Rēzeknes novadā grib mainīt četru ielu nosaukumus

Biedrība "Publiskās atmiņas centrs" divdesmit piecām Latvijas pašvaldībām ir nosūtījis vēstuli par Latvijas Republikas Satversmē noteiktā komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākuma īstenošanu un rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu, aicinot pārdēvēt pašvaldību teritorijās sastopamos vietvārdus un ielu nosaukumus. Rēzeknes novada pašvaldība saņēmusi ieteikumu par divu ielu pārdēvēšanu, taču iedziļinoties šajā jautājumā, vietvara sarakstu papildinājusi vēl ar divām ielām, kurām pēc tās ieskatiem arī būtu jāmaina nosaukums.

Rēzeknes novadā grib mainīt četru ielu nosaukumus
00:00 / 05:02
Lejuplādēt

Rēzeknes novada pašvaldības teritorijā ir konstatēti četri komunistisko totalitāro režīmu vai rusifikāciju godinošie ielu nosaukumi. Viens no tiem ir Uzvaras iela Čornajas pagasta Ratnieku ciemā, kur reģistrēti nepilni 300 iedzīvotāji, un ir 7 ielas. Uzvaras ielas garums ir vien pārsimts metri un tajā atrodas trīs daudzdzīvokļu mājas.

Uzrunāto vietējo iedzīvotāju attieksme pret iespējamo ielas nosaukuma maiņu vēl īsti nav skaidra, taču lielākoties cilvēki neredz nepieciešamību šādām pārmaiņām.

"Man uz šīs ielas meita ar znotu dzīvo, bet man ir tāpat labi. Nav nekādu pretenziju pret nosaukumu."

"Kaut ko pa ausu galam esmu dzirdējusi. Uzvaras iela skan labi un nav taču nekur teikts, ka te runa ir par kādu citu šī vārda nozīmi. Mums tā nav ar karu saistīta uzvara. Varbūt mēs paši esam te ko uzvarējuši? Es domāju, ka vēl ir laiks padomāt, un tā aptauja tad arī parādīs, ko cilvēki izlēmuši."

"Laikrakstā izlasīju, ka mums plāno mainīt Uzvaras ielas nosaukumu. Laikam, ja tā uzskata, tā ir vajadzīgs. Te pie mums ir Nākotnes iela, Cerības iela, Laimes iela. Kādreiz arī Tautas nama ēka bija Uzvaras ielā1. Tad to pievienoja Rēzeknes ielai."

"Man vienalga. Nav nekādas nozīmes, ka tikai cilvēkiem labi."

"Priekš kam mainīt? Visu dzīvi, kamēr te dzīvoju tā to ielu sauca. Lai tā ir arī turpmāk. Mēs taču ielu nesaucam "ulica pobedi", tā taču ir Uzvaras iela. Latviešu valodā taču skan."

Rēzeknes novada Izglītības, kultūras un sociālo jautājumu komiteja, atsaucoties biedrības "Publiskās atmiņas centrs" aicinājumam, pieņēma lēmumu pārdēvēt 4 novada teritorijā esošās ielas. Novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs (JV, "Par!"", Latgales partija) uzsver, ka pašlaik šis lēmums vēl netiek virzīts izskatīšanai domē, jo vēl notiks pārrunas ar iedzīvotājiem, tiks uzklausīts viņu viedoklis: "Šobrīd Rēzeknes novada domē tika saņemts biedrības "Publiskās atmiņas centrs" iesniegums, kur viņi vērsās ar domu par to, ka Rēzeknes novadā būtu jāmaina nosaukumi divām ielām. Tās ir Pionieru iela Strūžānu ciemā un Jāņa Zvīdra iela Verēmu pagasta Sondoru ciemā. Veicot savu visu ielu inventarizāciju, konstatējām, ka būtībā šajā tēmā ir vēl divas ielas. Tā ir Uzvaras iela Ratniekos, Čornajas pagastā, un Lidijas Samuilovas iela Maltā."

Monvīds Švarcs atklāj, ka novadā potenciāli pārdēvējamās ielas nav garas un nav tā, ka tas prasīs ievērojamus finansiālus ieguldījumus:

"Tiks izskatītas visas iespējas par kompensācijām, kas būtu nepieciešamas sakarā ar šo nosaukumu maiņu.

Šobrīd mazāk jāuztraucas saistībā ar īpašumu, jo īpašuma pamatidentifikācija ir kadastra numurs, un līdz ar to, līdzīgi kā administratīvi teritoriālās reformas gaitā, viss notiks pietiekoši automātiskā režīmā. Mēs darīsim visu, lai šis process, gadījumā, ja tas būs neieciešams, būtu maksimāli vienkāršāks, lai nekādas liekas staigāšanas pa institūcijām nebūtu vajadzīgas."

Biedrības "Publiskās atmiņas centrs" priekšsēdētājs Kārlis Kangeris atzīmē, ka totalitārismu, komunistisko režīmu slavinošo vietvārdu nomaiņas procesā būtu jāiesaistās arī valdībai, pieņemot attiecīgu likumu: "Patlaban mūsu sarakstā ir 98 komunistisko totalitāro režīmu slavināšanas oficiālie vietvārdi. Visvairāk tādi vārdi bija Rīgā, Daugavpilī, Liepājā kādi seši. Mēs esam saņēmuši atbildes no dažādām pašvaldībām, ka tās ņems vērā vai ko darīs, citi atkal aptaujās iedzīvotājus, daži saka, ka nedarīs neko. Tāpēc būtībā,

ja mēs gribam nosodīt totalitārismu komunistisko režīmu, tad labi būtu, ja nāktu arī kādi ieteikumi no valdības."

Rēzeknes novadā pirms ielu nosaukumu pārdēvēšanas rīkos iedzīvotāju aptauju, kuras laikā ikviens vietējais iedzīvotājs tiks aicināts izteikt savus priekšlikumus un ierosinājumus. Aptauja norisināsies līdz 31. oktobrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti