Rēzeknē valsts nozīmes arhitektūras piemineklis pārtop par dienesta viesnīcu

Rēzeknē, ieguldot 13,9 miljonus eiro, tiek īstenots plāns par nacionālās nozīmes izglītības centra izveidi. Projektā ir jau pabeigti divu skolu, proti, Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijas un Rēzeknes 2. vidusskolas ēku pārbūve, tās izveidojot par mūsdienīgām izglītības iestādēm. Projektā tiek veidota arī jauna skolēnu dienesta viesnīca visu pilsētas izglītības iestāžu skolēniem.

Rēzeknē valsts nozīmes arhitektūras piemineklis pārtop par dienesta viesnīcuLāsma Zute - Vītola

Šobrīd viena no pilsētas vēsturiskajām ēkām, kura ir arī valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, tiek veidota par skolēnu dzīvošanas vietu. Tā ir sarkana ķieģeļu ēka, kas atrodas netālu no pieminekļa "Vienoti Latvijai", celta 1911. gadā kā īres un veikalu māja. Tās arhitekts nav zināms. Ēka vairākus gadus stāvēja tukša un atradās avārijas stāvoklī.

"Tika veikta protezēšana, nomainīti ķieģeļi, kas ir izdrupuši un iziruši, vienai daļai, kas bija mazāk (izdrupuši), tie no mākslīgā ķieģeļu sastāva atjaunoti. Un zem logiem ir apmestas vietas, kas norāda, ka vēsturiski ir bijušas durvis šai fasādei, kas ir no Atbrīvošanas alejas puses, kādreiz katrā loga vietā ir bijušas durvis, tas [nams] bija sadalīts kādreiz daudzos mazos veikaliņos un katram bija sava ieeja un sava sadzīve," norāda uzņēmuma SIA “ReRe MEISTARI” pārstāvis Sandis Brekte.

Veicot darbus, vienā no telpām bija saglabājies sienas gleznojums, kurā attēlota cīņa starp diviem vīriem. Viens no pieņēmumiem – sienu gleznojumā atainots Kurbads, kas ir spēkavīra tēls latviešu mitoloģijā.

"Autors ir nezināms, gleznota piecdesmitajos gados, un, protams, tā kā tai mājai nebija jumta, tad bija diezgan sliktā stāvoklī. Uzsākot būvniecības darbus, ir attīrīts, ir iekonservēts, lai turpmākie procesi gleznojumam nekaitētu," saka Brekte.

Projekta galvenais būvuzņēmējs ir pilnsabiedrība "Latgales būve", kuru pārstāv viens no trim tās uzņēmumiem firma SIA "Latgalija", tās vadītājs Mihails Bartaševičs stāsta par ēkas stāvokli, uzsākot darbus: "Jumta nebija vispār, logu nebija, mēs visu no jauna pasūtījām. Šeit individuāli gatavoti visi logi, ķieģeļi ir roku darbs, arī flīzes ir individuāli izgatavotas."

Ēkā darbi notiek kopš pagājušā gada vasaras. Darbi bija jāpabeidz šā gada rudenī, tomēr ir nepieciešams pagarinājums.

"Bet sakarā ar to, ka objekts ir ļoti sarežģīts un būvdarbu laikā atklājās ļoti daudz problemātisku vietu, par ko papildus vajadzēja domāt, kā atrisināt, tāpēc tas termiņš ir novirzījies, tagad mēs plānojam līdz jaunajam gadam pabeigt," skaidro Rēzeknes pilsētas domes Attīstības pārvaldes projektu vadītāja Marina Labanovska.

Dienesta viesnīcā varēs uzturēties līdz 100 skolēnu, istabiņas būs divvietīgas, trīsvietīgas un četrvietīgas. Ēkā būs lifts, atpūtas un mācību telpa, pagrabstāvā būs iespēja mazgāt un žāvēt veļu. Viesnīca būs mūsdienu prasībām atbilstoša un, kā apliecina Rēzeknes pilsētas Izglītības pārvaldes vadītājs Arnolds Drelings, pilsētā nepieciešama.

"Mēs zinām, ka Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijai ir dienesta viesnīca Tiņanova ielas bērnudārzā, bet nav atbilstoša mūsdienu prasībām, domāta 50 bērniem, bet gada vidū tur ir kādi 35, bet šī  dienesta viesnīca būs nepieciešama citām izglītības iestādēm, jo arī projekta prasības, lai būtu ne mazāk kā divas izglītības iestādes, kuras izmitina šeit savus audzēkņus. Bet pieprasījums mums ir gan Poļu Valsts ģimnāzijai, gan 2. vidusskolai, gan arī citām pilsētas skolām," pauž Drelings.

Sabiedrībā gan izskan šaubas, vai vēsturiskajai ēkai ir atrasts pareizais pielietojums, ierīkojot tajā dienesta viesnīcu skolēniem, tomēr, kā uzsver Rēzeknes pilsētas domes Attīstības pārvaldes projektu vadītāja Marina Labanovska, tā ir iespēja ēku sakārtot.

"Bija ļoti daudz ideju, kā varētu izmantot šo ēku, bet tajā konkrētajā brīdī finansējums bija paredzēts tikai šim mērķim. Un es nevaru teikt, ka mēs atdodam sliktās rokās, jo bērni ir mūsu nākotne, un kāpēc gan ne? Jo pašlaik dienesta viesnīcas atrašanās ir ļoti nepiemērota, ir ļoti grūti piekļūt, bet šeit ir centrā, blakus skola, bibliotēka," spriež Labanovska.

Veidojot pilsētā nacionālās nozīmes izglītības centru, no kopējās lielās projektu summas, kas ir 13,9 miljoni eiro, dienesta viesnīcas būvniecībai ir 2,7 miljoni eiro. Darbi tiek līdzfinansēti no Eiropas Reģionālās attīstības fonda, tāpat ieguldīti ir valsts un pašvaldības līdzekļi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt