Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Olimpiskajā dienā Tukumā atklāj sporta halli

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Rēzeknes novadā īsteno krīzes centra pilotprojektu

Rēzeknes novadā īsteno ģimeņu krīzes centra pilotprojektu

Ideja Rēzeknes novadā izveidot krīzes centru ģimenēm ar bērniem radās pirms dažiem gadiem, un pērn pieņemts lēmums to īstenot kā pilotprojektu. Tā uz Tiskādu bērnunama bāzes tapa atbalsta pakalpojums ģimenēm ar bērniem krīzes situācijā, un šo iespēju pašlaik izmanto divas māmiņas.

Tagad notiek sagatavošanās darbi, lai krīzes centra pakalpojumu iekļautu sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā.

Pirmais centra pakalpojuma saņēmējs ir astoņus mēnešus vecs puisītis, kas tur kopā ar māmiņu dzīvo jau kopš dzimšanas. Blakus izmitināta vēl kāda māmiņa ar četriem bērniem. Abām ir nepieciešams atbalsts, padoms un uzraudzība, tāpēc centrs Tiskādos ar speciālistiem rokas tvēriena attālumā un atsevišķu vietu, kur bērni var attīstīties fiziski un intelektuāli kopā ar kādu no vecākiem, bijis labākais risinājums.

“Mēs esam kā mammas vietā, var teikt, staigājam, rūpējamies, ierādām, kā pabarot bērniņu, kā mazgāt bērniņu, visu no sākuma kontrolējam, tagad iemācījām jau, māmiņa pati dara. Mums tikai jāuzrauga. Noteikti pie šīs māmiņas bērns varēs palikt,” stāstīja Tiskādu bērnunama sociālā aprūpētāja Janīna Lamba.

Rēzeknes novada Sociālā dienesta vadītāja Silvija Strankale skaidroja, ka centrs strādā, “lai nevajadzētu šķirt bērnus no ģimenes, jo mammai un bērniem sasaiste, piesaiste vienam pie otra ir ļoti spēcīga”.

“Māmiņas ir apmācītas un sagatavotas, lai viņas var patstāvīgi tikt ar vecāku pienākumiem galā un ar ikdienas soli,” piebilda Strankale.

Pašlaik centrs darbojas kā pilotprojekts, un tajā var uzturēties pusgadu, taču, kā rāda iepriekšējie piemēri, izvērtējot situāciju, iespējams palikt ilgāk.

Krīzes centrs paredzēts arī tām ģimenēm, kur ilgstošā tiesas ceļā pieņem lēmumu par varmākas nošķiršanu no cietušajiem.

“Bieži vien ir drošāk, kad to nedrošo vidi atstāj māmiņa ar bērniem. Pēc likuma ir jānošķir tas varmāka, bet ne vienmēr tas [notiek], reāli dzīvē turpinās. Tad varētu būt tās māmiņas, kas ir varmāku upuri, cietušas no vardarbības,” skaidroja Silvija Strankale.

Telpas Tiskādu bērnunamā centra izveidei ir novadā piemērotākās, jo, lai arī sākotnēji ēka bija paredzēta 100 bērniem, tagad to ir 20. Tā kā valsts politika vērsta uz to, ka līdz 2022. gadam bērnunamos vairs nevajadzētu atrasties nevienam bērnam, gan infrastruktūra, gan speciālistu mazāka noslodze ļauj Tiskādos paplašināt un attīstīt pakalpojumu klāstu.

Tāpat iecerēts tuvāko gadu laikā bērnunamu pārveidot par atbalsta centru tieši ģimenēm ar bērniem un krīzes situācijā nonākušiem jauniešiem.

“Mēs varam šo potenciālu, profesionālo potenciālu izmantot attiecībā uz tiem jaunajiem pakalpojumiem, kurus mēs izveidojām uz Tiskādu bērnunama bāzes,” pauda Tiskādu bērnunama direktors Žanis Feldmanis.

“Mūsu tuvākajā nākotnē mēs plānojam izveidot jauniešu mājas, kur uzturēsies tie bērniņi, kuri pašlaik ir bērnunamā, kuri mācīsies dzīvot paši. Paši pieņemt lēmumus,” sacīja Feldmanis.

Silvija Strankale atzina, ka “ir nepieciešami arī grupu dzīvokļi, par ko mēs arī domājam projekta ietvaros”.

“Un minētās māmiņas, ko mēs redzējām šodien, varētu arī dzīvot grupu dzīvokļos. Tātad krīzes moments būs garām, bet pamatiemaņas būs apgūtas. Gadu garumā ir ieguldīti ļoti lieli pašvaldības resursi tieši infrastruktūras attīstībai. Ir telpas, tās ir aprīkotas, ir speciālisti,” sacīja Strankale.

Tā kā pilotprojekta rezultāti pierāda, ka krīzes centra pakalpojumi Rēzeknes novadā ir pieprasīti un par tiem jau interesējas arī blakus novadi, šobrīd rit sagatavošanās darbi, lai šo pakalpojumu reģistrētu sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt