Rēzeknes mērs Bartaševičs pieļauj iespēju veidot jaunu reģionālo partiju; domes opozīcija gatavojas gāzt mēru

No partijas "Saskaņa" izslēgtais Rēzeknes mērs Aleksandrs Bartaševičs pieļauj iespēju veidot jaunu reģionālo partiju. Tikmēr Rēzeknes domes opozīcijas deputāti gatavojas ierosināt balsojumu par Bartaševiča atcelšanu no amata.

Bartaševičs Latvijas Radio atklāja, ka otrdienas vakarā rīkos sanāksmi ar viņa līdzšinējiem partijas biedriem no Rēzeknes, Ludzas un Balvu novadiem, lai kopīgi lemtu par turpmāko politisko rīcību. Viņš apliecināja, ka jau šobrīd esot saņēmis no "Saskaņas" ievēlēto Rēzeknes domes deputātu mutisku atbalstu ar gatavību izstāties no partijas un kopā ar viņu iet jaunu politisko ceļu.

Par iemesliem, kāpēc, viņaprāt, ticis izslēgts no "Saskaņas", Latvijas Radio Bartaševičs stāstīja: "Tas, ka izskanējuši pārmetumi attiecībā uz manu pozīciju par Ukrainas jautājumu, es uzskatu, ka tas ir mākslīgs jautājums, kas speciāli uzkurināts no Nila Ušakova puses, jo acīmredzami bija nepieciešams kaut kāds pamatojums, lai mani izmestu no partijas, jo es pēdējā laikā esmu kļuvis diezgan neērts. Tāpēc ne par Ukrainu ir jautājums, bet par manu pozīciju citos jautājumos, iekšpartijas jautājumos. Vai tiešām ir vērts tērēt savu enerģiju, lai tādā atmosfērā strādātu, kaut gan es varu ne sliktāk un ar labāku rezultātu strādāt atsevišķi."

Rēzeknes mērs Bartaševičs pieļauj iespēju veidot jaunu reģionālo partiju
00:00 / 03:13
Lejuplādēt

Bartaševičs stāstīja, ka jau otrdienas vakarā rīko sanāksmi partijas "Saskaņa" biedriem no Rēzeknes, Ludzas un Balvu novadiem, kā arī citiem viņa nostājas atbalstītājiem, lai lemtu par turpmāku rīcību. Viņš prognozēja, ka sanāksmē varētu piedalīties aptuveni 120 cilvēki.

"Mēs ar viņiem lemsim, ko darīt tālāk. Ja izstāsimies no vienas partijas, domāsim, ko darīt tālāk – vai dibināt jaunu partiju, vai pievienoties kādam politiskajam spēkam, kas ir tuvu mums pēc ideoloģijas. "Stabilitātei!" – nē, diez vai. Es novērtēju [partiju] ''Stabilitātei!'' kā partiju ar īsu mūžu. Tie ir populisti, līdzīgi Zīgerista partijai. Acīmredzami labākais iznākums ir jaunas partijas dibināšana. Ar Daugavpils mēru Andreju Elksniņu mēs vēl nerunājām par šo tēmu," stāstīja Bartaševičs.

Arī no "Saskaņas" ievēlētie Rēzeknes domes deputāti plānojot šajā sanāksmē piedalīties un mutiski mēram esot apliecinājuši savu gatavību izstāties no partijas. Latvijas Radio viņi gan atteicās sniegt savus komentārus šajā jautājumā.

Tikmēr pilsētas opozīcijas partiju pārstāvji pieļauj iespēju, ka līdz ar domes priekšsēdētāja izslēgšanu varētu notikt arī šķelšanās domes "saskaņiešu" rindās, taču uz pārāk aktīvu "Saskaņas" deputātu rīcību necer. To deputāte Ināra Groce ("Apvienotais saraksts") saista ar lielāko daļu "Saskaņas" deputātu algoto darbu pašvaldībā.

Viņa stāstīja: "Šobrīd ļoti būtiski, ko domā pārējie domes deputāti, kas ir sadarbībā ar domes priekšsēdētāju – vai viņi paliks rietumu spārnā vai austrumu spārnā. Katram domes deputātam ir darbs pašvaldības struktūrvienībā ar salīdzinoši labu algu. Es domāju, ka domes priekšsēdētājs ir nostiprinājis savas pozīcijas, lai viņas būtu stabilas."

Ziņu aģentūrai LETA Groce pastāstīja, ka opozīcijas deputāti gatavojas ierosināt balsojumu par Bartaševiča atcelšanu no amata. "Mēs gan esam tikai pieci, un viņi ir astoņi, bet tā būtu nostājas paušana par domes priekšsēdētāja, es teiktu, pretvalstisko rīcību," teica Groce.

Vairums Rēzeknes ielās uzrunāto par nesaskaņām partijā nebija dzirdējuši. Bet bija arī tādi, kas priecājās par to, ka pilsētas mērs vairs nebūs partijas "Saskaņa" rindās. "Es priecājos un cienu viņu par šādu rīcību, jo viņš ir cienīgs kaut kā labāka, nevis tādus nožēlojamus cilvēkus, kādi tur sēž," teica kāda sieviete. Savukārt kāds cits sastaptais pauda pretēju viedokli, priecājoties, ka Bartaševiča vairs nebūs partijā un uzskatot, ka līdz ar to arī domes mēra krēslā: "Es esmu ļoti apmierināts ar šādu rezultātu. Viņam viss ir sagrābts, viņš visu ņem ar naudas palīdzību. Viņš uzpērk tautu."

Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras docētāja Lelde Metla-Rozentāle
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras docētāja Lelde Metla-Rozentāle intervijā Latvijas Radio uzsvēra, ka tālākais būs atkarīgs no pārējo "Saskaņas" deputātu rīcības – proti, vai viņi visi izvēlēsies sekot Bartaševičam.

Valdošo koalīciju Rēzeknes domē veido astoņi deputāti, kuri tika ievēlēti no partijas "Saskaņa" saraksta. Pašlaik vēl nav oficiāli zināms, vai visi no šī saraksta ievēlētie paliks lojāli Bartaševičam pēc viņa izslēgšanas no "Saskaņas" rindām, vai arī kāds varētu atteikties no atbalsta.

KONTEKSTS:

Partija "Saskaņa" – ilggadējā Saeimas vēlēšanu līdere, kura gan allaž tika atstāta opozīcijā, – 14. Saeimas vēlēšanās nespēja pārvarēt 5% latiņu un neiekļuva parlamentā. Vēlēšanās slikti rādītāji uzrādīti tostarp pašvaldībās, kur pie stūres ir "Saskaņas" politiķi, arī Daugavpilī un Rēzeknē. Straujš partijas reitinga kritums sākās šī gada pavasarī pēc tam, kad partija nosodīja Krievijas sākto militāro iebrukumu Ukrainā.

Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš 26. janvārī paziņoja, ka pieņēmis lēmumu izstāties no "Saskaņas" un veidot jaunu reģionālu politisko spēku. Lēmumu par izstāšanos no "Saskaņas" pieņēmuši arī visi pārējie partijas domes frakcijas politiķi.

Pirms "Saskaņas" kongresa arī Rēzeknes mērs Bartaševičs bija pieteicis pretenzijas uz partijas vadīšanu, taču saņēma nopēlumu par savu politiskā redzējuma izklāstu debatēs pirms kongresa, kā rezultātā reģionālais politiķis paziņoja, ka uz kongresu nedosies un aicināja arī citus partijas biedrus to boikotēt.

"Saskaņā" pieļāva diskusiju par Rēzeknes mēra Bartaševiča vietu partijā. Viņu izslēdza no partijas.

Politologi prognozēja, ka Rēzeknes mērs Aleksandrs Bartaševičs varētu sekot Daugavpils mēra Andreja Elksniņa piemēram un izstāties no partijas "Saskaņa" un Bartaševiču varētu atbalstīt arī citi Latgalē ievēlētie "Saskaņas" deputāti, pametot partiju.

Politologi pieļauj, ka Bartaševičs un Elksniņš varētu veidot kopīgu reģionālu partiju, cenšoties saglabāt varu un vēlētāju uzticību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti