Sadaļas Sadaļas

Rēzeknē plāno reidus situācijas uzlabošanai ar skrejriteņu izmantošanu

Kopš Rēzeknē ir parādījušies elektriskie skrejriteņi “Bolt”, pašvaldība saņem daudz sūdzību saistībā ar šī transportlīdzekļa neatbilstošu izmantošanu. Jaunieši, kas visbiežāk izmanto skrejriteņus, pārkāpjot ceļu satiksmes noteikumus un arī kompānijas izstrādātos noteikumus, nereti apdraud ne tikai gājējus un satiksmes drošību pilsētā, bet – pēc mediķu sniegtās informācijas – gūst traumas arī paši. Rēzeknes pašvaldība sadarbībā ar Valsts policiju plāno reidus un domā, kādā veidā panākt situācijas uzlabošanos.

Rēzeknē plāno reidus situācijas uzlabošanai ar skrejriteņu izmantošanuIveta Čigāne

Aptaujātajiem rēzekniešiem domas par „Bolt” elektrisko skrejriteņu ienākšanu pilsētā dalās – vieni atbalsta, citi satraucas gan par gājēju, gan par pašu braucēju drošību.

„Esmu pats braucis. Tas ir ērti, nav dārgi. Ielādē aplikāciju, galvenais, lai ir internets, piesaisti bankas karti, atrodi skrejriteni, noskenē kodu un brauc, cik tev nauda atļauj. Pārsvarā gan braucu ar mašīnu, bet ar skrejriteni tā, izklaides pēc. Neko sliktu neesmu redzējis, ka jaunieši ar skrejriteņiem darītu,” saka kāds rēzeknietis.

„Ļoti daudz pārvietojas, neskatoties ne pa labi, ne kreisi, brauc virsū gājējiem, un tie skrejriteņi tiek nomesti, kur pagadās, – uz trotuāriem, zālājos. Radies iespaids, ka visi brauc, bet ne visi zina, kā ar šo skrejriteni ir jāapietas. Nevar saprast, vai tas ir satiksmes dalībnieks kā mašīna, vai satiksmes dalībnieks, kas pārvietojas pa trotuāru. Gribētos tomēr lielāku sakārtotību,” spriež  kāda rēzekniete.

Kā atklāj Rēzeknes pilsētas domes pārstāvis Kārlis Pozņakovs, arī domē pēdējā laikā tiek saņemts aizvien vairāk sūdzību par elektrisko skrejriteņus izmantošanu pilsētā.

„Pašvaldība viennozīmīgi atbalsta šādu transporta līdzekļu ienākšanu pilsētā – tas ir moderns, mobils un ekoloģijai draudzīgs pārvietošanās veids. Tajā pašā laikā ir problēmas, par kurām iedzīvotāji sūdzas. Tas ir par to, ka šie transportlīdzekļi tiek bezatbildīgi atstāti tiem neparedzētās vietās, pat trotuāra vidū, un tas apgrūtina gan gājēju pārvietošanos, gan velosipēdistu kustību. Tāpat arī saņemtas vairākas sūdzības par to, ka tiek novērota pārgalvīga braukšana, kad uz skrejriteņa brauc divatā vai pat trijatā,” stāsta Pozņaks.

Administratīvās inspekcijas vadītājs Pāvels Savickis uzsver, ka pašvaldība sadarbībā ar Valsts policiju meklē iespējas panākt gan Ceļu satiksmes noteikumu ievērošanu, gan kompānijas „Bolt”, kas Rēzeknē iznomā elektriskos skrejriteņus, noteikumu ievērošanu.

„Pilsētas svētku laikā novērojām labāku situāciju, jo pirms tam pilsēta bija publicējusi avīzē skrejriteņu lietošanas noteikumus. Ar laiku, kad skrejriteņus sāka vairāk lietot pusaudži, vecāki sāka mazāk tam pievērst uzmanību,” skaidro Savickis.

Savickis uzsver, ka pašvaldībā pieņemts lēmums, aktīvāk sadarbojoties ar Valsts policiju, veikt dažādus preventīvus pasākumus, lai izglītotu un, izmantojot arī pilsētā uzstādītās videokameras, kontrolētu elektrisko skrejriteņu vadītāju pārvietošanos.

„Vajag ieviest ierobežojumus, aktualizēt pārbaudes ne tikai par „Bolt” skrejriteņu, bet visu elektrisko skrejriteņu lietošanu pilsētā. Lai cilvēki saprastu, ka tie ir pārkāpumi, kas apdraud satiksmes drošību, citus cilvēkus un faktiski sevi pat vairāk,” norāda Savickis.

„Bolt” elektrisko skrejriteni var izmantot vien 18 gadus sasniegusi persona. Diemžēl vecāku, kuru bērni un pusaudži pretlikumīgi izmanto elektriskos skrejriteņus izklaidei, bezatbildības rezultātā slimnīcā arvien biežāk nonāk pacienti ar dažādām traumām.

„Katru dienu mums ir vismaz viens, bet var būt arī divi vai trīs pacienti, kuri vēršas pēc palīdzības. Bērni un pusaudži traumas parasti gūst uz parastajiem skrejriteņiem, bet pusaudži un vecāki, tāpat arī pieaugušie cilvēki, vēršas ar traumām, kas gūtas, tieši braucot ar elektrisko skrejriteni. Traumas variē no parastajiem sasitumiem līdz pat nopietnākām traumām, tādām kā lūzumi,” atklāj Rēzeknes slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības un pacientu uzņemšanas nodaļas vadītājs Igors Pikaļovs.

Uzņēmuma „Bolt” pārstāvis Latvijā Fēlikss Igaunis stāsta, ka uzņēmums elektrisko skrejriteņu nomu piedāvā deviņās Latvijas pilsētās, un iepriekšējā pieredze liecina, ka ar laiku iedzīvotāji novērtē šī pārvietošanās veida plusus un arī ievēro gan Ceļu satiksmes noteikumus, gan arī „Bolt” kompānijas prasības.

„Mūsu noteikumi atbilst Ceļu satiksmes noteikumu prasībām, mēs atļaujam braukt no 18 gadu vecuma, iesakām arī mūsu lietotājiem vilkt ķiveres, kā arī var izmantot mūsu drošības rīku – opciju „Iesācēja režīms”, kas paredzēts tiem lietotājiem, kuri ar skrejriteni nekad nav braukuši," skaidro Igaunis. "Protams, to nokontrolēt attālināti mums ir grūti, tāpēc vienmēr par savu un apkārtējo drošību atbildīgs ir pats braucējs, kurš paņem to skrejriteni.”

Rēzeknē „Bolt” elektrisko skrejriteņu noma pieejama no augusta, tagad pilsētā ir 100 skrejriteņi  un pieprasījums pēc tiem pieaug. Savukārt par braucēju un gājēju drošību, organizējot arī kopējos reidus, turpmāk pastiprināti rūpēsies gan Valsts policija, gan arī vietējā pašvaldība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt