Rēzeknes novadā audzē «aitu cūkas»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Jauns zemnieku pāris Rēzeknes novada Gaigalavas pagastā savā zemnieku saimniecībā audzē visai netipiskās un sprogainās 'Mangalica' cūkas, kas tautā iesauktas arī par aitu cūkām. Lai arī daudz dārgākas, tās esot izturīgākas par parastajām cūkām un saimnieki nākotnē uz šādu eksotisku dzīvnieku turēšanu raugās cerīgi. 

“Mums ir baltie, viņi tagad nav smuki, viņus vajag ziemā braukt skatīties, nu ruksis kā ruksis. Ir mums baltie, viņi labāk aug gaļai, tāpēc mēs izvēlējām baltos. Ir vēl melnie un sarkanie,” par savām gadu vecajām aitu cūkām jeb sprogainām 'Mangalica' šķirnes cūkām zemnieku saimniecībā “Bukši” stāsta Baiba Viļuma, norādīdama, ka vasarā vairākām cūkām vilna jau noberzusies, tomēr ziemā to apspalvojums ir īpaši krāšņs.

25 gadus vecā Baiba un viņas vīrs ir jauni zemnieki. Pirms iegādāties Latvijas un Latgales ainavai netipiskās cūkas ar aitas kažoku, viņi bija apsvēruši arī citus netradicionālus saimniekošanas variantus.

“Nopirkām 7,5 hektārus, ko mēs tur.. Liellopus neturēsi. Parastajām [cūkām] mums nav novietnes, kūts, kur turēt. Mēs pirkām kaut ko, kas ārā visu cauru gadu, meklējām - tur mums i strausi, i aitas bija domās, bet tad beigās nospriedām, atradām mēs viņas internetā  - divas pēdējās pārdeva Cēsīs, nopirkām, gadu noturējām, tad nopirkām sertificētas jau ar visiem papīriem,” stāsta saimniece.

Kopuma saimniecībā ir sešas neparastas cūkas. Aitām līdzīgās 'Mangalica' cūkas esot daudz izturīgākas par parastajām cūkām, tādēļ tās tiek turētas aplokā ārā.

“Tur ir mums dubļu peļķe, kad karsti, mēs tur lejam ūdeni. Visu cauru gadu dzīvo ārā, būdiņu ar sienu apliekam un visu cauru gadu viņas tur,” rāda saimniece.

„Arī sivēni skrien ziemā, viņi tur paši sasildās bez problēmām, mums septembrī dzima, un tad vienkārši trīs dienas neej pie viņiem, neko nedari, viņas tur pašas tiek galā ar visu,” par cūku pieticību  klāsta Baiba Viļuma.

"Cūkas ēd zaļus kartupeļus, miltus, zāli, sienu un ārā dzīvo. Saka, ka gaļa labāka. Mēs paši nogaršosim rudenī. Īstenībā tā ir cūka, tikai tāda interesantāka. Saka, spēka esot vairāk nekā parastajai cūkai un gaļa garšīgāka,” stāsta Viļuma.

„Saprotu ka viņas ir padārgas, nu padārgas jā, nu mēs sertificētās pirkām par 150 latiem, pašas pirmās vispār bija 175, bet mēs jau esam sivēnus pārdevuši,  jau atpelnījās,” sprieda saimniece.

Jaunie zemnieki par savas saimniecības attīstīšanu nākotnē domā visai cerīgi, esot nolūks ganāmpulku paplašināt un jau nopietnāk nodarboties ar eksotisko dzīvnieku gaļas ražošanu, tā kā arī gaļa no sprogainajām cūkām esot daudz dārgāka.

Latvijā šīs šķirnes cūku popularitāte parādijusies pirms dažiem gadiem, nodibināta arī 'Mangalica' cūkaudzētāju biedrība, un  kā atzīst Baiba Viļuma, šādas šķirnes cūkas saimniecībās sākot parādīties aizvien biežāk, tomēr lielākie sertificēto dzīvnieku audzētāji esot vien Madonas un Talsu pusē.

Lai arī šī cūku šķirne ir daudz izturīgāka par parastajām, arī šīs cūkas nav pasargātas no šobrīd Latgales pusē uzliesmojušā Āfrikas cūku mēra, bet Rēzeknes novada Gaigalavas zemnieku saimniecības “Bukši” saimnieki cer, ka slimība viņu saimniecību neskars un savu sprogaino cūku aploku cītīgi uzmanot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti