Ārpus Rīgas

''Zemgales Ziņu'' galvenā redaktore Agnese Leiburga par veterināro fakultāti Jelgavā

Ārpus Rīgas

Avīzes "Kurzemnieks" galvenā redaktore Daiga Bitiniece par dzeramā ūdens kvalitāti Kuldīgā

Rēzeknes novadā vēlas ieviest stingrāku apbedījumu kontroli

Rēzeknes novadā ieviesīs stingrāku apbedījumu kontroli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Rēzeknes novadā plānots ieviest stingrāku apbedījumu kontroli kapsētās. Šobrīd lielākoties apbedījumi notiek patvaļīgi - nesaskaņojot ar pagasta pārvaldi, tiek patvaļīgi rezervētas dzimtas kapavietas, norobežojot plašu teritoriju ar kociņiem vai košumaugiem. Turpmāk rezervāciju pašvaldība plāno kontrolēt ar vienreizējo nomas maksas ieviešanu, citādi ir bažas, ka novada kapos drīz var nepietikt vietas.

Lejas Ančupānu kapi atrodas Rēzeknes novada Verēmu pagastā. Šī ir viena no astoņām Verēmu pagasta kapsētām. Kapi atrodas blakus pilsētai, un, tā kā pilsētā par kapa vietām ir jāmaksā, cilvēki mēdza aizņemt kapu vietu platības, tās norobežojot ar apstādījumiem vai nospraužot ar kociņiem.

“Cilvēki apbedījumiem ņem ļoti lielas platības. Problēma ir tā, ka kapsētas ir piepildītas un vietas arī nav tik daudz,” stāsta Verēmu pagasta lietvede Aina Kudure, tāpēc Verēmu pagastā jau vairākus gadus par kapa vietas rezervēšanu ir jāmaksā. “Kamēr nav apstiprināti jaunie saistošie noteikumi, pirmā kapa vieta ir bezmaksas, par pirmo rezervēto kapa vietu ir jāmaksā 2 eiro 85 centi, un par katru nākamp kapavietu ir jāmaksā 7 eiro 11 centi”.

Šobrīd Rēzeknes novada pašvaldībā ir izstrādāti saistošo noteikumu grozījumi, lai visās novada kapsētās ieviestu stingrāku apbedīšanas un kapa vietas rezervēšanas kārtību.

Rēzeknes novada teritorijā atrodas 284 kapsētas.

Un arī citviet ir novērota kapu teritorijas aizņemšana, secinājis novada pašvaldības izpilddirektors Jānis Trokša:

“Apbraukājot vairākas kapsētas, es esmu pats konstatējis, ka vairākās kapsētās ir aizņemtas nesamērīgi lielas platības. Un tiešām ir vajadzīga stingrāka kontrole, lai tas tā nebūtu.”

Kapsēta ziemā. Attēls ilustratīvs.
Kapsēta ziemā. Attēls ilustratīvs.

Patvaļīga vietas rezervēšana nereti ir pārsteidzīga, jo nemaz tik liela platība nav nepieciešama, un, šādi rīkojoties, var sanākt, ka kapos pietrūks vietas. Tāpēc turpmāk vairs nedrīkstēs rakt kapu, pirms nav apmeklēta pagasta pārvalde, uzrakstīts iesniegums un kamēr pagasta pārstāvis nav ierādījis konkrētu apbedījuma vietu. Būs arī noteikumi par kapu rezervēšanu. Divas kapavietas vienas ģimenes locekļiem būs bez maksas, bet par katru nākamo rezervēto būs jāmaksā vienreizējā nomas maksa.

“Pagaidām projektā mums summa ir aptuveni 25 eiro līdz 30 eiro par vienu rezervēto kapa vietu,

tāda ir plānota, bet, vai mēs to gala versijā piedāvāsim apstiprināšanai, to es nevaru pateikt,” norāda Jānis Trokša.

Pašvaldības saistošajos noteikumos būs atrunāts, ka par patvaļīgu apbedījumu veikšanu Rēzeknes novadā tiks piemērota administratīvā atbildība. Plānots, ka jaunie kapsētu noteikumi Rēzeknes novadā stāsies spēkā ar nākamo gadu. Šobrīd pašvaldība gaida, vai grozījumus par vienreizējā nomas maksas noteikšanu par kapu vietas rezervēšanu apstiprinās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti