Rēzeknē un Daugavpilī vietvaras nesteidz pieņemt lēmumu par padomju pieminekļu nojaukšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Saeimā konceptuāli atbalstīts likumprojekts, kas paredz padomju un nacistisko režīmu slavinošo objektu Latvijā demontāžu. Pašvaldībām to būs jāīsteno ne vēlāk kā līdz šī gada 15. novembrim. Kopumā Latvijā ir ap 300 pieminekļu, piemiņas plākšņu un memoriālo objektu, kas veltīti padomju okupācijas režīmam un armijai. Kā politiķi un sabiedrība uztver padomju pieminekļu nojaukšanas virzību Latgales lielākajās pilsētās?

Daugavpilī satiktajiem un uzrunātajiem pilsētniekiem par pieminekļu pastāvēšanu viedoklis atšķiras.

Lai pagaidām ir, ļoti daudz vēl dzīvu vecu cilvēku, kuri atceras. Aiztikt nevajag. Pārsteidzāmies kā vienmēr.

Pret. Lai viņi stāv, tā ir piemiņa, tas ir karš, kara upuriem, karā kritušajiem. Es par to, lai paliktu pieminekļi, pieminekļi tā ir vēsture.

Es tos varbūt nenojauktu, bet pārvietotu uz vienu vietu kaut kur. Pilsētas centrā, jā, es domāju nav vietas vispār tādiem pieminekļiem, īpaši padomju, tostarp visam, kas saistīts ar karu arī. Bet nejauktu, jo tas prasa līdzekļus, ko var novirzīt uz vērtīgākām lietām.

Daugavpils valstspilsētas domes priekšsēdētāja 1. vietnieks Aleksejs Vasiļjevs (Latvijas Krievu savienība) skaidroja, ka Daugavpils teritorijā ir pietiekoši daudz piemiņas vietu, kuras iedzīvotāji apmeklē 9. maijā.

Rēzeknē un Daugavpilī vietvaras nesteidz pieņemt lēmumu par padomju pieminekļu nojaukšanu
00:00 / 03:12
Lejuplādēt

"Mēs darīsim visu, meklēsim visas iespējas, tostarp tās, kuras tiek pieļautas šajā likumprojektā, lai šie pieminekļi paliktu tajās vietās, kur tie atrodas šobrīd. Ir šajā likumprojektā attiecīgi izņēmumi, ja nemaldos otrais punkts – gadījumi, kad šis likums nedarbojas. Gadījumos, kad šajās vietās ir apbedījumi, bet absolūtais vairākums Daugavpils memoriālu ir tieši tādi," stāstīja Vasiļjevs.

Arī Rēzeknē satiktie iedzīvotāji par padomju laika pieminekļu demontāžu pauda dažādus viedokļus.

Viņus sen jau vajadzēja aizvākt, kāda darīšana padomju laika mantojumam ar Latvijas brīvvalsti, sen vajadzēja paņemt projām, tikai tagad atjēdzās, kad Putins savu agresiju parādīja.

Laikam jājauc. Gribas, lai beigtos tas karš Ukrainā, no visas sirds… Visi cieš.

Es domāju, ka mūsu priekšnieks ir labs. Es domāju viņš izdarīs visu, ko vajadzēs. Lai paliek savā vietā.

Rēzeknē kā viens no redzamākajiem ir pilsētas centrā esošais tautā dēvētais "Aļoša" jeb piemineklis "Rēzeknes atbrīvotājiem". Tas 1976. gadā uzstādīts Sarkanās armijas karavīriem, kuri 1944. gada jūlijā no Rēzeknes padzina nacistiskās Vācijas armiju. Mūsdienās šī izmēros iespaidīgā padomju karavīra ar automātu rokās pakājē 9. maijā tiek likti ziedi. Apbedījumu šajā vietā neesot.

Rēzeknes pilsētas priekšsēdētājs, no "Saskaņas" ievēlētais Aleksandrs Bartaševičs pozīciju par padomju laiku slavinošo pieminekļu demontēšanu, ko plānots ierakstīt likumā, komentēja izvairīgi.

Ja pieņems, tad jā, mēs nevaram nepildīt likumu, pareizi. Jūs pati zināt atbildi uz šiem jautājumiem, ko jūs man jautājat.

Likumā ir paredzēts ierakstīt, ka pašvaldībām ir tiesības ierosināt objekta demontāžu. Vai jūs rosināsiet? 

Nu, tas arī, manuprāt, ir retorisks jautājums, ja jūs gribat manu apstiprinājumu, tad mana pozīcija absolūti neatšķiras no "Saskaņas" partijas pozīcijas parlamentā.

Vai pašvaldībai būtu tam finansējums nojaukt? 

Tas ir koleģiāls lēmums, tad attiecīgi mēs tagad to lemsim, kad būs saraksts un tā tālāk.

Rēzeknes domes opozīcijā esošā deputāte Ināra Groce uzskata, ka padomju laika pieminekļi būtu novācami no esošajām to atrašanās vietām. Groce ievēlēta no apvienotā saraksta, kurā ir Nacionālā apvienība, Latvijas Zaļā partija, "Jaunā Vienotība", Latvijas Reģionu apvienība un Latgales partija.

"Vai nu jānovāc, vai jebkādā savādākā veidā jādemontē no tās vietas, kur tas atrodas. Iespējams, ka tie, kas tur liek puķes, par to nav padomājuši, kā mēs to vēstures posmu uztveram. Ja mēs runājam par Rēzekni, tad tas ir tautā sauktais Aļošas piemineklis. Tā vieta, kur tas varētu būt pārvietots – Brāļu kapi, kur tad varētu likt ziedus gan pie kapiem, gan, iespējams, pie šī pieminekļa, bet jau pavisam ar citu nozīmi," sacīja Groce.

Saskaņā ar likumprojektu valdībai būs līdz 30. jūlijam jāizveido demontējamo pieminekļu saraksts. Pienākums objektus demontēt būs pašvaldībai, kuras teritorijā objekts atrodas. Saeimai par likumu vēl jānobalso galīgajā lasījumā.

KONTEKSTS:

Saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā Latvijas sabiedrībā aktualizēts jautājums par padomju pieminekļu nojaukšanu. Rīgas dome jau atbalstījusi padomju pieminekļa nojaukšanu Uzvaras parkā. Ziņots, ka arī Liepājā un Jēkabpilī grasās nojaukt padomju pieminekļus, bet Latgalē par to nediskutē. Saeimā konceptuāli atbalstīts likumprojekts, kas paredz padomju pieminekļu demontāžu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti