Rēzeknes, Jelgavas, Talsu un Valmieras novadā sniega tīrīšana sagādā galvassāpes

Rēzeknes, Jelgavas, Talsu un Valmieras novadā ceļu uzturētāji strādājuši bez mitas, lai iedzīvotāji nebūtu ieputināti mājās. Lai gan Latvijā katru gadu ziema ir citādāka, budžets katru gadu ir vienāds. Tāda ziema, kā šī, Latvijā ir retums, un pašvaldībām tā sagādā galvassāpes.

Rēzeknes, Jelgavas, Talsu un Valmieras novadā sniega tīrīšana sagādā galvassāpes
00:00 / 03:47
Lejuplādēt

“Pamatīgi ir iegriezis šis sniegputenis. Tēriņi ir palielinājušies, bet par cik daudz, tas tiek pagaidām apkopots.

Pašlaik ir, kā jau minēju, nedēļas laikā, pārsvarā visi ceļi divas reizes pārtīrīti. Normālos laikapstākļos tiek darīts vienreiz mēnesī.

Mēs esam piesaistījuši visu pieejamo tehniku, arī zemniekus tajā skaitā, visa sava tehnika piesaistīta, cik mums ir pieejams,” stāstīja Rēzeknes novada domes komunālinženieris Alberts Kindzulis.

Vairāk nekā 300 tūkstoši eiro ir paredzēti Talsu novada ceļu uzturēšanai ziemā. To visu veic ceļu uzturēšanas uzņēmumi un dažviet arī vietējie lauksaimnieki. Kā pastāstīja Talsu novada domes pārstāve Inita Fedko – nekad summa nav bijusi tāda, ka vispār nespētu tikt galā, pat ļoti bargās ziemās, bet problēma saredzama citur.

“Intensīvas snigšanas rezultātā, saskaramies ar problēmām, ka pietrūkst gan šo tehnikas vienību, gan, iespējams, cilvēku resursu. Bet tā kā ziema šobrīd ir tikai sākusies, tad domājam, ka laika gaitā pa visam ātri pakalpojumu sniedzēji pielāgosies esošajiem apstākļiem,” sacīja  Fedko.

Ja ziemā tērēs daudz sniegam, mazāk naudas būs vasaras darbiem – tā norādījis Jelgavas novada ceļu būvinženieris Edgars Jumītis. Pērnajā ziemā Jelgavas novads par sniega tīrīšanu iztērēja 144 tūkstošus, pie tam paredzētā summa tika pārtērēta, un vasarā grandiozie ceļu uzturēšanas darbi nesanāca.

“Ja būs pamatīga ziema, tas nozīmē, ka visi plānotie izdevumi budžetā uz ceļu atjaunošanu vai piebēršanu, vai bedrīšu lāpīšanu aizies sniega tīrīšanā, pilnīgi nelietderīgā ceļu uzturēšanā.

Ja tu saremontē to bedri, viņa ir saremontēta. Sniegs – tā ir vienkārši izstumdīta nauda, izmesta nauda,” sacīja Jumītis.

Jelgavas pilsētas iedzīvotājiem ir dažādi viedokļi par to, kā strādā pašvaldība.  Jelgavas iedzīvotājs Voldemārs norādīja: “Te jau šķūrē katru dienu, divreiz pa dienu šķūrē.” Savukārt Liene norādīja: “Es dzīvoju mazā ieliņā. Es redzu, ka no rītiem brauc vienreiz dienā lielais greiders un tīra. Kad es braucu no Rīgas, tad parasti ir tā, ka mīcies pa to sniegu, kas tev ir apkārt.”

Arī Valmieras novadā ceļu uzturētāju smagā tehnika strādāja bez pārtraukumiem. Lielākais izaicinājums – pēc reģionālās reformas tīrāmais apjoms ir milzīgs.

“Nedaudz bija satraukums, jo, piecās dienās sasniegot tādam apjomam, ir skaidri saprotams, ka neviens uzņēmums, arī pašvaldība netur brīvu tik lielu tehnikas resursu, gaidīdami, ka tā uznāks [sniegs]. Tā, ka būtu pagaidām kaut kas ekstrēms vai naudas nepietiktu, nebūt nav,” sacīja Valmieras novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks teritoriālo apvienību jautājumos Ivo Virsis.

Lai gan uz brīdi ir mitējusies snigšana, turpmāk gaidāms liels sals. Trešdien Vidzemē tiek izsludināts dzeltenais brīdinājums, temperatūrai sasniedzot mīnus 20 grādu. 

Jau ziņots, ka Jēkabpilī izved sniegu no pilsētas. Novada vadība lēš, ka tas izmaksā ap 2000 eiro diennaktī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt