Dienas ziņas

Dome: Jelgavas 2. pamatskolu reorganizēs

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dricānos izveido jaunu NMPD brigādes punktu

Rēzeknes novada Dricānos izveido jaunu NMPD brigādes punktu

Latvijā ir daudz tādu reģionu jeb tā saucamo "balto plankumu", līdz kuriem Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi nevar nokļūt laicīgi. Lai risinātu problēmu, atsevišķos Latvijas novados tiek veidoti jaunu brigāžu punkti, kas strādās dienas laikā. Šāda brigāde darbu sākusi arī Rēzeknes novada Dricānos.

Jaunizveidotās brigādes darbojas pēc pirmā reaģētāja principa, lai pacienti saņemtu savlaicīgu palīdzību kritiskās situācijās.

"Mēs esam sagatavojuši izsaukuma algoritmu, kuros mēs reaģējam kā pirmie reaģētāji, tātad  ļoti augstas prioritātes izsaukumos ierodamies pirmie, bet jau automātiski tiek nosūtīta atbalsta brigāde," skaidro NMPD direktore Liene Cipule.

Ministru kabineta normatīvi nosaka, ka NMPD uz izsaukumu lauku teritorijā jāierodas 25 minūšu laikā. Dricānu pagasts bija viena no tām Latvijas vietām, kur nosacījumi netika izpildīti, jo brigāde no teju 25 kilometru attālās Rēzeknes uz Dricāniem brauca ilgāk.

To, ka darba pagastā netrūkst, pierādīja jau pirmās darba stundas. 

"Mums bija ražīgs rīts – divi izsaukumi. Bija divas pārvešanas. Otrs izsaukums bija drusciņ smagāks. Tur bija gūžas kaula lūzums. Bija vajadzīga arī citas brigādes palīdzība – fiziskā palīdzība.

Šajā zonā ir pansionāti, kur cilvēkiem ir vajadzīga palīdzība. Arī ir daudz cilvēku, kuri dzīvo privātmājās. Te ceļu satiksmes negadījumi notiek, kur arī jātiek ļoti ātri.

Tāpēc arī tas ir ļoti labi, ka veidoja punktu, lai mēs pēc iespējas ātrāk tiktu izsaukumā un palīdzētu cilvēkam," stāsta ārsta palīdze Olga Lisenko. 

Uz izsaukumiem dodas brigāde, kuras sastāvā ir viens mediķis un šoferis, kurš apmācīts lietot operatīvajā medicīniskajā transportlīdzeklī esošo aprīkojumu un piedalīties atdzīvināšanas pasākumos. Taču jau pašlaik top apmācību programma autovadītājiem prasmju pilnveidošanai, lai brigādes darbs būtu veiksmīgāks.

"Esam konstatējuši un arī pilotprojektā, kas norisinājās pagājušogad, mediķi atzina, ka, ja autovadītājam būtu vēl lielākas kompetences sniegt tieši atbalstu brigādes mediķim, tas būtu ļoti svarīgi. Tāpēc mēs esam uzsākuši gan dienestā šo programmu veidot, gan arī mēs esam vienojušies ar koledžu, kura varētu realizēt šo apmācības programmu," klāsta NMPD direktore.

Trūkstošā personāla resursu dēļ vissarežģītāk jaunus brigāžu punktus izveidot esot Kurzemē. Savukārt jau tuvākajā nākotnē plānots, ka tādi punkti tiks izveidoti Jaunpilī un Gulbenes novada Velēnā.

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti