konstatēta bīstamā augļkoku slimība - bakteriālā iedega

Rēzeknes novadā konstatēta bīstamā augļkoku slimība - bakteriālā iedega

Šī gada vasara ar karstumu ir labvēlīga bīstamajai augļkoku slimībai - bakteriālajai iedegai. Līdz augusta sākumam Valsts augu aizsardzības dienesta inspektori veikuši 641 pārbaudi un noņēmuši 235 paraugus bakteriālās iedegas klātbūtnes noteikšanai. Trīs dārzos Latvijā ir konstatēta slimība. Vislielākie baktērijas apjomi šobrīd ir Rēzeknes novada Lendžu pagasta komercdārzā, kur slimības dēļ tika iznīcināti vairāk nekā 800 augļkoki.

Rēzeknes novada Lendžu pagasta lielākais augļu koku audzētājs, zemnieku saimniecības “Ķirši” saimnieks Dmitrijs Pavlovs ved uz savu dārzu, kur tika konstatēta bīstamā augļkoku slimība – bakteriālā iedega. Pēc slimības konstatēšanas saimniekam bija jālikvidē 807 bumbieres divu hektāru platībā un 88 ābeles.

“No sākuma izgriezām, un pēc tam izrakām ar traktoru ar visām saknēm, jo varbūt baktērija ir aizgājusi līdz saknēm, un vienalga tās saknes vajag iznīcināt,” stāsta Dmitrijs Pavlovs.

Lendžu pagastā šogad ir vislielākais bakteriālās iedegas apjoms. Slimība Latvijā konstatēta vēl divās vietās.

Bakteriālās iedegas dēļ piemājas dārzā Dobeles novadā trīs ābeles tika iznīcinātas un Viesītes novada komercdārzā 81 ābele.

Šogad baktērijai ir labvēlīga vide, lai attīstītos.

“Kad ir liels siltums un mitrums, baktērija attīstās strauji, cirkulē pa koku. Un inficēto koku zaru gali nokalst, lapas nobrūnē, sačokurojas, bet nekrīt nost no zariem. Zara gals veido āķveida formu,” skaidro Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) Augu karantīnas departamenta direktore Gunita Šķupele.

Baktērija var izplatīties ar bitēm, lidojošiem kukaiņiem, tāpēc augļukoku ziedēšanas laikā un vismaz divas nedēļas pēc augu ziedēšanas beigām nevar tiks izvesti vai ievesti bišu stropi zonā, kur fiksēta slimība, lai nepalielinātu slimības izplatīšanās risku. Rēzeknes novada Lendžu pagasta augļu koku saimniecība un tai tuvumā esošās teritorijas tiks regulāri pārbaudītas.

“Ap šo saimniecību noteikta buferzona trīs kilometru rādiusā, kur mūsu inspektori praktiski ies un pārbaudīs un uz aizdoma pamata ņems paraugus, ja būs simptomi redzami,” sola Šķupele.

Bakteriālā iedega ir bīstama augļkoku slimība, kas var izpostīt lielāko daļu dārza.

Inficēties var ābeles, bumbieres, vilkābeles, pīlādži, klintenes, cidonijas, krūmcidonijas, korintes, ja baktērijai ir labvēlīgi apstākļi, silts un mitrs laiks.

“Pirmo reizi bakteriālā iedega Latvijā konstatēta 2007.gadā. Zemgalē tika izcirsti lielā apjomā koki un krūmi, kas ir bakteriālās iedegas saimniekaugi, 11 gadu periodā, kādā saimniecībās tika konstatēta šī saslimšana, izplatīšanas līmenis bija ļoti zems. Kas mūs satrauc, Latgalē šis ir pirmais gadījums pēdējo desmit gadu laikā, piegriežam ļoti lielu uzmanību, lai slimību apkarotu”, norāda Gunita Šķupele.

Lendžu pagasta augļudārzā vēl redzamas izrauto augļkoku saknes. Kopumā saimniecībā āboli tiek audzēti 15 hektāru platībā, ir risks, ka baktērija joprojām ir palikusi dārzā un tā var atkal attīstīties. Saimnieks Dmitrijs Pavlovs domā, ka, iespējams, bites vai kukaiņi bija tās pārnēsātāji.

“Zaudējumi diezgan lieli, tāpēc ka bumbieru vairs nav. Man bija paredzēts “Skolas auglim” dot bumbierus, šogad it sevišķi bija liela raža, tagad bumbieru nav vairs.”

Saimnieks cer uz kompensāciju. Tāda šajā gadījumā esot pieejama:

“No Valsts augu aizsardzības dienesta teica, ka ir paredzēta kompensācija, tāpēc ka diezgan liels skaits, pāri 800 kokiem izgriezti, lieli koki, kuriem virs 25 gadiem, ražojoši lieli koki.”

Valsts augu aizsardzības dienesta speciālisti augusta beigās dosies uz Lendžu pagasta augļudārzu pārbaudīt, vai vēl citiem kokiem nav parādījušies slimības simptomi. Regulāras pārbaudes būs turpmākos divus gadus. Ja koki ar bakteriālās iedegas simptomiem parādīsies, tie būs jāizcērt. Citu pasākumu, kā izsargāties no slimības, nav.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt